2010. október 3-ára írta ki az önkormányzati választásokat Sólyom László köztársasági elnök, így alig két hónappal a választások előtt a Századvég Alapítvány tesztelte, hogy a kampánynyitány előtt a budapesti polgárok hogyan vélekednek a főpolgármester-jelöltekről. A kutatás legfontosabb megállapítása szerint júliusban a budapesti választók úgy vélekednek, hogy a kormányváltás után a főváros vezetésében is változásokra van szükség.
Az eddig ismertté vált négy főpolgármester-jelölt közül Tarlós István, a Fidesz–KDNP közös jelöltje jelentős támogatottsági előnyben van a parlamenti ellenzéki pártok aspiránsaival szemben. Egy júliusi választási szituációt feltételezve megállapítható, hogy Tarlósra az összes budapesti választópolgár fele (50 százalék) szavazna, miközben Horváth Csabát (MSZP) a megkérdezettek 10, Jávor Benedeket (LMP) 5, Staudt Gábort (Jobbik) 1 százaléka támogatná. Tíz százaléka a budapestieknek ugyanakkor más jelöltre szavazna, míg 24 százalékuk nem akart, vagy nem tudott válaszolni a kérdésre.
Tarlós fölénye a budapesti biztos szavazók körében még inkább meggyőző. Ezen a szavazói bázison Tarlós közel kétharmados (65 százalék) támogatottsággal bír, s így ötször többen szavaznának rá, mint a második legtöbb szavazót maga mögött tudó Horváth Csabára (13 százalék). Az LMP és a Jobbik jelöltje esetében 6, illetve 2 százalékos a támogatottsági mutató, míg 14 százaléka a biztos szavazóknak más jelöltet támogatna.
A választók fele kedvezően nyilatkozott Tarlósról
A kutatás szerint a szavazói preferenciák összhangban állnak a főpolgármester-jelöltekről kialakított társadalmi vélekedésekkel. Tarlós Istvánról a budapestiek 49 százaléka vélekedik kedvezően, ez a pozitív attitűd Horváth Csaba esetében a megkérdezettek 13, Jávor Benedek vonatkozásában 8, Staudt Gábor esetében 3 százalékára volt jellemző. Kedvezőtlenül nyilatkozott ugyanakkor Tarlósról a megkérdezett helyi lakosok 26 százaléka, igaz, Horváth Csabáról a válaszolók 43 százaléka vélekedett negatívan. Sokkal kevesebben fejtettek ki kedvezőtlen vélekedést Staudtról (14 százalék) és Jávorról (9 százalék), ez viszont minden bizonnyal azzal függ össze, hogy az Jobbik és az LMP jelöltje a fővárosiak 68-68 százaléka számára ismeretlen. Az ismertségi deficit Tarlós (9 százalék) és Horváth (26 százalék) esetében lényegesen elenyészőbb.
Érthető a visszavonulás
A Századvég fontosnak vélte annak vizsgálatát is, hogy a 20 éve Budapestet irányító Demszky Gáborról milyen véleménnyel vannak a helyi polgárok. Mint ismeretes, a jelenlegi főpolgármester már hónapokkal ezelőtt bejelentette visszavonulását. A közvélemény-kutatás szerint a politikus terve érthető, hiszen Demszkyről a budapestiek 68 százaléka vélekedik kedvezőtlenül, s mindössze 15 százalékuk nyilatkozott úgy, hogy kedvező véleménnyel van róla. Amikor Demszky főpolgármesteri munkájának értékelésére kérték a polgárokat, még kedvezőtlenebb állásfoglalás született a politikusról. A volt szabad demokrata politikus munkájával ugyanis csak a megkérdezettek 16 százaléka (2 százalék szerint kiváló, 14 százalék szerint jó) volt elégedett, miközben több mint háromnegyedük (51 százalék szerint nagyon gyenge, 26 százalék szerint gyenge) vélte úgy, hogy nem végzi megfelelően a munkáját.
Magas részvétel várható
A júliusi felmérés szerint nem zárható ki, hogy az őszi budapesti önkormányzati választásokon magas részvétel lesz, hiszen a megkérdezettek 65 százaléka nyilatkozott úgy, hogy egy most esedékes önkormányzati választáson részt venne. Ugyanakkor hangsúlyozták, hogy a részvételi hajlandóság a kampány hatására akár jelentősen is módosulhat, miközben azt sem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a 2006-os önkormányzati voksoláson Budapesten 56 százalék közelében volt a részvétel.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.