Házbizottság: november 15-én születhet döntés az adócsomagról

A kormány jövő pénteken terjeszti az Országgyűlés elé a 2011. évi adótörvényekre vonatkozó javaslatát, és a parlamenti menetrend szerint – sürgős tárgyalással – november 15-én tartanák a zárószavazást. A Ház a jövő héten kétnapos ülést tart, amelyen megválasztja a Médiatanács és a Közszolgálati Közalapítvány kuratóriumának tagjait.

MNO
2010. 10. 07. 11:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az adócsomag tervezett tárgyalási menetrendjéhez szükség van arra is, hogy a parlament elfogadja a héten a Ház elé terjesztett, Rogán Antal (Fidesz) által jegyezett, az államháztartási törvény módosítására tett indítványt – derült ki a házbizottság csütörtöki ülését követően. A javaslat egyik passzusa szerint a választási évben a fizetési kötelezettségre vonatkozó törvényeket nem 45, hanem 40 nappal előbb kellene kihirdetni a hatályba lépésük előtt. A menetrend szerint egyébként november 21-én hirdetnék ki – sürgősséggel – a jövő évi adó- és járuléktörvény változásait.

Altorjai Anita, az Országgyűlés sajtófőnöke újságírókkal közölte, hogy a frakciók képviselői a házbizottság ülésén bejelentették, kiket jelölnek a Közszolgálati Közalapítvány kuratóriumába: a Fidesz–KDNP Bencze Izabellát, Varga Szilviát, László Miklóst, a Jobbik Silhavy Mátét delegálja, az MSZP és az LMP pénteken közli jelöltjeik nevét. A sajtófőnök elmondása szerint a Médiatanács tagjait jelölő parlamenti bizottság pénteken és jövő hétfőn ülésezik, és dönt a jelölésről. A Médiatanács négy tagból és az elnökből áll: az elnök a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) elnöke, Szalai Annamária, a parlamenti bizottságnak a négy tagra kell javaslatot tennie. A bizottságnak a tagjai megválasztását követő öt napon belül egyhangú szavazással – ennek hiányában az ötödik napon túl kétharmados többséggel – kell megtennie javaslatát az Országgyűlésnek. A képviselők egyidejű listás szavazással határoznak a Médiatanács tagjairól és elnökéről. A kuratórium összesen nyolctagú: hat tagot egyenkénti szavazással az Országgyűlés a jelen lévő képviselők kétharmadának szavazatával választ, elnököt és további egy tagot a Médiatanács delegál. A törvény szerint kuratórium akkor alakul meg, amikor tagjait megválasztják.

A kuratórium a közalapítvány vagyonával gazdálkodik és jogkörébe tartozik az MTV, a Duna Televízió, az MR és az MTI zártkörűen működő nonprofit részvénytársaságok vonatkozásában a közgyűlés jogainak gyakorlása. A kuratórium hatáskörébe tartozik egyebek mellett a közszolgálati részvénytársaság vezérigazgatóinak kinevezése, munkaviszonyának megszüntetése is; a testület gyakorolja a vezérigazgatók felett a munkáltatói jogkört. A Médiatanács elnöke közszolgálati részvénytársaságonként két-két vezérigazgató-jelöltre tesz javaslatot a Médiatanácsnak, amely elfogadja a jelölteket és javasolja a kuratóriumnak, hogy válasszon ki egyet-egyet közülük. Ha a Médiatanács nem fogadja el ez elnöke által javasolt valamelyik jelöltet, akkor az elnök új jelöltre tesz javaslatot. A Médiatanács csak akkor tehet javaslatot a kuratóriumnak, ha mind a két jelöltet elfogadta. Az első szavazási körben a kuratórium összes tagjának – ideértve az elnököt is – kétharmados többséggel kell döntenie a vezérigazgató kinevezéséről. Ha a két jelöltből a Médiatanács jelölésétől számított 30 napon belül nem tud választani a kuratórium, akkor új jelölési eljárást kell lefolytatni; az új jelölés során közszolgálati részvénytársaságonként két-két új jelöltre kell javaslatot tenni.

Az új jelölést követő szavazás során a kuratórium összes tagjának – beleértve az elnököt is – egyszerű többségével kell döntenie a vezérigazgató kinevezéséről. Hétfőn kezdi egyébként a Ház a médiát és a hírközlést szabályozó törvény módosításának és az ahhoz kapcsolódó országgyűlési határozati javaslatnak a vitáját is; ezek intézkednek arról, hogy állami tulajdonba kerüljön a Magyar Televízió Zrt., a Magyar Rádió Zrt., a Duna Televízió Zrt. és a Magyar Távirati Iroda Zrt. vagyonának jelentős része. Hétfőn folytatja le a Ház az úgynevezett „médiaalkotmány” – a sajtószabadság és a médiatartalmak alapvető szabályairól szóló törvényjavaslat – részletes vitáját.

Hétfőn kezdi meg az Országgyűlés az egyes pénzügyi tárgyú törvények módosításának az általános vitáját, e javaslat a nehéz helyzetbe került lakáshitelesek megsegítéséről szól. Altorjai Anita közölte: a kormány a héten két új törvényjavaslatot nyújt be – a migrációs törvények módosításáról, illetve az Európai Uniós csatlakozással összefüggésben –, amelyekről sürgős tárgyalást kér hétfőn.

Kitért arra is, hogy hétfőn tesz esküt Dankó Béla, a Fidesz új parlamenti képviselője, aki az ÁSZ-elnökké választott Domokos Lászlót váltja a frakcióban. A függetlenné vált Szili Katalin a fenntartható fejlődés bizottságban folytatja munkáját, az alkotmányügyi bizottságba helyére az MSZP jelöl majd utódot. A keddi parlamenti ülésen kezdi el a Ház egyebek közt a legfőbb ügyész jogállását megváltoztató alkotmánymódosítás általános vitáját. A jövő hetet követő hétről Altorjai Anita annyit mondott, hogy háromnapos ülést tart majd a Ház, október 20-án, szerdán a Fidesz kezdeményezésére parlamenti politikai vitanap lesz a magyar EU-elnökségről.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.