A borzalmas hírek ellenére is töretlen a bizalom a PTE iránt

A negatív hírek ellenére megtartotta helyét az ország vezető egyetemei között a Pécsi Tudományegyetem: az intézményben 7384 „gólya” kezdheti meg tanulmányait. Jól zárta a felvételi időszakot a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) is, háromszázzal több hallgatót vettek fel a felsőoktatási intézménybe. Debrecenben is több az elsőéves és a Miskolci Egyetem is népszerű.

MNO
2010. 07. 23. 10:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Augusztus 10-ig lehet jelentkezni a pótfelvételikre az Oktatási Hivatalnál – közölte Dux László, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium felsőoktatásért felelős helyettes államtitkára pénteken sajtótájékoztatón Budapesten. Mint hozzátette, a szeptemberben kezdődő tanévre egyelőre több mint 42 ezer diákot nem vettek fel a 140 ezer jelentkező közül, ők csak költségtérítéses képzésre jelentkezhetnek. Összesen 479 képzés közül lehet választani.


Jól zárta a felvételi időszakot a Szegedi Tudományegyetem (SZTE), háromszázzal több hallgatót vettek fel a felsőoktatási intézménybe, mint az előző évben – közölte Pukánszky Béla oktatási rektorhelyettes pénteken a Tisza-parti városban. Államilag támogatott képzésre 6215, költségtérítésesre 1985 „gólya” iratkozhat be – mondta a felvételi eredményekről tartott sajtótájékoztatón a professzor. Hozzátette: az előző évhez képest némileg nőtt a támogatott képzésekre bekerült diákok száma, míg a költségtérítéses képzéseknél minimális csökkenés figyelhető meg.

A tanulmányaikat ősszel elkezdő hallgatók száma még nőhet, mivel a szakok többségén – már csak költségtérítéses helyekre – pótfelvételit hirdetnek meg a karok, a jelentkezéseket augusztus 10-ig várják – tudatta a rektorhelyettes.

Debrecenben is több az elsőéves

Jelentősen, mintegy 8,4 százalékkal nőtt az elsőéves hallgatók száma az elmúlt év adataihoz képest a Debreceni Egyetemen, szeptemberben 8247 elsőéves kezdheti meg tanulmányait az intézményben – jelentette be Jávor András oktatási rektorhelyettes pénteki, debreceni sajtótájékoztatóján.

A növekedés elsősorban a mesterképzésre jelentkezők nagy számának köszönhető, ezeken a szakokon ugyanis csaknem 77 százalékkel többen kezdhetik meg tanulmányaikat, mint tavaly. A létszámnövekedés elsősorban a jogi, az orvosi és egészségügyi, a természettudományi, a bölcsész és a közgazdasági szakokon jelentkezett – ismertette a rektorhelyettes. Az egyetemnek szeptembertől összesen mintegy 35 ezer hallgatója lesz – tette hozzá.

Töretlen a bizalom a PTE iránt

Töretlennek látja a bizalmat a Pécsi Tudományegyetem (PTE) iránt Bódis József rektor, aki pénteken a baranyai megyeszékhelyen azt mondta: a PTE az elmúlt időszakban megjelent és az intézményhez kapcsolódó negatív hírek ellenére megtartotta helyét az ország vezető egyetemei között.

„Az emberek bölcsek és külön tudták választani a negatív eseményeket a lényegtől, vagyis az egyetem oktatásától és annak színvonalától” – mondta a július elsejei hivatalba lépése óta első sajtótájékoztatóját tartó rektor, utalva a 2009 novemberi egyetemi lövöldözésre, valamint a PTE gazdálkodásával összefüggő és a közelmúltban kirobbant vesztegetési ügyre. Bódis József közölte: az intézményben 7384 „gólya” kezdheti meg tanulmányait szeptemberben, a felvett hallgatók létszámát tekintve a pécsi a 4. helyen áll a hazai felsőoktatási intézmények rangsorában.

Miskolc is népszerű

Rendkívül népszerű a Miskolci Egyetem (ME), ezt igazolják az idei felvételi adatok – közölte Patkó Gyula, a campus rektora pénteki sajtótájékoztatóján Miskolcon.

