Lázár: A régi alkotmány nem képes az embereknek megfelelni

Tudomásul vesszük, hogy az Alkotmánybíróság úgy döntött a keddi nap folyamán, hogy a jelenlegi alkotmány szabályozása szerint ez az elképzelésünk nem felel meg az alkotmányosság próbájának – kommentálta a testület keddi döntését Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője. A döntés „számunkra csak azt bizonyítja, hogy a régi alkotmány nem képes az embereknek megfelelni” – tette hozzá.• A parlament előtt vannak Lázár javaslatai

MNO
2010. 10. 26. 13:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lázár keddi sajtótájékoztatóján, a Miniszterelnökségen emlékeztetett: költségvetési, költségvetés-végrehajtási kérdésekben, központi adónemek, illetékek, vámok, helyi adók központi szabályozását érintően nem lehet országos népszavazást tartani. Ezt kiegészítenék a járulékokkal. Ezekben a kérdésekben pedig – Lázár javaslata szerint – az Alkotmánybíróságnak (AB) nem lenne módja, hogy alkotmányos felülvizsgálattal éljen. „Ha a nép nem dönthet egy kérdésben, akkor nincs joga az Alkotmánybíróságnak sem” – jelentette ki. Ezzel párhuzamosan módosítaná a politikus az AB-ról szóló jogszabályt is. A politikus bejelentette: így javasolni fogja az Országgyűlésnek, hogy újra, változatlan tartalommal fogadja el a 98 százalékos különadók rendszerét.

Hangsúlyozta, az általa előterjesztett alkotmánymódosítás ideiglenes jellegű lesz, az új alaptörvényben ugyanis ezt a kérdést pontosan, precízen, részletesen szabályozni kell, a mai alkotmány ugyanis nem képes ezeknek a kérdéseknek a szabályozására, az AB ezért „kényszerűségből mondta azt, amit mondott”. „Tudomásul vesszük, hogy az Alkotmánybíróság úgy döntött a keddi nap folyamán, hogy a jelenlegi alkotmány szabályozása szerint ez az elképzelésünk nem felel meg az alkotmányosság próbájának” – kommentálta Lázár az AB döntését, amellyel alkotmányellenesnek nyilvánította a testület a 98 százalékos különadót, és visszamenőleges hatállyal megsemmisítette.

A döntés „számunkra csak azt bizonyítja, hogy a régi alkotmány nem képes az embereknek megfelelni, nem képes az emberek életviszonyait szabályozni, nem képes, hogy az emberek hétköznapi problémáira megfelelő választ adjon” – mondta a frakcióvezető, közölve: ezért él törvénymódosítási javaslatokkal, hiszen szerinte azt a választói akaratot, hogy „a tisztességtelen, pofátlan végkielégítések rendszerének egyszer s mindenkorra vessünk véget”, azt a nemzeti együttműködés kormányának és a Fidesz parlamenti frakciójának teljesítenie kell. „Ha nem sikerül teljes egészében első körben, akkor ezt az elvünket, ezt a szándékunkat nem fogjuk feladni, és megtesszük azokat a lépéseket a törvényhozásban, amelyek lehetővé teszik a végkielégítések 98 százalékos különadójának fenntartását” – tette hozzá.

Egymilliárd többletbevétele lehetett volna az országnak

Lázár tájékoztatása szerint ha nem hozták volna meg a törvényt, akkor a sokmilliós végkielégítések az elmúlt hat hónapban mintegy egymilliárd forintot jelentettek volna az országnak. Reményei szerint javaslatát az Országgyűlés két hét alatt megtárgyalhatja. Arra a kérdésre, hogy akkor is benyújtottak volna-e egy ilyen tartalmú alkotmánymódosítást, ha az AB nem minősítette volna alkotmányellenesnek a 98 százalékos különadót, a frakcióvezető úgy válaszolt, ha az AB jóváhagyta volna a különadót, akkor nyilván nem álltak volna elő egy ilyen kezdeményezéssel.

Kérdésre közölte, tájékoztatta Orbán Viktor miniszterelnököt arról, hogy elengedhetetlenül szükségesnek tartja, hogy a különadó rendszere fennmaradjon. A kormányfő „tökéletesen egyetértett” a helyzetértékelésével, és támogatásáról biztosította – fűzte hozzá. Arra, hogy minden esetben módosítani fogják-e az alkotmányt, ha az AB olyan döntést hoz, amely nem az eredeti elképzelésüknek megfelelő, úgy reagált: „nem a mi elképzelésünknek felelt meg az eredeti törvényjavaslat, hanem azoknak, akik úgy döntöttek, hogy Magyarországon még soha nem látott mértékű változás legyen”.

Az ellenzék nem fogadja el a terveket

Az Alkotmánybíróság egyelőre nem akart reagálni Lázár János bejelentésére. Az ellenzéki pártok viszont ellenzik az alkotmánymódosítási terveket. A Jobbik egyetért a végkielégítések adójával, az alkotmánymódosítást azonban nem tartják elegáns lépésnek. Az LMP pedig közölte: kivonul az alkotmányozási folyamatból, a Fidesz lépését szerintük a kazahsztáni elnök is megirigyelhetné.

Szekeres Imre szocialista országgyűlési képviselő szerint a Fidesz fél az emberek véleményétől, ezért nem akarja, hogy népszavazást tartsanak a magánnyugdíj-pénztári befizetések felfüggesztéséről.

(MTI, hírTV)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.