A megyei katasztrófavédelem ügyeletén az MTI érdeklődésére szerdán elmondták: kedden összesen 43 esetben riasztották megyeszerte a tűzoltókat, ebből 35-ben vízszivattyúzáshoz és útra dőlt fák eltávolításához hívták őket. A két napja tartó esőzés miatt pincék és garázsok teltek meg vízzel, de több településen – így például Újfehértón és Nyíregyházán – az utcáról is el kell szivattyúzniuk az esővizet. Lakóházak egyelőre nincsenek közvetlen veszélyben, de a belvíz további gondokat okozhat majd.
Idén júliusban a sokévi átlagot jóval meghaladó csapadékmennyiséget regisztráltak a megyében, ahol vannak olyan területek, ahol 140 milliméternyi eső esett – közölte Dajka István, a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság helyettes vezetője szerdán az MTI-vel. Hozzátette: az elmúlt napokban átlagosan 40 milliméternyi csapadékot mértek Szabolcsban, egyes területeken múlt hét csütörtök óta 100 milliméternyi eső esett, ami kétszerese a havi átlagnak.
A nyíregyházi vízügyi szervezet igazgatóhelyettese elmondta: a folyók külföldi vízgyűjtőjén nem esett sokkal több eső, mint itthon, így rendkívüli árvízi védekezésre nem lesz szükség. A térség folyóin ugyanakkor áradásra számítanak a szakemberek, de árvízvédelmi készültséget várhatóan csak a Krasznán kell majd elrendelni. A Tisza felső szakaszán például kétméteres vízszintemelkedés várható: a folyó medre megtelik, s a hullámtér is víz alá kerül. Ez főként a strandolóknak okozhat bosszúságot.
A védelemvezető-helyettes vélekedése szerint belvíz tekintetében már súlyosabb a helyzet: magas a vízszint a csatornákban, ezért a tervek szerint belvízvédelmi készültséget rendel el a vízügyi igazgatóság Felsőszabolcs két védelmi szakaszán, a térség egyik területén már érvényben van riasztás. A Nyírség két belvízi szakaszán szintén másodfokú készültségre készülnek, melyet vélhetően a Szamos–Krasznaközre is ki kell majd terjeszteni. Az igazgatóság szinte összes szivattyútelepe dolgozik, de azt sem tartja kizártnak Dajka István, hogy helyenként homokzsákokkal is magasítani kell majd a csatornák töltéseit.
Az eső miatt teljesen leálltak a megyében a betakarítási munkálatok – közölte Mátyás László, a térségi Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal vezető falugazdásza az MTI-vel. Az átlagosan 100 milliméternyi csapadék és belvíz miatt az eddigi adatok szerint mintegy 1800 hektárnyi őszi búzát nem lehet learatni a földeken. Amennyiben az időjárás nem változik, további belvízfoltok képződhetnek a szántóföldeken, ráadásul a már learatott termények minősége és mennyisége is elmarad a korábbi várakozásoktól.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.