Az Omninvest szerepvállalása a vakcinagyártásban

A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal vizsgálja a madárinfluenza elleni vakcina kifejlesztésére és az új típusú humán influenzavírus elleni védekezésre vonatkozó kormánydöntések végrehajtását és a feladat ellátásához rendelt források felhasználását. A Kehi több minisztériumot, államigazgatási szervet és gazdasági társaságot ellenőrzött.

MNO
2010. 11. 05. 11:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ellenőrzés célja az volt, hogy mindenki számára kiderüljön, hogy a Gyurcsány-kormány döntései megalapozottak voltak-e, illetve a költségvetési források felhasználása szabályosan történt-e. A madárinfluenza elleni vakcina kifejlesztésének ellenőrzési eredményeként a vizsgálat több mint kétmilliárd forint tekintetében állapított meg szabálytalanságot.

A Kormányzati Ellenőrzési Hivatal vizsgálja, hogy a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) által a 2006. évben az Omninvest Development Kft.-nek nyújtott kétmilliárd forintot mire költötte a cég. Ez a támogatás szolgált korábban a madárinfluenza (H5N1) elleni védőoltás kifejlesztésére és olyan gyártástechnológiát létrehozatalára, ami 2009-ben lehetővé tette az Omninvest Kft. számára az oltóanyag tömeges előállítását. Az Omninvest Kft. tulajdonosa idén júliusig egy Cipruson bejegyzett offshore cég (Sumpter Ltd.) volt. A vizsgálat megállapította, hogy emögött további offshore cégek sorakoznak fel. Idén júliusban a társaság tulajdonosi struktúrát váltott. Jelenleg a társaság tulajdonosa egy romániai székhelyű cég, amelyben öt olyan magánszemély rendelkezik érdekeltséggel, akik korábban is szoros kapcsolatban álltak az Omninvest Kft.-vel.

A támogatással kapcsolatban számos szabálytalanságot tárt fel a Kehi: a kétmilliárd forint támogatásról döntés úgy született, hogy már a pályázat kiírását megelőzően az akkori szocialista kormány támogatásáról biztosította az Omninvest Development Kft-t. A pályázatot kiíró NKTH Tanács tagjai közül többen aggályukat fogalmazták meg a támogatást illetően („egy nem létező vírusra nem lehet védőoltást kitalálni”). Így csak elnöki szavazattöbbséggel sikerült elfogadtatni a támogatás odaítélését. A felek között létrejött támogatási és hasznosítási szerződés több okból kifolyólag érvénytelen. Más pályázatokhoz képest a támogatással történő elszámoltatás során megengedőbb, kivételes szabályok érvényesültek, és úgy fizetették ki a támogatást, hogy a pénz elköltését nem ellenőrizték.

A kutatási feladatokat valójában nem a támogatásban részesült kft., hanem annak anyacége, az Omninvest Kft. végezte, ezáltal az NKTH részére nem volt követhető, hogy mire ment el a kétmilliárd forint. A támogatás jelentős részét olyan kiadásokra költötte el, amelyek nem a kutatás-fejlesztési projekthez kapcsolódnak (értékpapírokat vásároltak, olyanok munkabérét fizették ki, akik közvetlenül nem vettek részt az oltóanyag kifejlesztésében). A cég által indított közbeszerzési eljárásra több tekintetben törvénysértő módon került sor. A kutatás-fejlesztés végrehajtásában egyazon érdekeltségi körbe tartozó cégek vettek részt, azok teljesítése nem ellenőrizhető, nem hiteles, a tevékenységük ellátása során több alkalommal sértették meg a számviteli törvényt. A támogatás célja és elvárt eredménye valójában a gyártástechnológia (know-how) létrehozatala és a külpiacon forgalmazható oltóanyag előállítása volt. A vizsgálat megállapította, hogy a gyártástechnológia már a támogatási szerződés megkötését megelőzően megvolt, azonban a forgalomba hozatalhoz szükséges engedélyt az Omninvest Kft. csak jóval a projekt befejezését követően szerezte meg. Ezáltal a támogatott cél meg sem valósult. Az Omninvest Development Kft. több alkalommal valótlan tartalmú nyilatkozattal jutott hozzá a támogatás soron következő részleteihez, ezért jogosulatlan gazdasági előny megszerzésének alapos gyanúja miatt a Kehi büntetőfeljelentést tesz.

Az Omninvest Development kétmilliárd forintos támogatásától az állam csaknem ötmilliárd forint bevételre számított, ez azonban csak 110 millió forintban realizálódott. A know-how külpiaci értékesítésére valójában nem került sor, és az oltóanyag előállításából is végül az a cégcsoport húzott jelentős hasznot, amelynek társaságai a kétmilliárd forintból is részesültek. Az állam által 2009-ben az oltóanyagra kifizetett 4,5 milliárd forintot ugyanis a cégek – valós teljesítés nélkül – egymás között egyszerűen elosztották.

A szakemberek az ellenőrzés során azt is megállapították, hogy a támogatási és hasznosítási szerződés az állam és a társadalom szempontjából kedvezőtlen feltételekkel került megkötésre, mivel a védőoltás előállításához szükséges know-how-val az állam nem rendelkezik. Így egy esetleges pandémia esetén a védőoltás hazai előállítása egy olyan gazdasági társaságtól függ, amely a know-how-t bármikor értékesítheti, és amely külföldi tulajdonban van, benne a magyar állam tulajdonosi érdekeltséggel nem rendelkezik.

A Kehi munkájának köszönhetően az Omninvest Development Kft. és az Omninvest Kft. felajánlotta az NKTH-nak a kétmilliárd forintos támogatás visszafizetését.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.