Egy százalékot ajánlott a BKV, de a szignóra várni kell

A BKV 1 százalékos bérfejlesztési ajánlatot tett pénteken a szakszervezeteknek, az emelés a BKV összes dolgozóját érintheti – derül ki az MTI birtokába került dokumentumból.

MNO
2010. 04. 09. 11:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közlekedési társaság július elsejével emelné meg a törzsbért, illetve vállalja, hogy fizeti a kollektív szerződésben (ksz) rögzített 6 ezer forintos melegétkeztetési utalványokat, s hozzájárul a nyugdíj- és egészségpénztári befizetésekhez.

A cég vállalta továbbá, hogy az év első kilenc hónapi gazdálkodása után megvizsgálja a személyi jellegű ráfordításokat, illetve az év végi, 45 ezer forintos „pulykapénz” kifizetésének lehetőségét is. Amennyiben nem lépik túl az üzleti tervben szereplő 59,8 milliárd forintot, a megtakarítások kiosztásáról a szakszervezetekkel tárgyalásokat kezdeményeznek.

Gulyás Attila, a Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetségének (VTDSZSZ) elnöke az MTI megkeresésére pozitívumként értékelte, hogy látszik az előremozdulás, s a menedzsment a 160 ezer forint feletti keresetűeknél is hajlandó a bérfejlesztésre. Hozzátette ugyanakkor, ebben a formában várhatóan még nem írják alá ezt az ajánlást, mivel a benne foglaltak nem érik el az általuk elvárt bérfejlesztést.

A szakszervezeti vezető elmondta azt is, bármiben is állapodnak meg, a bérfejlesztést minden szakszervezetnek alá kell írnia, különben nem lép hatályba az intézkedés. Emlékeztetett arra, hogy a 160 ezer forint alatt keresőknek a BKV már ajánlott egy 1–4,6 százalékos bérfejlesztést, de azt csak 10 szakszervezet írta alá a 26-ból.

Nemes Gábor, a Tömegközlekedési Dolgozók Független Szakszervezeti Szövetségének alelnöke az MTI-nek azt mondta: csak a hétfői bértárgyalások után lesz hivatalos álláspontja az érdekképviseletnek, mivel nem hivatalos úton kapták az ajánlatot. Hozzátette: továbbra is kérdés, hogy a munkáltató mire akarja adni az 1 százalékos emelést, mivel továbbra sem zárták le a 2009-es évet, így a törzsbér nem megállapítható. A 2010-es béremelésről hónapok óta tárgyalnak a szakszervezetek a BKV-val, de eddig nem sikerült megállapodásra jutniuk.

A VTDSZSZ február 15-én jelentette be: 4, illetve 4+5 százalékos béremelést követel, s azt kéri, hogy a melegétkezési utalvány – kollektív szerződésben rögzített – havi 6 ezer forintos összegét emeljék fel 8 ezer forintra, a 3 százalékos munkáltatói hozzájárulási körbe pedig a nyugdíj- és egészségpénztári tagság mellé vegyék fel harmadik elemnek az életbiztosítást. A januárban sztrájkoló szakszervezetek nem kérhettek béremelést, mivel a sztrájkmegállapodásban aláírták: nem lehet bérfejlesztési követelésük.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.