Kifejtette: minden eddigit felülmúlt a Miskolci Egyetemre jelentkezők száma 2010-ben, így a felsőoktatási intézmény határozottan stabilizálta a már tavalyi mutatóival megerősített pozícióját.

Andrikné Hell Judit tanulmányi rektorhelyettes elmondta: a csütörtökön megállapított ponthatárok alapján összesen 3325 hallgatót vettek fel a Miskolci Egyetemre. A campusra jelentkezők száma a tavalyi adatokhoz képest az idén mintegy 4 százalékos növekedést mutatott.

Hatezer gólya kezd a BGF-en

Több mint hatezer új hallgató kezdheti meg tanulmányait szeptemberben a Budapesti Gazdasági Főiskolán (BGF) – közölte az intézmény pénteken az MTI-vel.

A ponthatárok előző napi meghatározása után készült összegzés szerint az intézmény hat alapszakának államilag támogatott helyeire csak 400 pont felett lehetett bejutni, ilyen például a kereskedelem és marketing magyar és angol nyelven, a kommunikáció és médiatudomány, a nemzetközi gazdálkodás, a turizmus-vendéglátás és az emberi erőforrások szak. A jelentkezők körében a legnépszerűbb szakok közül hat alapszak és négy mesterszak is indul a BGF-en.

Az MTI-hez eljuttatott közlemény szerint az intézmény mindhárom karán – külkereskedelmi; kereskedelmi, vendéglátóipari és idegenforgalmi; pénzügyi és számviteli – nőtt az államilag támogatott képzésre bekerülő hallgatók száma, és összességében a költségtérítéses képzésekre is többen jutottak be, mint tavaly.

A BGF mesterképzései iránt is jelentősen nőtt az érdeklődés, az idén több mint 1300-an jelentkeztek, közülük 473 diáknak sikerült teljesítenie az elvárásokat. A pótfelvételi eljárás során a Budapesti Gazdasági Főiskola több mint 40 magyar és idegen nyelvű szakára lehet még jelentkezni augusztus 10-ig.

Kicsit több az elsőéves Nyíregyházán

A tavalyi adatokhoz képest kismértékben nőtt a Nyíregyházi Főiskolára (NYF) felvett hallgatók száma, a legtöbben a gazdálkodás és menedzsment szakra jutottak be – közölte a honlapján az oktatási intézmény.

Az összesen mintegy tízezer hallgatót oktató főiskolára az idén 81-gyel több jelentkezőt vettek fel, mint tavaly, összesen 2344-en nyertek felvételt. Az intézmény vezetése úgy látja, hogy sikeresen debütált a három új mesterszak – andragógia, nemzetközi tanulmányok, kémiatanár –, ezekre összesen 100 hallgató került be.

Az elsőhelyes jelentkezők 74 százalékát felvették. A jelentkezők közül 596-an felsőfokú szakképzésben, 1356-an alapképzésben, 392-en pedig mesterképzésben kezdhetik meg tanulmányaikat. A felvett hallgatók 70 százaléka (1633) került be államilag támogatott képzési formába. A legnépszerűbb képzési terület a pedagógusképzés volt (349 felvett hallgató), ezt a természettudományi (250), majd a társadalomtudományi képzési terület (249) követte.

A szakok toplistáját a tanári mesterképzési szak vezeti. Alapképzésben a legtöbb hallgató (216) a gazdálkodás és menedzsment szakra került be, ezt követi a földrajz, majd a programtervező informatikus szak.

A bejutáshoz szükséges legmagasabb pontszámot az idén is a légiközlekedési hajózó (hivatásos pilóta) szakhoz kellett elérni: itt 447 pont volt a küszöb. A főiskolán maradt szabad hely, így meghirdetik a pótfelvételit, melynek keretében költségtérítéses képzésekre lehet jelentkezni. A pótfelvételin az idén először lehet jelentkezni informatikatanár, földrajztanár mesterszakra, illetve üzleti szakmenedzser felsőfokú szakképzésre.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.