A Baross Gábor Nemzeti Gazdaságpártoló Társaság 2010. március 10-én Járai Zsigmond volt MNB-elnök, Martonyi János volt külügyminiszter és Csaba László egyetemi tanár bevezető előadásaival „Magyarország az IMF-en túl” címmel vitaülést tartott hazánk pénzügyeinek állapotáról és a kilátásokról.
Az utóbbi években hazánk ismét jelentősen eladósodott, 2008-ra pénzügyileg kockázatos állapotba került, és csak a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Unió nagy összegű hitele biztosíthatta a stabilitást. A nemzetközi hitelcsomag átmenetileg biztosította hazánk fizetőképességét, lehetőséget adva a kormánynak, hogy elindítsa a magyar gazdaság közismert szerkezeti bajai orvoslását. A kormány sajnos nem ezt az utat választotta – állapítja meg a társaság.
Költségvetési „kiigazítás” (megszorítás) következett be, és így a kormány formailag eleget tett a hitelnyújtók makrogazdasági feltételeinek, de az európai mértéknél jóval súlyosabb magyar gazdasági visszaesés azt mutatja, hogy a megszorítások rossz szerkezetben következtek be. Gazdasági mutatóink, így az adósságnak a kivitelhez vagy a nemzeti össztermékhez mért nagy aránya, a lehangoló foglalkoztatási adatok az értékalkotó tevékenységek pangásáról, a munka rangvesztéséről tanúskodnak – teszik hozzá.
A Baross Gábor Társaság úgy látja, a közeljövőben a gazdasági növekedést bizonyos fokig segítheti a külső piacok keresletének helyreállása, de ha csak ez következik be, akkor is több év kellene ahhoz, hogy a krízis előtti nemzeti jövedelmi szintet ismét elérjük, és lemaradásunk dinamikusabb versenytársainkhoz képest tovább fog nőni. Ahhoz, hogy ismét lendületet vegyen a magyar nemzetgazdaság, mást és többet kell tennünk – teszik hozzá. A társaság szerint a létező, de ma még lefojtott alkotó energiák és üzleti szándékok megmozdításához elsőként a kormányzati hitelesség helyreállítására van szükség.
A társaság szerint javítaná a gazdasági élet kiszámíthatóságát az euró átvétele, de a feltételek teljesítését be kell építeni a következő kormány gazdasági stratégiájába. A költségvetés helyzete most rosszabbnak mutatkozik, mint ahogyan azt az év végén gondolni lehetett, és ez növekedési kilátásainkat tovább rontja. A bürokrácia erőteljes mérséklésével, a korrupció elleni kemény fellépéssel, minden egyes forint közpénz felhasználásánál a hatékonyság és az ésszerű takarékosság érvényesítésével lehetne némileg tágítani a mozgásteret az alkotásra és értékteremtésre kész gazdasági szereplők előtt – állapítja meg a Baross Gábor Társaság.
A társaság úgy látja, hazánknak a nemzetközi pénzügyi szervezetek forrásaira még jó ideig szüksége lesz. A hitelfelvétellel együtt járó megkötések miatt az új kormánynak nehezebb lesz megvalósítania programját, ám a világos gazdaságpolitikai vonalvezetéshez – határozott gazdaságpolitikai stratégia mellett – valószínűsíthető a hitelezők támogatása. A társaság szerint az adósságok nyomasztó terhe kemény munkával néhány év alatt ledolgozható, mint ahogyan az korábban 2002-re is sikerült. A kétségbevonhatatlan kormányzati felelősség mellett építeni kell és lehet az emberek hitére és bizalmára, becsületes munkájára, hogy az újabb adósságcsapda elkerülhető legyen – zárul az állásfoglalás.
(MNO)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.