A törvénytervezet szerint – amelyet még nem tárgyalt meg a kabinet – a jövőben a legfőbb ügyészt a köztársasági elnök javaslatára az Országgyűlés „kilenc évre választja a határozatlan időre kinevezett ügyészek közül”. A javaslat indoklása kitér arra, hogy az alkotmánybírákhoz hasonlóan kilenc évre szól majd a legfőbb ügyész megbízatása, azért, hogy az „ügyészségnek az Alkotmánybíróság által is hangsúlyozott függetlensége még inkább kifejezést nyerjen”. Az előterjesztő leszögezi azt is: azzal, hogy az ügyészség vezetője csak a hivatáson belülről lesz kiválasztható, korlátozódik annak lehetősége, hogy a külső politikai befolyás eszköze legyen a személy kiválasztása.
A tervezet szerint azt is bevezetnék, hogy a megbízatási idő letelte és a 70. életév betöltése esetén a volt legfőbb ügyész a legfőbb ügyészi jogköröket mindaddig gyakorolja, amíg az új vezető hivatalba nem lép. A KIM október 1-jén nyújtotta be az Országgyűlésnek azt az alkotmánymódosítás-tervezetet, amely rögzíti, hogy az ügyészségről és az ügyészek szolgálati viszonyáról szóló törvény elfogadásához a jelen lévő országgyűlési képviselők kétharmadának a szavazata szükséges. Ennek a vitáját jövő kedden kezdi a Ház.
E szerint az alkotmánymódosítás-tervezet szerint a legfőbb ügyészt a jelenlegi feles többség helyett kétharmaddal választaná meg az Országgyűlés, és megszűnne a legfőbb ügyész parlamenti interpellálhatósága. Kovács Tamás legfőbb ügyész december 13-án tölti be 70. életévét, amikortól az eddigi törvények szerint a megbízatása megszűnik.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.