Dél-Pesthez tartozik Ferencváros, Kőbánya, Rákoscsaba-Rákoskeresztúr, Kispest, Pestszenterzsébet, Pestszentlőrinc, Soroksár és Csepel. A területet 10 egyéni választókerület fedi le. A Budapest 12-es választókerülethez Belső- és Középső-Ferencváros, a 13-ashoz Külső-Ferencváros és Pestszenterzsébet északi része, a 14-eshez Kőbánya, a 25-öshöz a XVII. kerület, a 26-oshoz a X. kerület egy része és a XVIII. kerület északi része, a 27-eshez a XVIII. kerület megmaradt része, a 28-ashoz Kispest, a 29-eshez Pestszenterzsébet déli része és Soroksár, míg a 30-as és a 31-es körzethez Csepel tartozik.
Az MDF nagy fölénnyel nyert
Az 1990-es választás első fordulójában Dél-Pesten a legtöbben a Budapest 25-ös (70,37 százalék), míg a legkevesebben a Budapest 30-as választókerületben (62,50 százalék) szavaztak. A dél-pesti választókerületekben a listás szavazatok alapján átlag fölött szerepelt az MSZP, az SZDSZ, az MDF. Meglepően jó eredményt ért el némely választókerületben az MSZDP, mivel átlépte az öt százalékot Ferencváros déli részén, Csepelen, Pestszentlőrincen és Kőbányán. Messze átlag alatt szerepelt az FKGP és a KDNP, mivel több választókerületben az öt százalékot sem érték el. A dél-pesti választókerületekben indult az első választáson többek között Orbán Viktor, Tölgyessy Péter, Zacsek Gyula, az MDF-piac létrehozója, Szabó Iván és Katona Béla. A választás második fordulójában a 10 körzet közül 9-ben MDF-siker született, míg az egyik csepeli kerületben az SZDSZ győzött. A demokrata fórum sikere több körzetben is néhány szavazaton múlott, de a legérdekesebb küzdelem a Budapest 12-es körzetben volt. Szabó Iván, az MDF politikusa 219 szavazattal győzte le Tölgyessy Pétert. Az első választás tehát a későbbi jobbközép kormánypárt sikerét hozta Budapest ezen részén, annak ellenére, hogy jelentős baloldali támogatottságot is megmutatott az első forduló.
Bevörösödött Dél-Pest
A második szabad választás első körében Dél-Pesten a legtöbben a Budapest 21-es (74,99 százalék), míg a legkevesebben a Budapest 12-es választókerületben (68,41 százalék) szavaztak. A listás szavazatok alapján fölényes győzelmet aratott Budapest ezen részén az MSZP. A szocialisták több kerületben is 40 százalékot értek el, a leggyengébben Belső-Ferencvárosban szerepeltek, ahol csupán 30 százalék körüli eredményt értek el. Az MDF a legrosszabbul Csepelen szerepelt, ahol még 10 százalékot sem ért el, míg Ferencvárosban több mint 15 százalékot szerzett. A kisgazdák és a kereszténydemokraták ismételten nagyon rossz eredményt értek el. Az MSZP jelentős fölényét meg tudta őrizni, így a második fordulóban mind a tíz egyéni kerületben győzött, több körzetben 50 százalék fölötti támogatottsággal. A legkisebb arányú sikert a Budapest 12-es választókerületben aratta az MSZP, ahol 40 százalék alatti eredménnyel nyert. Az 1994-es választás ismét a későbbi kormánypárt fölényes sikerét hozta Dél-Pesten.
