Folyik a nagy átverés

A Diagon H1N1-vírustesztje alkalmatlan, mégis alkalmazzák az egészségügyben. A tényt tavaly december 9-e óta ismeri a gyártó kft., és legalább március 18-a óta az egészségügyi engedélyezési hatóság, és egyikük sem vitatta. A Diagon mégis piacra dobta a rossz termékét, a hatóság pedig a mai napig nem döntött a kivonásáról. Jogászaink szerint az üggyel kapcsolatban felmerül az emberi élet gondatlan veszélyeztetésének gyanúja.• H1N1-teszt: mi folyik itt?

Magyar Nemzet
2010. 05. 14. 16:17
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az új influenza miatt kitört pánik idején, tavaly november 6-án vette nyilvántartásába az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatal (EEKH) az új magyar találmányt, a H1N1 vírustesztet. Az aktussal azonnal megnyílt a terméket gyártó Diagon Kft. előtt a – leginkább állami pénzt felhasználó – szabad piac.

A Diagon találmányát az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) Közép-dunántúli Regionális Intézete az első pillanattól kezdve folyamatosan vizsgálta. Nem hivatalos felkérésre, hanem kollegiális alapon. Az eset ennek ellenére több volt egy gesztusnál, hiszen Magyarország nyakán volt az újinfluenza-járvány, s ilyenkor nem mindegy, hogy külföldi vagy magyar cég termékeit használják tömegesen. Az állami laborban történt bevizsgálássorozat azonban azt bizonyította a szakembereknek, hogy a Diagon Kft. tesztje alkalmatlan. Az utolsó vizsgálatot követően, tavaly december 9-én a következő megállapítást tette az ÁNTSZ molekuláris biológia részlege: „A teszt kipróbálását laboratóriumunkban már a teszt fejlesztésének elején megkezdtük. Ekkor a teszt nem volt végleges formában… (…) A fejlesztés különböző szakaszaiban a gyártótól többször kaptunk kipróbálásra tesztet. A próbák eredménye változó volt.

Volt, amikor az érzékenységgel, volt, amikor a stabilitással, akkor a teszt egyáltalán nem adott eredményt. A végén már a forgalomba kerülő, validált (külső értékelés alá vonható – a szerk.) tesztből is kaptunk kipróbálásra. Először mi saját magunk próbáltuk a módszert adaptálni, sikertelenül, majd a cég fejlesztője próbálkozott meg ezzel a feladattal. Az eredmények: összehasonlító mérést végeztünk a laboratóriumunkban rutinszerűen használt módszer (OEK-ből – az állami járványügyi hatóságtól – átvett módszer) és a Diagon-teszt között. Az eredményekből látható, hogy míg az OEK-ből átvett módszerrel mind a három mintánál pozitív eredményt kaptunk, a Diagon-teszttel csak egynél. (…) AZ OEK-teszt által detektált öt pozitív mintából a Diagon-teszt mindössze két mintát minősít pozitívnak, kettőt bizonytalannak, egyet pedig negatívnak.”

Némi értelmezése a szakszövegnek: a tesztet kezdetektől fogva többször megvizsgálta az ÁNTSZ. A próbák során folyamatosan egyeztettek a Diagonnal. A cégnek az ÁNTSZ munkatársai minden esetben jelezték, hogy még mindig nem sikerült az alkalmassági vizsga. Az egyeztetéseket követően az állami labor megkapta a fejlesztés utáni, végső állapotot elnyert tesztet is a Diagontól, ám ez sem ért el kívánatos eredményt. A bevizsgálási eljárásokban a szakmai csúcsot jelentő ÁNTSZ a Diagon vírustesztjét olyan, a Roche cég által gyártott teszttel hasonlította össze, amelyik valóban tökéletes eredményt nyújt. Az összehasonlítás során az derült ki, hogy a Diagon H1N1 vírustesztje alkalmatlan. Azaz nem lenne szabad használni az egészségügyben. De nem ez történt. Az ÁNTSZ-től a Diagon tesztjének alkalmatlanságáról, s ennek ellenére az egészségügyben történő használatáról tavaly tudomást szerzett Falus Ferenc országos tiszti főorvos és Székely Tamás egészségügyi miniszter is, ám semmit sem léptek a betegek kiszolgáltatottságának megszüntetése érdekében. A fővárosi Bajcsy-Zsilinszky kórházban például embereket vizsgáltak meg vele, és eredménye alapján gyógymódokat állapítottak meg számukra.

