Nagy Anna a rendkívüli sajtótájékoztatón elmondta, 800 hektáros területet árasztott el a vörösiszap október 4-én, Kolontáron és Devecseren a legsúlyosabb a helyzet. Az ottani lakosságot kétóránként tájékoztatják a szervek. „A kormány senkit nem hagy magára, mindenkiről gondoskodni fogunk, lesz fedél a fejük felett” – mondta a szóvivő. Hangsúlyozta, a katasztrófa helyi jellegű, a magyarországi tartózkodás nem veszélyes, ahogy a magyar élelmiszer sem.
Pintér Sándor hangsúlyozta, a felszínen már sikerült semlegesíteni a vörösiszapot, így az ívóvízkészlet nem károsodott, de ezt folyamatosan, kutak fúrásával ellenőrzik. Elmondta, a tűzoltóság a bejelentések után 8 perccel már elkezdte a mentést, amit a belügyminiszter eredményesnek tart, attól függetlenül, hogy az első hullám egy 40 méteres lyukat ütött a tározó falán, és az onnan kizúduló iszapban négyen vesztették életüket. (Azóta érkezett a hír, hogy a halálos áldozatok száma ötre emelkedett).
A belügyminiszter köszönetét fejezte ki a katonáknak és a civileknek, akik segédkeztek a mentési munkálatokban. Elmondta, az elhárítás első lépése az volt, hogy azonnal felfüggesztették a termelést a gyárban, figyelték a tározókat, valamint a katasztrófavédelem emberei kiépítették a jelzőrendszert, ami egy újabb gátszakadást jelezne. Emellett gipsszel és savval elkezdték a lúgos kémhatású anyag semlegesítését, éjjel mindezeket autókonvojokkal végezték, valamint megpróbálták lassítani a folyást is. Pintér elmondta, a légi felvételeken látszik, 1016 hektárnyi területet árasztott el az iszap.
Az ivóvíz nincs veszélyben
Hangsúlyozta, az ivóvízben nincs jele a szennyeződésnek, ezt folyamatos kútfúrásokkal és mérésekkel ellenőrzik. A felszínen már sikerült mentesíteni az iszapot. A folyókban fenéklépcsőket alakítottak ki, amiben lerakódik a nehézfém, ezt majd egy talajcserével el lehet tüntetni.
Nemcsak környezetvédelmi, hanem építészeti szempontból is soron kívül ellenőrzik a magyarországi vörösiszap-tározókat.
Köszönetet mondott az országoknak a felajánlásaikért, a szomszédos országokon kívül India és az Egyesült Államok is felajánlotta segítségét. Ezt csak annak fényében fogadhatjuk el, ha már tudjuk, mekkora a kár, és milyen eszközökre lesz szükség.
Szárnyra keltek olyan pletykák, hogy nukleáris sugárzás van a térségben, ezzel kapcsolatban kiemelte: „hazugság, nincs ilyen”, mindenkit megnyugtat, hogy nem is lesz. A magyar szervek kezelték a katasztrófát, gondoskodnak a polgáraikról, akiknek új telepet építenek, ha nem akarnak visszaköltözni házaikba.
Sokmilliárdos költségek
A belügyminiszter szerint sokmilliárdos nagyságrendű költségekkel jár majd a helyreállítás. Pillanatnyilag négyezer fővel, és mintegy 300 járművel dolgoznak a kárelhárításon, ennek költségeit azonban egyelőre nem számolják, de pontosan feljegyzik.
A belügyminiszter elmondta azt is, zajlanak a kihallgatások a Kolontár mellett történt vörösiszap-katasztrófa ügyében indult nyomozásban. Tanúkat keresnek arra, hogyan kezelték a gátakat, a gátak mögé bezúdított vörösiszapot, továbbá milyen karbantartási munkálatokat és hogyan végeztek el. Szeretnének olyan felvételeket is megtekintetni, amelyek bizonyítják, mikor, melyik ponton és hol tört át a gát, mi volt ennek az előidézője.
A vörösiszappal kapcsolatban a kormány elindít egy honlapot, a Vorosiszap.bm.hu-t, ahol minden információ elérhető lesz.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.