Nem nyomoz tovább a BRFK

A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) megszüntette a nyomozást az EP-választás idején tapasztalt automatizált telefonhívások ügyében indult nyomozásban – hangzott el az Országos Választási Bizottság (OVB) hétfői ülésén.

MNO
2010. 06. 28. 13:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az OVB-ülésen az Országos Választási Iroda arról tájékoztatta a bizottságot, hogy a BRFK gazdaságvédelmi főosztálya levélben közölte az OVB-vel mint feljelentővel: a nyomozást megszüntette, mivel a nyomozás adatai alapján nem állapítható meg a bűncselekmény elkövetése, és az eljárás folytatásától sem várható eredmény. Az OVB 2009. június 10-én tett feljelentést az automatizált telefonhívások miatt, amelyekkel „a szavazókat befolyásolni kívánták választói akaratukban”. A hívások egy része egyes pártok mellett kampányolt, más része pedig az európai parlamenti választáson való részvételre buzdított. Az OVB a szavazás napján és azt követően is több tucat panasz és kifogás nyomán törvénytelennek, kampánycsendsértőnek találta a telefonos akciókat, s akkor döntötte el, hogy feljelentést tesz a rendőrségen. A BRFK a választás, a népszavazás és a népi kezdeményezés rendje elleni bűntett elkövetésének gyanúja miatt indított nyomozást ismeretlen tettes ellen.

A Büntető törvénykönyv (Btk.) szerint többek között az követi el a választás rendje elleni bűncselekményt, aki a választási eljárásról szóló törvény hatálya alá tartozó választás során „arra jogosultat a választásban (...) akadályoz, vagy erőszakkal, fenyegetéssel, megtévesztéssel, illetőleg anyagi juttatással befolyásolni törekszik”, és a Btk. ezt a magatartást három évig terjedő szabadságvesztéssel rendeli büntetni.

Jóri András adatvédelmi biztos a tavaszi országgyűlési választás kitűzése előtt tette közzé a kampánnyal kapcsolatos adatkezelésre vonatkozó ajánlását. A biztos ebben kiemelten foglalkozott az automatizált telefonhívások ügyével, és úgy foglalt állást, hogy a nyilvános telefonkönyvben szereplők közül azon előfizetőket lehet felhívni, akik hozzájárultak számuk közzétételéhez, és nem zárták ki, hogy tájékoztató célú üzenetekkel keressék meg őket. Ugyanakkor a telefonkönyvből „generált” lakcímadatbázist tilos felhasználni kampánycélú postai levelezésre.

A számgeneráláson alapuló automatizált hívórendszer alkalmazása tilos, mivel így olyan számokat is felhív a rendszer, amelyek titkosak, vagy amelyek előfizetői kifejezetten elzárkóztak a tájékoztató hívásoktól. A nyilvános adatokból dolgozó, az előfizetők rendelkezéseit figyelembe vevő vagy a szimpatizánsok által önként rendelkezésre bocsátott telefonszámokat azonban fel lehet hívni kampánycélból.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.