Folytatódik a küzdelem az árral, este tetőzik a Duna Budapestnél + Képek

Hétfő este tetőzhet a Duna vízszintje a fővárosnál; a délután 2 órás adatok szerint a folyó szintje Budapestnél 819 centiméter – közölte a Főpolgármesteri Hivatal. Paksnál egy nap alatt több mint fél métert emelkedett a Duna. Megkezdődött a Bódva apadása Edelénynél és Szendrőnél. Ónodnál annak ellenére is sikeresen védekeznek, hogy kritikus órákat is megéltek hétfőre virradóra. • Több mint két tucat ház dőlt össze Felsőzsolcán • Sólyom: Még rengeteg munkát kell elvégezni + Képriport + Videó

MNO
2010. 06. 07. 13:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az eddig mért legnagyobb vízálláshoz közeli tetőzés várható a Tiszán, a Tiszántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság (Tikövizig) területén – mondta Bara Sándor, az igazgatóság védelemvezetője hétfőn az MTI-nek. Az árhullám biztonságos levezetése érdekében a tiszai védelmi szakaszokon megkezdték a homokzsákok töltését – tette hozzá. Tájékoztatása szerint térségükben négy védelmi szakaszon van árvízvédelmi készültség: a Tiszán és a Hortobágy-Berettyón 134 kilométeres szakaszon harmadfokú, a Berettyón 35 kilométer hosszúságban elsőfokú a riasztás. Hétfőn kora délután a Tisza vízállása Tokajnál 788 centiméter, a Hortobágy-Berettyó vízszintje Borznál 372 centiméter volt. A Berettyó folyón Szeghalomnál 364 centiméteres vízállást mértek. Bara Sándor közölte: jelenleg mindegyik folyó tovább árad.


A szakemberek előrejelzése szerint a hétfő esti tetőzést követően holnap még tartja majd magát a Duna, ezt követően kezdődik az apadás. A mostani előrejelzések szerint szerda reggel 790 centiméter, csütörtökön reggel pedig 730 centiméter körüli vízállást várnak – áll a közleményben. Mint írták, Budapesten továbbra is intenzív védekezés folyik; lakóövezetek nincsenek veszélyben, néhány strandot és fürdőt azonban érint az áradás – fűzték hozzá.

Az áradás miatt a Lukács Gyógyfürdőben a termálfürdő részt keddtől várhatóan péntekig bezárják, a legalacsonyabban fekvő Király fürdő pedig már szombat óta zárva tart. A Palatinus strand nyitva van, minden szolgáltatás üzemel, ugyanakkor nincs meleg víz, így a medencék hőfoka a megszokottnál hűvösebb. A Dagály fürdőben folyik az árvízi védekezés, de ez nem befolyásolja a fürdő működését – tették hozzá. Közölték azt is, hogy a szentendrei HÉV Batthyány téri végállomása beázott, de a szerelvények közlekedése folyamatos, előreláthatólag nem kell lezárni az állomást.


Védekeznek Pakson is

Homokzsákokkal védik a közeledő dunai árhullám által veszélyeztetett utcákat Dunaföldváron, Pakson és Bátán – közölte a katasztrófavédelem az MTI-vel. Pakson az Árvíz utcában 870 centiméteres vízszintre építették ki az ideiglenes védvonalat, és lezárták a 6-os főút alatti zsilipeket. Bátán ötezer homokzsák áll rendelkezésre a védekezésre, a Duna-parti községben az ár a szivattyúteleptől a Bercsényi utca végéig terjedő két kilométeres szakaszon jelenthet veszélyt a lakóházakra.


A Duna Paksnál 24 óra alatt 64 centimétert emelkedett, a Tolna megyei szakaszon jelenleg elsőfokú árvízvédelmi készültség van érvényben. Tóth Sándor, a Közép-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság műszaki igazgatóhelyettese az MTI-nek elmondta: várhatóan hétfő este másodfokú készültséget rendelnek el. Az Országos Vízügyi Információs Szolgálat adatai szerint a folyó 789 centiméteres vízállása hétfő délben Paksnál megközelítette a harmadfokú készültség 800 centiméteres szintjét.