Nem volt áttörő jobboldali siker
Az 1998-as választás első fordulójában Dél-Pesten a legtöbben a Budapest 28-as (61,19 százalék), míg a legkevesebben a Budapest 30-as választókerületben (53,20 százalék) voksoltak. A listás voksok alapján az MSZP több körzetben is 35 százalék fölött szerepelt, míg a Fidesz több helyen a 25 százalékot sem érte el. A korábbi választásokkal ellentétben a kisgazdák most nagyon jó eredményt értek el a dél-pesti kerületekben, mivel több helyen is 10 százalék fölött szerepeltek. Az első fordulót követően csupán egy körzetben vezetett a Fidesz jelöltje, míg a többi választókerületben a szocialisták álltak az élen. Május 24-én csupán a XVII. kerületben sikerült fordítania a jobboldalnak, így az MSZP 8–2-es sikert aratott Dél-Pesten. Fontos megemlíteni, hogy az MSZP több körzetben is kis fölénnyel nyert. Nagyon szoros eredmény született a Budapest 27-es körzetben, ahol az MSZP politikusa csupán 11 szavazattal nyert. Az 1998-as választáson fordult elő először, hogy Dél-Pest nem a későbbi kormánypártra szavazott, hanem kitartott az MSZP mellett.
Tarolt az MSZP
2002-ben az első fordulóban Dél-Pesten a legtöbben a Budapest 25-ös (77,18 százalék), míg a legkevesebben a Budapest 12-es választókerületben (71,54 százalék) szavaztak. A területi listás szavazatok alapján az első forduló földrengésszerű MSZP-győzelmet hozott, mivel több kerületben is 50 százalék fölötti eredményt értek el. A Fidesz több kerületben a 30 százalékot sem érte el. Messze országos átlaga fölött szerepelt a Centrum Párt, a MIÉP és az SZDSZ. A politikai térképről az FKGP és a Munkáspárt gyakorlatilag eltűnt. A 10 egyéni választókerületből a szocialisták az első fordulóban hetet megnyertek, és a maradék háromban is ők álltak az első helyen. Az MSZP egyéni sikerei Pestszenterzsébeten, Kispesten, Pestszentlőrincen, Csepelen, Soroksáron születtek. Április 21-én semmilyen változás nem történt az erőviszonyokban, és nagyon sima sikert aratott az MSZP. A 2002-es választás a szocialisták elsöprő sikerét hozta Dél-Pesten, így megismétlődött az 1994-es eredmény, csak jóval nagyobb baloldali fölénnyel.
Gyurcsányt választották
Négy évvel ezelőtt az első fordulóban Dél-Pesten a legtöbben a Budapest 25-ös (74,87 százalék), míg a legkevesebben a Budapest 30-as választókerületben (66,34 százalék) szavaztak. A területi listás választás alapján nem történt jelentős változás a 2002-es eredményhez képest. Több helyen ismét 50 százalék fölött szerepelt az MSZP, míg a Fidesznek sikerült 30 százalék fölé jutnia. Átlag fölött szerepelt az SZDSZ, amely több körzetben is 10 százalék fölötti eredményt ért el. Az első fordulóban az MSZP nyolc egyéni körzetben diadalmaskodott, amivel javított négy évvel korábbi eredményén is. A megmaradt két körzet közül az egyikben (Budapest 12-es) a Fidesz állt az első helyen, de április 23-án ott is simán vesztett Gegesy Ferenc SZDSZ-es jelölttel szemben. A 2006-os választás Dél-Pesten ismételten elsöprő MSZP-fölényt hozott, és a Fidesz ismételten még megszorítani sem tudta a szocialistákat.
Áttörés jön?
Az elmúlt öt országgyűlési választás alapján jól látható, hogy Dél-Pest a baloldalnak országosan is a legerősebb terepe, mivel 1994 óta még megszorongatni sem sikerült őket. A leggyengébb pozícióval a szocialisták a Belső-Ferencvárosban rendelkeznek, ennek ellenére háromszor is sikerült nyerniük a körzetben. Az elmúlt évek választásai mutatnak némi eltolódást a jobboldal javára, de az EP-választáson is bőven 20 százalék fölött szerepeltek, ami azt mutatja, hogy jelentős tartalékokkal rendelkeznek még Dél-Pesten. A Fidesz számára az 1998-as eredményénél jobb szereplés óriási siker lenne, míg az MSZP számára az elmúlt évek voksolásai alapján a nyolcnál kevesebb egyéni siker jelentős kudarcnak számítana. A jobboldal számára a kétharmados sikerhez elengedhetetlen a jó dél-pesti szereplés, mivel a végelszámolásnál ezekre a választókerületekre feltétlenül szüksége van.
(valasztas.hu)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.