Vasárnap választunk: kampánycsend lép életbe péntek éjfélkor

Kampánycsend lép életbe ma éjfélkor az ország egész területén a vasárnapi országgyűlési választás miatt. A vasárnap este 7 óráig tartó, összesen 43 órás korlátozás valamennyi helyi és országos terjesztésű, írott vagy elektronikus médiumra is érvényes.• Még ma kérhet igazolást, aki nem a lakóhelyén kíván szavazni

MNO
2010. 04. 09. 6:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hivatalos kampány Magyarországon január 22-én vette kezdetét, amikor Sólyom László köztársasági elnök kiírta az országgyűlési képviselők választását. A pártok április 9-én 24 óráig kampányolhatnak. A képviselőválasztási kampány vasárnap este 7 órától tovább folytatódik a második forduló előtti péntek éjfélig.

A választási eljárási törvény értelmében a kampánycsend szombaton 0 órakor kezdődik és a szavazóhelyiségek bezárásáig, vagyis vasárnap este 7 óráig tart, ezen időszak alatt kampánytevékenységet folytatni tilos.

A törvény úgy rendelkezik, hogy „a kampánycsend megsértésének minősül a választópolgárok választói akaratának befolyásolása”. Így például tilos a választók szervezett szállítása a szavazásra, vagy étel-ital adása számukra.

Tilos továbbá pártjelvények, zászlók, pártszimbólumok, a jelölt fényképét vagy nevét tartalmazó tárgyak osztogatása, választási plakát elhelyezése, vagy a választói akarat befolyásolására alkalmas információk szolgáltatása elektronikus vagy más úton.

Kampánycsendsértésnek számít az is, ha a tiltott tevékenységet nem jelölt vagy párt végzi, sőt akkor is, ha a törvénysértőt nem találják meg. A választási bizottságok így megállapíthatják a kampánycsendsértés tényét abban az esetben is, ha az elkövető személye ismeretlen marad.

Utoljára láthatók és hallhatók a politikai hirdetések

A közmédiumok a kampánycsend előtt pénteken sugároznak utoljára ingyenes politikai hirdetéseket. A sorsolással kialakított sorrend szerint a Magyar Rádióban délután elsőként az MSZP, utoljára a Fidesz-KDNP hirdetése hangzik el. A külföldre is sugárzó Duna Televízióban nem jelenhetnek meg a pártok politikai hirdetései.

A választási törvény értelmében a közszolgálati műsorszolgáltatók az országos listát állító jelölő szervezetek politikai hirdetéseit az országgyűlési választások mindkét fordulója előtt legalább kétszer sugározni kötelesek.

A Magyar Televízió ezen kötelezettségét április 2-án és 9-én, valamint április 16-án és 23-án az m1 programon teljesítette, illetve teljesíti – írja az MTV közleményben. A hat országos listát állító párt mindegyike időre beküldte a bejátszást (szpotot). Az ingyenes hirdetések lejátszásának sorrendjét a beküldés ideje határozta meg. Eszerint pénteken egy erre a célra kialakított hirdetési blokkban egymás után a Fidesz, a Jobbik, az LMP, az MSZP, az MDF és a Civil Mozgalom hirdetése látható. A televízió közleménye nem tért ki arra, hogy pénteken pontosan mikor küldik adásba a politikai hirdetéseket.

A Magyar Rádió MTI-hez eljuttatott közleménye úgy fogalmaz: a közmédium a választási törvénnyel összhangban április 9-én, sorsolással kialakult sorrendben, a hat országos listát állító párt egy perces ingyenes hirdetését egymás után sugározza. A sorrendet a pártok képviselőinek jelenlétében sorsolták ki. Ez alapján pénteken 15 óra 54 perctől 16 óráig először az MSZP, majd a Civil Mozgalom, az LMP, a Jobbik, az MDF, végül a Fidesz-KDNP hirdetését sugározzák. Mind a hat hirdetés maximálisan egy perc hosszú lehetett, és a pártok dönthették el, hogy ezt az időt kihasználják-e. Első alkalommal április 2-án lehetett hallani az ingyenesen közzéteendő hirdetéseket. Mint a közlemény írja, a pártokra bízták, hogy ugyanazt a reklámot adja-e a közszolgálati rádió mindkétszer, vagy közvetlenül a választások előtt a szervezetek újat adnak be.

A Duna Televízió a médiatörvény azon passzusa alapján nem sugároz ilyen szpotokat, amely kimondja, hogy „külföldre irányuló műsorszolgáltatásban politikai hirdetés közzététele tilos”.

Kampányidőszakban a műsorszolgáltatók (a közszolgálati és kereskedelmi műsorszolgáltatók egyaránt) a jelölő szervezetek, illetve a jelöltek számára azonos feltételekkel tehetnek közzé politikai hirdetést. A politikai hirdetéshez véleményt, értékelő magyarázatot fűzni tilos.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.