Helyes döntésként értékeli a kormány a 2 milliós fizetési korlátot

A kormány szerdai ülésén megállapította, hogy a költségvetési szférában dolgozó vezetők esetében a havi 2 millió forintos fizetési korlát bevezetése helyes döntés – közölte Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője szerda délután újságírókkal.

MNO
2010. 07. 14. 15:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szijjártó Péter az Európai Központi Bank (EKB) a jegybanki dolgozók bérének módosításáról szóló állásfoglalásával kapcsolatban ismertette a kormány megállapításait. Mint mondta, a kabinet leszögezte azt is: a kölcsönös felelősségvállalás és a valós közteherviselés jegyében senki sem húzhatja, vonhatja ki magát az előző kormány által okozott gazdasági nehézségek kezelése alól.

A kabinet megállapította az is – fűzte hozzá –, hogy mind az MNB-vel, mind Európai Központi Bankkal való egyeztetések az előírásoknak és jogszabályoknak megfelelően történtek.

Mivel a gazdasági nehézségek elhárításához szükséges jövedelemkorlátozási intézkedések a költségvetési szféra egészére vonatkoznak, és nem tartalmaznak a jegybankra vonatkozó speciális szabályokat, ezek az intézkedések nem sértik, tiszteletben tartják a jegybanki függetlenség elvét – idézte Szijjártó Péter a kormány megállapításait.

Ezekről szólva leszögezte azt is: a jövedelemkorlátozási intézkedések a jegybank mellett a Legfelsőbb Bíróság, az Alkotmánybíróság, az Állami Számvevőszék, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) és több más hatóság, szervezet függetlenségét sem sértik, így ezek összhangban vannak az Európai Unión belül hatályos garanciális jogszabályokkal.

A szóvivő kitért arra is, a kormány köszönetet mondott a választóknak, hogy a komoly nehézségek és az előző kormány által itt hagyott rendkívül súlyos örökség ellenére is kitartanak a kölcsönös felelősségvállalást és a valós közteherviselést megvalósító nemzeti együttműködés programja mellett.

Közölte: a nemzetgazdasági miniszter ezekről levélben tájékoztatja az EKB-t. Az előzményekről szólva arra hívta fel a figyelmet, hogy a kormány a nemzeti együttműködés politikai és kormányzati rendszerének felépítése után hozzálátott a nemzeti együttműködés gazdasági rendszerének felépítéséhez, amelyet két alappillérre – a valós közteherviselésre és a kölcsönös felelősségvállalás megvalósulására – épít.

Úgy vélekedett: e kettővel összeegyeztethetetlen, hogy a jegybankelnök fizetés havi 8 millió forint, ami negyvenszerese a magyar átlagkeresetnek, és az is „túlzás”, hogy ez a havi fizetés több, mint kétszerese az amerikai jegybankelnöki fizetésnek. „Ez tarthatatlan helyzet, amelyet a kölcsönös felelősségvállalás és a valós közteherviselés jegyében fel kell számolni” – fogalmazott.

Felidézte, a kormány 29 pontos gazdasági akcióterve részeként nyújtotta be azt a javaslatot, amelyben indítványozta: a költségvetési szférában havi kétmillió forintban maximálja a fizetéseket.

Az EKB álláspontja szerint biztosítani kell azt, hogy az MNB munkavállalóinak javadalmazására vonatkozó jogszabályok bármely módosításáról a jegybankkal együttműködésben szülessen döntés, kellően figyelembe véve az intézmény véleményét. A frankfurti székhelyű pénzintézet leszögezi, hogy az MNB döntéshozói fizetésének módosítása nem változtathatja meg a kinevezésükkor érvényes feltételeket, ezért a törvényjavaslatnak rendelkeznie kell arról, hogy a módosítás csak jövőbeni kinevezésekre vonatkozhat.

Az Országgyűlés a jövő héten tartja az egyes gazdasági és pénzügyi tárgyú törvények zárószavazását, e törvényjavaslat tartalmazza a fizetési korlátról szóló rendelkezést.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.