Sikeres a küzdelem Ónodnál

A Borsod megyei Ónod települést több száz ember továbbra is sikeresen védi, annak ellenére, hogy hétfőre virradóra kritikus órákat is megéltek – jelentette a helyszínről az MTI tudósítója. Ónodon rendőrök, vám- és pénzügyőrök, Budapestről és máshonnan érkezett fiatal önkéntesek, illetve a helybéliek pakolják a homokzsákokat, erősítik, magasítják a töltést több mint nyolcszáz méter hosszon, és rakják körbe a vízzel fenyegetett házakat. Negyven-ötven épület már vízben áll, többet összedőlés fenyeget, a lakókat kiköltöztették. Víz hömpölyög több utcában is, de a község kilenctizede ép.


Az 1974-es nagy árvízkor a vízszint 30 centiméterrel volt alacsonyabb, mint most. Akkor a fél falut elvitte az áradat. Tarnóczi József önkormányzati képviselő kialvatlan szemekkel csupán annyit mondott az MTI tudósítójának: „Megvagyunk. Az elmúlt éjjel igen nagy volt a baj, a víz megindult, megmutatva, hogy ő az úr. Házak kerültek vízbe, de megállítottuk” – tette hozzá, megemlítve az összefogás nagyságát is. Ónod térségében találkozik a Hernád és a Sajó, mindkét folyó soha, illetve régen nem látott vizet hozott, és hoz magával. Az elkövetkező nap is keménynek ígérkezik.

Összedőlt az eredeti híd

Apad a Bódva a Borsod megyei Szendrőben és Edelényben is, mindkét településen látható módon húzódik vissza az utcáról az áradat – jelentette az MTI tudósítója hétfőn a helyszínről. Szendrőben pár óra múlva elkészül a gyaloghíd, amelyet gerendából ácsoltak össze, hogy át tudjanak jutni a település egyik részéből a másikba, ugyanis az eredeti híd összedőlt. A tervek szerint kedden a katasztrófavédelmi szakemberek segítségével egy másik híd is elkészülhet, amelyen a kisebb járművek haladhatnak majd át. A település északi részénél a töltésen 200 ember dolgozik, megpróbálják megfékezni a gáton átbukó vizet, hiszen a folyó korábban 400 méteres részen lesodorta a homokzsákokat.


Szaniszló János független polgármester az MTI-nek azt mondta: ha ezt a részt sikerül lokalizálni, akkor az északi részen is megkezdődhet a szivattyúzás, ugyanis a további elöntésnek így nem lesz utánpótlása. A szuhogyi oldal felől már megközelíthető a város, mivel az itt lévő nagyhíd közelében már elzárták a sérült töltésszakaszt. Hat szivattyú üzemel, hogy mentesítsék a házakat a víztől. Tizenkét ház dőlt össze és további kilenc veszélyeztetett.

Több mint 300 ház áll a vízben

Edelényben, a városon átvezető 27-es számú főúton már kisebb a vízátfolyás, nemcsak katonai járművek és markolókanalas gépek tudnak áthaladni, hanem a magasabb autók is, de a gépfegyveres rendőrök csak azokat engedik át, akik az árvízi védekezésben vesznek részt. Több mint 300 ház áll még vízben a Bódva utca környékén, az érintett lakók időnként már feszültek, fáradtak, türelmetlenebbül viselik a napok óta tartó helyzetet. A városban fokozott a rendőri jelenlét, minden egyes utcában, kereszteződésben, ahol homokzsákokkal zárták el a víz útját és üresen álló házak vannak, rendőrök posztolnak.


Fotók: Reuters


Molnár Oszkár független polgármester az MTI-nek a helyszínen azt mondta: egészen biztos, hogy a városban egy héten belül nem kezdődhet el a tanítás, hiszen az apadás üteme lassú és idő kell ahhoz, hogy ez a rengeteg víz visszamenjen a mederbe. Emellett a kitelepített embereket az iskolákban, közintézményekben szállásolták el, s az ország más területeiről érkezett segítők is itt kaptak helyet. Hozzátette: komoly segítséget és támogatást jelent, hogy a tűzoltók, a katasztrófavédők és a vízügyi szakemberek folyamatosan koordinálják a munkát, az ország több pontjáról – például a fővárosból, Nyírbátorból, Nyíregyházáról, Kazincbarcikáról, Ibrányból, Debrecenből – érkeztek az árvízi védekezéshez. A létszám összesítése folyamatban van. Az MTI a városban katonai kétéltű járművet is látott, ezzel haladnak át és ellenőrzik azokat az utcákat, amelyekben jókora az elöntés.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.