Ezért a már üzemelő rádiós szolgáltatók többször is kérhetnek majd hatvan napra szóló ideiglenes műsorszolgáltatási jogosultságot a pályázati eljárás ideje alatt – hivatkozik a Helyi Rádiók Országos Egyesületének (Heroe) hétfőn elküldött közleménye Andrássy Györgyre, a hatóság műsorszolgáltatási igazgatójára.
Arról, hogy mikor indulhat a pályáztatás a lejáró műsorszolgáltatási jogosultságokért, a szakember azt mondta a Heroe múlt heti szolnoki konferenciáján: a végleges pályázati felhívás mindaddig nem készülhet el, amíg az új médiatörvény részletei nem derülnek ki.
Mint azt Kollarik Tamás, a médiatanács tagja a találkozón ismertette: a közeljövőben több mint hatvan jogosultság jár le. Az ideiglenes műsorszolgáltatási szerződésről azt mondta: ez egy átmeneti megoldás, amely kiküszöböli, hogy a jelenlegi csúszás később egyes településeken átmeneti „csendhez vezessen”.
A közleményben az olvasható: Radetzky András, a Heroe elnöke a konferencia elején azt kérte az új médiahatóságtól, hogy a pályázati eljárásban a testület mindenképpen vegye figyelembe és pluszpontokkal értékelje a műsorszolgáltatásban szerzett tapasztalatot és az eddigi jogszerű működést.
A közlemény részletesebben is kitér Andrássy György, az NMHH műsorszolgáltatási igazgatójának előadására, aki azt mondta: tarthatatlan a digitális rádiózásra történő átállás 2014-es céldátuma. A szakember több, a helyi rádiós műsorszolgáltató vállalkozások számára fontos információt közölt. Az előzetes jogalkotói elképzelések szerint valószínűsíthető, hogy megszűnik a műszaki közmeghallgatás, és rövidül az eljárási idők egy része is. A műsorszolgáltatási szerződés megkötésének jelenlegi gyakorlata is átalakulhat: ehelyett a médiatanács az elképzelések szerint hatósági szerződést köt, amely garantálja a jogszerű működéshez elengedhetetlen ellenőrzési keretet.
Ezzel együtt változnak a pályázati eljárások is, minden bizonnyal az egyszerűsítés jegyében. Módosulhat a műsorszolgáltatási díj rendszere is. A jövőben a vételkörzet nagyságával, gazdasági teherbírásával megegyező árképzési rendszert alkalmazhatnak majd – olvasható a közleményben, amely hozzáteszi, hogy több mint egy évvel ezelőtt a Heroe is benyújtott egy piacorientált, szolgáltatóbarát díjszámítási képletet tartalmazó tervezetet az Országos Rádió és Televízió Testülethez.
A Heroe tájékoztatása szerint Magyarországon jelenleg százötven helyi vagy regionális adó működik. A szervezet 1996-ban alakult a helyi rádiók kilencven százalékának részvételével. Az egyesület szakmai érdekvédelmi és érdekképviseleti társadalmi szervezet.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.