Orbán a kárpátaljai magyarság helyzetéről is tárgyal

Orbán Viktor miniszterelnök pénteken egynapos munkalátogatást tesz Kijevben, ahol megbeszélést folytat Vitor Janukovics ukrán elnökkel és Mikola Azarov miniszterelnökkel.

MNO
2010. 11. 11. 12:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az ukrán külügyminisztérium sajtószóvivői irodájának tájékoztatása szerint Orbán Viktor és az ukrán vezetők a tárgyalások során áttekintik az ukrán–magyar kétoldalú kapcsolatok időszerű kérdéseit, azok fejlesztésének a lehetőségeit, különös tekintettel a kereskedelmi és gazdasági együttműködés elmélyítésére. A magyar miniszterelnök a tervek szerint Viktor Janukovics államfővel, majd ukrán partnerével, Mikola Azarov miniszterelnökkel folytat megbeszélést.

A magyar kormányfő kijevi tárgyalásain külön hangsúlyt kap az Ukrajna és az Európai Unió közötti együttműködés fejlesztésével kapcsolatos konkrét kérdések megvitatása, tekintettel a jövő év első felében esedékes magyar EU-elnökségre. A megbeszéléseken értesülések szerint valószínűleg szóba kerül a kárpátaljai magyarság helyzete is.

Magyarország és Ukrajna kapcsolata 2006-ban és 2007-ben jelentős lendületet vett, ekkor évente találkozott egymással a két ország államfője, miniszterelnöke, a minisztériumok vezetői. Az elmúlt két évben bekövetkezett kisebb visszaesést és az idei ukrajnai, valamint magyarországi hatalomváltást követően azonban ismét élénkülnek a kétoldalú kapcsolatok. A tervek szerint még az idén Ukrajnába látogat Schmitt Pál köztársasági elnök, míg Volodimir Litvin ukrán házelnök Budapestet keresi fel. Ugyancsak folyik az ukrán–magyar kormányközi kisebbségi vegyes bizottság ülésének az előkészítése.

Az ukrán–magyar gazdasági kapcsolatok 2008-ig emelkedő pályán mozogtak, ekkorra a kereskedelmi forgalom elérte az évi négymilliárd dollárt. A gazdasági válság azonban mintegy 40 százalékkal visszavetette az árucserét. Ukrajnának az EU-hoz fűződő viszonyában előnyös lehet, hogy januártól fél évre Magyarország tölti majd be az EU soros elnöki tisztét. Az ukrán diplomácia arra számít, hogy Budapest jelentősen előmozdítja a kapcsolatokat, és Kijevnek sikerül előrelépni a vízumkötelezettség eltörlése, a szabad kereskedelmi övezet megteremtése és a társult tagságról szóló megállapodás irányában.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.