Az Alkotmánybíróság hétfőn nyilvánosságra hozott döntése szerint alkotmányellenes az egységes mezőgazdasági támogatási rendszer bevezetéséről és működtetéséről szóló, az Országgyűlés által elfogadott, de még ki nem hirdetett törvény egyik rendelkezése. A határozat alapján a jogbiztonság megkövetelné ugyanis, hogy a földtulajdonosok a földjük haszonbérbe adásakor tisztában lehessenek annak következményeivel, és ennek megfelelően szerződjenek. A törvény ennek a követelménynek nem felel meg, mert múltbeli időponthoz, a 2006-os támogatási év adataihoz köti az új támogatási jogosultság egy részét – húzza alá az AB indoklása. Font Sándor hangsúlyozta: a törvény azokat hozta volna jelentős hátrányba, akik földjüket bérbe adták, illetve nagy mértékben sérült volna azoké, akik 2006 után szerették volna újra elkezdeni a mezőgazdasági tevékenységet.
Font Sándor – aki maga is egyik kezdeményezője volt az SPS-törvény Alkotmánybírósági felülvizsgálatának – emlékeztetett: még 2007-ben született egy olyan rendelet, amely 2006-ot bázis évként jelölte meg. Ez azt tartalmazta, hogy aki 2006-ban – vagy az azt megelőző évben – művelési jogosultsággal, illetve meghatározott állatállománnyal – elsősorban kérődzőkkel – rendelkezett, a bázis évhez viszonyítva támogatási jogosultságot szerzett. Az így megszerzett támogatásokat pedig akkor is megkaphatja, ha időközben a bérleti jogviszonya megszűnt illetve felhagyott az állattenyésztéssel. A támogatási jogosultság ugyanis nem száll vissza a tulajdonosra, illetve nem kötődik a tényleges állattartáshoz. Ez a lényeg húzta alá – mezőgazdasági bizottság elnöke.
Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy a szóban forgó törvény ellenzői éppen azt kifogásolták, hogy a törvény alkalmazásával támogatási jogosultság nélküli földtulajdonok is létre jöhettek volna, mivel a jogosultság vagyoni jogként adható-vehető lett volna. Így a nagy tőkeerejű társaságok pedig mintegy 450 milliárd haszonhoz jutottak volna. Az ellenzők álláspontja mindvégig az volt, hogy azok kapják a támogatásokat,akik a földet megművelik illetve állatokat tarnak. Font Sándor azt is cáfolta, hogy az unió az SPS bevezetését kötelezővé tette volna az új tagállamok számára. Ezt 2008-ban ugyanis az EU a tapasztalt ellenállás miatt visszavonta.
A Fidesz szakpolitikusa jelezte: az agrárkormányzat most vizsgálja, hogy mit kell tenni az Alkotmánybíróság döntése után, ugyanis a nemzeti támogatást (top up) vannak, akik a történelmi bázis jogosultság alapján kapják. Ezt a helyzetet kell rendezni – közölte Font Sándor. .
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.