Köti az ebet a karóhoz az MSZP, az LMP sem enged, a Jobbik örül

Az MSZP továbbra is tartja magát ahhoz, hogy a parlament külügyi bizottságának elnöke ellenzéki politikus legyen, mindeközben a Jobbik örül annak, hogy a jelenlegi állás szerint két bizottsági elnöki és hat alelnöki posztot kap. Az LMP ragaszkodik ahhoz, hogy az ellenzéknek felajánlott hatból két bizottsági elnöki helyet kapjon. Lázár János szerint a Fidesz korrekt ajánlatot tett az ellenzéknek a 19 bizottság 6 elnöki és 15-16 alelnöki posztjával.• Várhatóan 19 bizottság lesz, nem mondtak igent az alelnöki posztokra

MNO
2010. 05. 07. 9:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Jobbik örül annak, hogy a jelenlegi állás szerint két bizottsági elnöki és hat alelnöki posztot kap – mondta az új összetételű Országgyűlés alakuló ülését előkészítő pénteki megbeszélést követően Vona Gábor újságíróknak. A pártelnök közölte, hogy a Jobbik korábban a külügyi, illetve a költségvetési és pénzügyi bizottság elnöki posztját szerette volna megkapni, de mérlegelés után úgy döntöttek, hogy a külügyi helyett a nemzetbiztonsági bizottságot vezetnék.

Nem enged az MSZP és az LMP

Az MSZP továbbra is tartja magát ahhoz, hogy a parlament külügyi bizottságának elnöke ellenzéki politikus legyen – szögezte le Mesterházy Attila újságíróknak.

A szocialista frakcióvezető azt mondta: ebben a kérdésben tartalmi vita van az MSZP és a Fidesz között. Kérdésre válaszolva kitért arra, hogy a hétfői frakcióülésen alakítják ki álláspontjukat a bizottsági posztokról, így arról is, elfogadják-e az LMP javaslatát, miszerint minden ellenzéki párt két elnöki tisztséget kapjon.

Az LMP ragaszkodik ahhoz, hogy az ellenzéknek felajánlott hatból két bizottsági elnöki helyet kapjon – mondta Jávor Benedek. Az LMP szóvivője közölte, hogy pártjuk a fenntartható fejlődés és az újonnan létrehozandó fogyasztóvédelmi bizottság elnöki posztját szeretné megkapni.

Korrekt ajánlatot tett a Fidesz

Lázár János szerint a Fidesz korrekt ajánlatot tett az ellenzéknek a 19 bizottság 6 elnöki és 15-16 alelnöki posztjával. A Fidesz frakcióvezetője az Országgyűlés alakuló ülését előkészítő pénteki egyeztetés után Budapesten újságíróknak azt mondta: az ajánlat szerint a bizottságokban és a bizottsági tisztségviselők szintjén az ellenzéki jogok a választási eredményt meghaladó mértékben érvényesülnek.

Leszögezte: ezt a nemzeti együttműködés első lépésének tekintik, a megállapodásokat betartják, és további megállapodásokra törekszenek. Lázár János kiemelte: várhatóan 19 állandó bizottság jön létre, melyekből a tárgyalások eddigi állása szerint hatot vezet az ellenzék, és 15 vagy 16 alelnöki posztot kap a többi három párt. Szerinte ez korrekt ajánlat ebben a tárgyalási fordulóban.

A következő ciklusban olyan bizottsági rendben folytatná az Országgyűlés a munkáját, amely alkalmas a törvényhozás minden területén az érdemi munkára, és a kormányoldal minden bizottságban szeretné garantálni az ellenzéki jogosítványok érvényesülését – húzta alá.

A frakcióvezető úgy fogalmazott: a mandátumarányt „eltérítve” azt javasolták, hogy az ellenzék minden bizottságban rendelkezzen egyharmaddal. A Fidesz bizonyos bizottsági posztokról lemondott a „nemzeti együttműködés” jegyében – szögezte le.

Úgy vélekedett, hogy mérlegelték és elfogadták azokat a kezdeményezéseket, amelyek a bizottsági struktúrára vonatkoztak. Ezért a költségvetési bizottságban, amely javaslatuk szerint ellenzéki vezetésű lesz, erős szerepet kap a számvevőszéki jelleg – közölte.

Elmondta azt is, hogy a konszenzus eredményeképpen a környezetvédelmi bizottság átalakul a fenntartható fejlődés bizottságává, két kormánypárti és két ellenzéki alelnök dolgozik majd benne az ellenzék kérésére.

Továbbra is működik a foglalkoztatási bizottság ellenzéki irányítással. Az ellenzéki vezetésű ifjúsági bizottság feladata lesz a „lakásügy” is, és elfogadták, hogy legyen önálló fogyasztóvédelmi testület – emelte ki.

A Fidesz bízik abban, hogy jövő kedden le tudják zárni a tárgyalást, mert a cél az, hogy az alakuló ülésen felálljon a Ház teljes vezetése, és létrejöjjön a bizottsági struktúra is – húzta alá Lázár János.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.