Mokán Péter, a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Általános Orvostudományi Kara hallgatói önkormányzatának elnöke pénteken a Tisza-parti városban azt mondta: az elmúlt időszak döntéshozói olyan helyzetet teremtettek, amely ellehetetleníti a fiatal orvosok jövőjét, azokét, akik a sürgősségi ellátásban és az éjszakai ügyeletek során a több sebből vérző magyar egészségügy rendszerét életben tartják.
Az SZTE tanulmányi és információs központja előtt tartott sajtótájékoztatón a több tucat, fehér köpenyt viselő orvostanhallgató mellett az egyetem több vezető oktatója is részt vett.
Ami papíron diploma utáni képzés a rezidensnek, az valójában diplomás minimálbérért végzett, rendszeres túlórával megtűzdelt „gályamunka” – fogalmazott a hallgató, aki kifejtette, a rezidensképzést szabályozó kormányrendelet céljaival a leendő orvosok is egyetértenének, a szabályozás módja azonban nem ér célt, sőt ront a helyzeten. A kormányzat itthon akarja tartani a fiatal orvosokat, de ehhez törvénytelen eszközöket és erőszakot használna. Ezért a hatodéves hallgatók fele – a rezidensszövetség felmérése szerint – nem fog a képzésbe belépni – tudatta Mokán Péter.
A rendelet egyik célja a vidéki kórházak utánpótlásának biztosítása lenne, ehhez azonban olyan feltételeket szab, melyeknek a kis intézmények nem tudnak eleget tenni. A szintén célként megfogalmazott minőségi oktatáshoz pedig nem társul számon kérhető, pontosan kidolgozott képzési rendszer – közölte az elnök. A hallgatói önkormányzat a „rezidenstörvény” azonnali visszavonása mellett azt is követeli, hogy a rezidensek a gályamunka helyett valós gyakorlati oktatást kapjanak, jelenlegi, havi nettó 94 ezer forintos illetményüket pedig jelentősen emeljék, s általános orvosi diplomájuk jogosítsa föl őket hivatásuk gyakorlására – mondta Mokán Péter.
Pál Attila, az SZTE klinikai központjának elnöke a sajtótájékoztatót követően újságíróknak elmondta, egyetért a hallgatók követeléseivel. Jelenleg is nagyon kevés orvos dolgozik a magyar egészségügyben, az pedig, ha a frissen végző hallgatók elmennek külföldre, „katasztrófahelyzetet” eredményez – jelentette ki a professzor. Az egyetemi tanár aggasztónak nevezet azt is, hogy mivel a rezidensek bérét az intézményeknek kell fedezniük, vannak olyan nagy megyei kórházak, amelyek – forrás hiányában – csak egy-két helyet hirdettek meg.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.