A kármentesítési szóvivő hangsúlyozta: a Duna élővilága már nincs veszélyben, miután péntek reggel már 8 körüli pH-értéket mértek a folyóban. A szóvivő szerint az érintett folyószakaszon már nem tapasztaltak halpusztulást sem.
Mint hozzátette, a Marcalon is jelentősen csökkent a szennyeződés szintje, jelenleg a fő feladat ennek a szintnek a megtartása. Dobson Tibor beszámolt arról is, hogy a belterületeken is felgyorsultak a mentesítési munkálatok. Egyre inkább javul a helyzet – mondta.
Óránként mérik a vízminőséget
A készültség keretében a Duna Pest megyei, szobi szakaszán kora reggel óta óránként vízkémiai méréseket végeznek – áll a Közép-Duna-völgyi Vízügyi Igazgatóság közleményében. A legutóbbi ellenőrzéskor nem észleltek a víz színében változást, és 8,19-es pH-értéket mértek. Szakértők elmondása szerint a szennyezett lé az egyre nagyobb vízhozamú folyókon áthaladva oly mértékben felhígult, hogy a komáromi, illetve a szobi szakaszokon már valószínűleg nem okoz gondot. Szobnál a Duna vízhozama eléri a másodpercenkénti 1500 köbmétert.
A folyamatos mérésekre mégis szükség van, hogy idejében észleljék, ha egy szennyezett „csóva” mégis megjelenne a jelenlegi, teljesen „normális” vízminőségben – mondták el a szakértők. A Magyar Alumíniumtermelő és Kereskedelmi Zrt. kolontári vörösiszap-tározójának gátszakadása következtében kiömlő szennyező anyag a Torna-patakon, a Marcalon, majd a Rábán keresztül október 7-én jutott a Dunába.
A tározó gátja hétfőn szakadt át, amelynek következtében mintegy egymillió köbméternyi vörösiszap ömlött ki. Az áradás három települést – Devecser, Kolontár, Somlóvásárhely – öntött el. Hivatalosan megerősített információk szerint öten haltak meg a katasztrófa következtében, három embert még keresnek, és több mint 150 ember szenvedett különféle sérüléseket.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.