A Diagon botránya Mikola István jóvoltából keveredett a parlament elé, s a miniszterrel történt levelezésnek, valamint a Magyar Nemzet cikksorozatának köszönhető, amelynek következményeként az EEKH hónapokkal később ugyan, de végre elrendelte az úgynevezett piacfelügyeleti eljárást. Ennek következményeként az alkalmatlan eszközt kivonhatják a forgalomból. Az eljárásnak azonban nem látható még a vége. S a helyzet leginkább azért tragikus, mert az egész megelőzhető lett volna akkor, ha az engedélyezési hatóság nem fogadta volna el önként a sóhivatali szerepet. Mert ha nem is kötelező számára az ellenőrzés, legalább az influenzajárványra való tekintettel mégis utánanézhetett volna a teszt bevizsgálása körülményeinek. Ha szakított volna erre időt a közpénzből működő hivatal, akkor kiszúrhatták volna a Diagon által benyújtott, a hitelesítési eljárás körülményeiről a félrevezető adatokat. Ezeknél ugyanis az ÁNTSZ-t például úgy jelölték meg Kernék, mint a sikeres bevizsgálásban részt vevő szervezetet, ami nem igaz. Azaz egyértelműen kiderülhetett volna a hatóság számára, hogy a magáncég megpróbálja őt tévútra terelni.

A már idén elrendelt piacfelügyeleti eljárás keretében az ÁNTSZ regionális tiszti főorvosa, Bujdosó László az engedélyezési hivatal kérésére március 18-án elküldte az alkalmatlanságról elébb ismertetett eredményeket és a szakmai értékelést. A tájékoztatást az EEKH-ban az üggyel foglalkozó Balázs György főosztályvezető kérte és kapta meg, ám a lesújtó szakmai értékelés ellenére az engedélyezési hivatal nem vonta ki a rossz terméket.

Nincs semmi köze a történésekhez, de különös véletlen, hogy az Egészségügyi Engedélyezési és Közigazgatási Hivatal orvostechnika főosztályvezetőjének korábbi munkahelye a – többek között egészségügyi – minőségbiztosítási rendszerekkel foglalkozó SGS Hungary Kft. volt, ahol Balázs auditorként, tehát a teljesítmények ellenőreként, azok hitelesítőjeként kereste kenyerét. Munkája során ő végezte Magyarországon kívül is – Indonéziában és Brazíliában – a Diagon leányvállalatai minőségbiztosítási rendszereinek felülvizsgálatát. „Az SGS Csoport (Société Générale de Surveillance) a világ vezető minőség-ellenőrző, -vizsgáló és -tanúsító szervezete, több mint 140 országban mintegy 59 000 jól képzett alkalmazott 365 laboratóriumban és 845 irodában biztosítja a magas színvonalú munkát” – olvasható a cég honlapján, amely Brazíliában és Indonéziában is tart fenn irodát. A távoli egzotikus országokba mégis Balázs Györgyöt küldték. Az SGS szempontjából a hosszú, drága és fölöslegesnek tűnő szakmai útnak az a magyarázata, hogy Kern ragaszkodott a magyar szakemberhez, és költségeit is ő fizette. Balázs György útitársainak beszámolója szerint pedig az igen rövid időt igénybe vevő szakmai elfoglaltság után jutott arra is pár nap, hogy összekössék a hasznost a kellemessel.

(D. Horváth Gábor)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.