Anyagilag és szakmailag is erősítik a háziorvosi praxist

A teljesítményalapú finanszírozás fejlesztésével erősíti anyagilag és szakmailag a háziorvosi praxist a kormány – jelentette be az egészségügyért felelős államtitkár keddi sajtótájékoztatóján, Budapesten.

MNO
2010. 12. 14. 12:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szócska Miklós közölte: erre a célra két és félszer annyi pénz lesz jövőre, mint amennyi az idén volt. A kormány még az első fél évben meg kívánja oldani a praxisjog megerősítését, valamint a praxisalap bevezetését – tette hozzá az államtitkár.

Beneda Attila kabinetfőnök kifejtette: a helyzet nagyon súlyos, jelenleg mintegy százötven betöltetlen háziorvosi praxis van, ezekből százhúsznak már évek óta nincs gazdája.

Ennek kapcsán Szócska Miklós hozzátette, hogy a helyzet kezelésére a jövőben megengedik az üres praxisok összevonását más praxisokkal és támogatják hogy praxisközösségek, csoportpraxisok felvállalják ezeket. A Nemzeti Erőforrás Minisztérium egészségügyi államtitkárságán Szócska és Beneda kedden nagyjából kétszáz háziorvossal egyeztetett az őket érintő változtatásokról. A tanácskozás szünetében tartott sajtótájékoztatón Szócska ismét hangsúlyozta, hogy az alapellátás fejlesztését prioritásként kezelik. Utalt múlt heti bejelentésére is, mely szerint a „kasszasöprésük” eredményeként jelentős többletpénzhez jutnak egyebek mellett az alapellátó praxisok is.

Az egészségügyi ágazatvezetés az alapellátás megerősítését stratégiai szempontnak tartja az egészségügy megmentése érdekében – mondta Beneda. Ennek részeként három fő fejlesztési irányt jelöltek ki: a finanszírozás fejlesztését, a humán erőforrás krízis rendezését és az informatikai rendszerek integrálását, fejlesztését. Utóbbival kapcsolatban a kabinetfőnök közölte, hogy januártól online jelenthetnek a háziorvosok az Országos Egészség Pénztárnak (OEP), valamint lehetővé teszik, hogy az OEP rendszerén keresztül rálássanak betegeik különböző ellátásaira, amelyeket más szolgáltatóknál végeztek el. Bővítenék a háziorvosok kompetenciáit is, egyebek mellett a receptfelírás területén.

A második félévben pedig kidolgozzák a háziorvosi életpálya modellt is. Szintén a második félévtől újra bevezetik – az előző Orbán-kormány által egyszer már bevezetett – eszközfinanszírozási rendszert, amelyre már félre is tettek a költségvetésből. A praxisjog újragondolása valamint a praxisalap bevezetése két-három milliárdos költséggel járhat – tette hozzá a kabinetfőnök.

Szócska ezek kapcsán elmondta: a praxisjogot olyan módon kívánják megerősíteni, hogy ösztönözze a fiatalok háziorvosi pályára lépését. A nyugdíjba vonulók, vagy a rendszerből kivonulók számára pedig kvázi végkielégítésként szolgálhatna a praxisuk eladásából származó összeg. Az egészségügyi államtitkár a januárban esedékes, a háziorvosokat érintő számvevőszéki vizsgálattal kapcsolatos kérdésre hangsúlyozta: „már most kivették a rendszerből az értelmetlen, cél nélküli ellenőrzéséket.

Nem kívánják a háziorvosokat vegzálni” Szócska Miklós leszögezte: „az, hogy a praxis értékét visszaadják, a teljesítményfinanszírozás részben megnövekszik, hogy az eszközfinanszírozási elem visszakerül és az egész alapellátási kassza némi növekményt tartalmaz a 2011-es évben, ezek az első lépések, amelyeket tenni tudnak az alapellátás megerősítése érdekében”.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.