A díszdoktori fokozat átadásakor elhangzott méltatás szerint Danilo Türk a ljubljanai és a belgrádi egyetemen folytatta jogi tanulmányait, szakterülete a nemzetközi jog és kapcsolatok, valamint az emberi jogok védelme. Tudományos munkássága mellett fontos szerepet játszott az egykori jugoszláv tagköztársaságok függetlenségért folytatott küzdelmében. Szlovénia képviselője volt az Európa Tanácsban, majd hazája első ENSZ-nagykövete lett, 2000-től pedig a világszervezet főtitkár-helyettesi posztját töltötte be. Tizenhárom éves New York-i munkáját követően folytatta akadémiai pályafutását a ljubljanai egyetemen, ahol a jogi kar dékánhelyetteseként is dolgozott. 2007-ben választották a Szlovén Köztársaság elnökévé.
Danilo Türk nemzetközileg elismert tudós és államférfi egyedülálló gyakorlati tapasztalatokkal és elméleti munkássággal. Az elmúlt néhány évben komoly erőfeszítéseket tett a SZTE Állam- és Jogtudományi Kara és a szlovén felsőoktatási intézmények közötti kapcsolatok elmélyítése érdekében. Nyolc monográfia, negyvenkét könyvfejezet és tanulmány szerzője. A nemzetközi jog alapjai című munkája – az SZTE oktatóival együttműködve – 2009-ben jelent meg magyarul – mondta Jakab Éva, az SZTE jogtudományi karának dékánhelyettese.
Az SZTE új díszdoktorainak nevében mondott beszédében a szlovén államfő hangsúlyozta, tudományos és közéleti munkájának központjában egyaránt az emberi jogok álltak. Az emberi jogok jelentik minden társadalom jogi szerveződésének alapját – tette hozzá a professzor. Szegeden minden évben november 11-én ünneplik az egyetem napját abból az alkalomból, hogy a jogelőd Kolozsvári Tudományegyetemen 1872-ben ekkor kezdődött el az oktatás. Az ünnepségen számos kitüntető címet és elismerést adtak át. Pro Universitate díjat kapott többek között Paczolay Péter, az Alkotmánybíróság elnöke, az SZTE politológiai tanszékének egyetemi tanára.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.