A NEK elégedetlenkedik, konzultálna a Szócska-programról

A Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal (NEK) egy átlátható, rendszerbe ültethető egészségügyi koncepciót vár a kormánytól, mivel álláspontja szerint az egészségügyi államtitkár által a múlt héten bemutatott vitairat számos ellentmondást tartalmaz – mondta Pós Péter, az Asztmás és Allergiás Betegek Országos Szövetségének elnöke a NEK csütörtöki ülését követő sajtótájékoztatón, Budapesten.

MNO
2010. 11. 11. 17:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ülés soros elnöke közölte, hogy a Semmelweis-terv vitaanyagának áttanulmányozása után nem világos a számukra, melyik úton kíván haladni a kormány: a társadalmi egészségbiztosítás megerősítése és kiteljesítése, vagy az állami egészségügy kialakítása a cél. A sajtótájékoztatón a kerekasztal képviselői felhívták a figyelmet a NEK ötéves munkáját összefoglaló tavalyi, Az egészség mint alapérték az új demokratikus társadalmi szerződésben című dokumentumra. Közlésük szerint ezt korábban több jelenlegi kormánytag – köztük Orbán Viktor miniszterelnök is – támogatta, ezért sérelmezik, hogy az egészségügyi terv meg sem említi ezt.

A NEK tagjai szükségesnek tartják, hogy a Semmelweis-tervet erősítsék meg és módosítsák az említett egészségpolitikai dokumentumuk alapján. A NEK soros ülésén szóba került, hogy a tárca mostanáig keveset egyeztetett a szakma képviselőivel. Pós Péter kiemelte: a NEK megérti, hogy a válságos, azonnali megoldást igénylő problémákat gyorsan kell orvosolni, s azok előtt nincs idő tárgyalásokra. Hosszú távon viszont azt szeretnék, ha megvalósulna a – kormányfő által meghirdetett – nemzetközi konzultáció, és így demokratikusabbá válna a jogalkotás – tette hozzá.

Horváth Tamás, a Magyar Gyógyszerész Kamara elnöke hozzáfűzte, hogy ebből a szempontból pozitívan értékelték viszont a gyógyszerellátás újraszabályozásához kapcsolódó törvényalkotási folyamatot. Kifejtette: a tárca egy komoly objektív tanulmány alapján dolgozta ki javaslatát, amellyel kapcsolatban minden érintett szervezetet megkérdezett; szerdán is volt egy egyeztető fórum, amelyen erről tárgyaltak. Kitértek arra: az egészségügyi koncepció nem csak számukra nem átlátható. Ezzel utaltak az Állami Számvevőszék (ÁSZ) által a 2011-es költségvetéshez fűzött javaslatra, amely szerint a büdzsé „határozza meg az egészségügyi ellátórendszer koncepcióját, ezzel összefüggésben vizsgálja felül az egészségügyi intézményrendszert és alakítsa ki a hatékony forrásfelhasználás érdekében az egészségügyi finanszírozás stabil, kiszámítható és objektív rendszerét”. Pór Péter kiemelte, hogy a költségvetés tekintetében Magyarországnak közelítenie kellene az európai uniós átlaghoz, és a GDP nagyobb százalékát kellene az egészségügyre fordítania.

Az egészségügyi területről szóló vitairatot Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár mutatta be múlt csütörtökön a Világgazdaság című napilap által szervezett konferencián. A Semmelweis-terv egyebek mellett a racionális területi és szervezeti integráció megvalósítására helyezi a hangsúlyt – mondta akkor az államtitkár. A program feladatai közül Szócska Miklós kiemelte az adminisztráció racionalizálását, az egységes irányítású betegszállítás kialakítását, a gyógyszerellátás megoldását és az egészségügyi dolgozók életpályamodelljének kialakítása mellett a mentős dolgozók „emberierőforrás-krízisének” megoldását is. Szócska Miklós rövid távú feladatként említette, hogy az alapellátás fejlesztéséről még novemberben konzultációt kezdenek.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.