A Tisza, a Szamos, a Kraszna és a Túr vízmagassága helyenként két-három méterrel is emelkedett, de közülük csak a Kraszna és a Túr árhulláma haladja vagy közelíti meg a legalacsonyabb, elsőfokú védelmi készültségi szintet – mondta Dajka István.
Az igazgatóhelyettes-főmérnök ennek ellenére kiemelte: az áradó szabolcsi folyószakaszokon jelenleg fürdőzni, kajakozni, kenuzni, vagy más vízi sportot folytatni életveszélyes.
Dajka István tájékoztatása szerint a sok eső jelentősen rontotta a belvízhelyzetet Szabolcsban, ahol jelenleg már hat védelmi szakaszon tartanak II. fokú készültséget. A Felső-Szabolcs mindhárom öblözetében, a Nyírségben két helyen, míg a Szamos-Kraszna közben egy területen védekeznek; összesen 88 vízügyi dolgozó és közmunkás vesz részt az elöntött 17 200 hektár föld víztelenítésében. Nyolc szivattyútelep folyamatosan működik, naponta 800 ezer köbméter belvizet emelnek át a folyókba és a csatornákba.
A Kállai-főfolyás mentén a legrosszabb a helyzet, itt soha nem tapasztalt vízállás alakult ki – mondta a szakember, hozzátéve: Nagykálló belterületének védelmére 300 méter hosszan homokzsákokkal emelték meg a csatorna partmagasságát, valamint nagy teljesítményű szivattyúkkal igyekeznek a vizet a Harangodi-tározóba emelni.
A nyíregyházi vízügyi szervezet segíti az önkormányzatok belvízvédelmi munkáját, szivattyúkat adott Rakamaz, Gávavencsellő és Balkány településeknek a belterületek víztelenítéséhez. A megyében a Nyírségi és a Felső-szabolcsi Vízgazdálkodási Társulat is belvízvédelmi készültséget tart, másodfokú készenlét keretében vezeti le a vizet a földekről.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.