Hozzátette: ebben a 800 főben nincsenek benne az önkéntesek. Dobson Tibor szerint azzal, hogy a védőgát rendszere megépült, már nem szükséges fenntartani a Devecserre vonatkozó riadókészültséget, ezért a katonák visszatérhettek laktanyájukba, és az esetleges evakuálás céljából oda küldött autóbuszok elhagyhatták a térséget.
A bontási munkálatokról a szóvivő azt mondta: azokat a korábbi tervekkel ellentétben csütörtökön fogják elvégezni. Kolontáron 9 házat kell lebontani. A tulajdonosok katonák és tűzoltók segítségével juthattak hozzá a házukban lévő személyes tárgyaikhoz. Murvával és dolomittal folyamatosan erősítik a vasúti töltést és a védőgátat – tette hozzá a szóvivő. Kitért arra, hogy bár a Torna-patak vizében még mindig 8 és 9,3 közötti pH-értéket mértek, a Rábán és a Dunán már 8 alattit.
A segélyekkel kapcsolatban Dobson Tibor felhívta a figyelmet arra, hogy Devecseren közintézményekben tárolják és jellegük alapján szétválogatják az adományokat. Egyesek megpróbálnak visszaélni a helyzettel, olyan emberek is sorba állnak adományért – az egyebek között mosóporból, tisztálkodószerekből álló csomagokért –, akik valójában nem károsultak – mondta a szóvivő. Szerinte ezek az emberek azt használják ki, hogy a hatóságok nem tudnak személyi igazolványt kérni sok károsulttól, mert a katasztrófában elvesztek vagy megsemmisültek az okmányaik. Hangsúlyozta: már a rendőrök is fokozottan figyelnek arra, hogy ne legyen visszaélés.
A vörösiszap sújtotta térségben az MTI által korábban megkérdezett polgármesterek arról számoltak be, hogy a károsultaknak elsősorban pénzadományokra van szükségük.
Buszoznak a devecseri diákok
Öt különbusszal viszik Somlószőlősre a devecseri diákokat, mert a Veszprém megyei város általános iskoláját a vörösiszap-katasztrófa miatt egyelőre nem lehet megnyitni. A diákok porvédő maszkban álltak csütörtök reggel a megállóban, arra várva, hogy elszállítsák őket a 15 kilométerre lévő, öt évvel ezelőtt felújított, de két éve az összevonások miatt bezárt intézménybe, amelyet most ideiglenesen újra megnyitottak. Az MTI tudósítójának a diákok azt mondták, hogy a somlószőlősi iskolában szerdán kezdődött meg az oktatás, a tanórákon a katasztrófáról és annak hatásairól beszélgettek. Beszámoltak arról, hogyan vészelték át a vörösiszap-áradatot, szüleik miként védekeztek, hozzátartozóik milyen sérüléseket szenvedtek. Több olyan gyerek is iskolába indult csütörtök reggel, aki a múlt hétfőn égési sérülést szenvedett a lúgos iszaptól.
A devecseri iskolának 380 diákja van, közülük szerdán több mint 250 tanuló vett részt a somlószőlősi tanításon. Az iskolásokat szállító busz elmegy a pusztamiskei és a borszörcsöki gyerekekért is, ugyanis e két faluból is a devecseri iskolába járnak a diákok. A devecseri Gárdonyi Géza Általános Iskola igazgatója, Eszterhainé Fatalin Ilona az MTI-nek korábban azt mondta, hogy az intézményben egyelőre „harctéri állapotok” vannak, de gőzerővel folyik a takarítás, a helyreállítás, s szerinte 2-3 hét múlva már ismét ott tanulhatnak a helyi diákok.
A város iskolájában vannak elszállásolva azok, akiknek el kellett hagyniuk az otthonukat az iszapáradat miatt. A településen szerda délután feloldották a kitelepítési készültséget. A korábban elöntött, már részben kitakarított utcák elején, akárcsak a város határában, csütörtök reggel géppisztolyos rendőrök álltak, többtucatnyi katonai járművet, tűzoltóautót és rendőrautót lehetett látni.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.