A Stratégiai Szövetség a Magyar Kórházakért Egyesület elnöke szerdán közölte, arra kéri az egészségügyi intézményeket: a betegek világnapján, február 11-én tegyenek ki zöld zászlót, munkatársaik pedig viseljenek zöld szalagot, hogy ezzel is felhívják a figyelmet a betegek, a betegellátók és az ellátás tragikus helyzetére.
Csiba Gábor az egészségügyi intézmény főépülete előtt a tiltakozó akció kapcsán hangsúlyozta: „mindenféle politikai felhang nélkül” fel kell hívni a figyelmet az ágazat helyzetére, tenni kell valamit, pénz is kell a rendszerbe. Hozzátette: persze a rendszert át is kell alakítani, de az átalakítás nem egyenlő a pénzmegvonással, inkább a többletpénz hatékonyabb elköltésére van szükség.
A jelenlegi helyzetről úgy nyilatkozott: a betegek egyre hosszabb várólistával szembesülnek, a betegellátás pedig anyagilag ellehetetlenül. „2006 óta folyamatos pénzkivonás történik a rendszerből, és minden ellenkező közleménnyel és híreszteléssel szemben” 2010-ben pontosan egyhavi finanszírozási pénz hiányzik a megélhetésből 2008-hoz képest, pedig tavaly nagyon komoly áremelkedések és egyéb nehézségek sújtották az ágazatot – fűzte hozzá.
Csiba Gábor szerint a betegellátók oldaláról az ellehetetlenülés jellemző, emellett az érintettek olyan nemtelen politikai támadásoknak vannak kitéve, amelyek politikai vagy ideológiai részrehajlással vádolják a dolgozókat. Arról is beszámolt, hogy előzetesen 60 pozitív visszajelzést kapott olyan egészségügyi intézményektől, ahol kitűzik a zöld zászlót, ez több mint a fele a magyar kórházaknak. „Biztos vagyok benne, hogy sokan vannak, akik nem jelentkezek és mégis kihelyezik. Sokan vannak, akik nem teszik ki, mert félnek, de egyetértenek vele, és megvan a joga annak is, aki nem ért vele egyet” – fogalmazott a főigazgató főorvos.
Valikovics Attila, a megyei kórház osztályvezető főorvosa az MTI-nek azt mondta: nemcsak a betegellátók, hanem a betegek helyzete, a gyógyulás körülményei is nehezebbé váltak az utóbbi időben. Mint mondta, a zöld zászló jelkép, egyfajta összefogást jelent az egészségügyi dolgozók részéről. A betegek nagy része nincs kellő információ birtokában az egészségügy helyzetéről. Ez pedig az ágazatban dolgozók önfeláldozásának köszönhető, hiszen mindig megpróbálják „bevarrni a zsákot” – jegyezte meg.
Az akcióra a szaktárca szerdán úgy reagált, hogy nem kellene riogatni a betegeket, csütörtökön pedig a szocialista Kökény Mihály sajtótájékoztatón úgy értékelte, hogy Csiba Gábor a felhívás meghirdetésével megsértette a kormány és a kórházi szervezetek tavaly őszi megállapodását, hiszen szerinte a kabinet maradéktalanul végrehajtotta a dokumentumban rögzítetteket.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.