Vörösiszap: 240 milliót kapnak az egészségügyi intézmények

Egy jogszabály-módosítás után 240 millió forintot ad a Nemzeti Erőforrás Minisztérium a vörösiszap-katasztrófa sérültjeinek ellátásában részt vevő egészségügyi intézményeknek a H1N1 vírus okozta megbetegedések kezelésére szánt félmilliárdos tartalékalapból.• Vörösiszap: kilencen még kórházban, sokan járnak utókezelésre

MNO
2010. 11. 15. 12:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint százezer forintot gyűjtött össze az iszapkárosultak javára az Ifjúsági Kereszténydemokrata Szövetség (IKSZ). Az adományokat a szervezet szombati báljának résztvevői ajánlották fel jótékonysági tombolán. A 107 ezer forintot a Magyar Kármentő Alap számlájára utalják át. A tombolanyereményeket a KDNP országgyűlési frakciójának tagjai ajánlották fel.


A vörösiszap-katasztrófával kapcsolatos kormányzati portálon hétfő délelőtt azt közölték, hogy a negyedmilliárdos pluszforrást azon intézmények kapják, amelyekre többletteher hárult az iszapömlés miatt. A tájékoztatás szerint a pénzt abból az 500 millió forintos alapból juttatják el a kórházaknak, amelyet a H1N1 vírus okozta megbetegedések kezelésére szántak, ugyanis ennyi megmaradt, mivel az idén eddig nem volt komoly járvány.

Az összeget csak egy jogszabály-módosítás után tudják átcsoportosítani, de a szaktárca törvényt módosítana azért is, hogy a jövőben hasonló katasztrófahelyzetekben ne az Egészségbiztosítási Alapból finanszírozzák az egészségügyi ellátást, hanem erre külön keret álljon rendelkezésre.

A kormány a következő öt évben nyomon követi azok egészségi állapotát, akik valamilyen módon érintkeztek a vörösiszappal, így a térségben lakókat és a mentésben, védekezésben részt vevőket félévente, évente vetik alá egészségügyi szűréseknek, amelyeket a helyi ÁNTSZ fog koordinálni. A vizelet- és májvizsgálatot, mellkasröntgent és légzésfunkciót magában foglaló vizsgálatokra azért van szükség, mert nem lehet kizárni a későbbi egészségkárosodást.

Az ajkai térségben október 4-én bekövetkezett vörösiszap-katasztrófa következtében tíz ember meghalt, 123 pedig súlyos sérüléseket szenvedett az erősen lúgos, maró hatású anyagtól, és hosszabb-rövidebb időre kórházi ellátásra szorult; összesen 302 embert kellett ellátniuk az orvosoknak. Még kilenc ember áll fekvőbeteg-ellátást igénylő kórházi kezelés alatt, míg többtucatnyian utókezelés, kötéscsere miatt kénytelenek felkeresni a szakorvosokat.

A sérülteket az ország hat kórházában ápolták: az ajkai Magyar Imre Kórházban, a Veszprém Megyei Csolnoky Ferenc Kórházban, a győri Petz Aladár Kórházban, a budapesti Honvédkórházban, a fővárosi Egyesített Szent István és Szent László Kórházban, valamint a Péterfy Sándor utcai kórházban.

November elején a Veszprém Megyei Védelmi Bizottság egy Devecserben felállítandó egészségügyi központ létrehozására tett javaslatot a kormánynak, az intézmény jövő tavasztól üzemelne. A központban szűréseket, konkrét orvosi ellátásokat végeznének, és pszichológusok is segítséget adnának, de a centrum feladata lenne az is, hogy a térségben, a kiskertekben termelt növényekről megállapítsa, emberi fogyasztásra alkalmasak-e.

Az ÁNTSZ Devecserben egészségügyi vezetési pontot állított fel, és a szakemberek folyamatosan ellenőrzik az ivóvíz minőségét, a levegő porszennyezettségét.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.