Az előző városvezetés miatt kellett emelni bizonyos díjakat

Elsősorban az előző városvezetéstől kapott örökség miatt kellett emelni bizonyos közszolgáltatások díjait, néhányat jóval az infláció felett, ezekről szerdán szavazott a Fővárosi Közgyűlés – mondta György István városüzemeltetésért felelős főpolgármester-helyettes a Duna Televízió Hattól nyolcig című műsorában csütörtök reggel.

MNO
2010. 12. 16. 10:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A szemétszállítás díja több mint öt százalékkal, a csatornázási díj közel húsz százalékkal, a kegyeleti szolgáltatások díja csaknem tíz százalékkal növekszik jövőre a fővárosban. A politikus kijelentette: a következő fél évben átnézik a közszolgáltatások díjait és az ezeket megalapozó szerződéseket, köztük a privatizált szolgáltatásokéit is. Cél a közszolgáltatások fenntartása mellett a megfizethető árképzés bevezetése.

„Több közüzemi közszolgáltató cégnél kapott olyan örökséget a jelenlegi városvezetés, ami szükségessé tette a díjemeléseket. Eközben próbáltunk fogyasztóbarát módon eljárni és figyelni a fővárosiak fizetőképességére, egyben a közszolgáltatás fenntarthatóságát is tekintetbe vettük” – fogalmazott György István.

Jelentősen dráguló csatornadíj, emelkedő kegyeleti díjak

Két területen nőtt jóval az infláció felett a díj – a csatornázási és a kegyeleti szolgáltatásoknál. A csatornadíj majdnem húsz százalékos emelése még így is a legolcsóbb volt a három javaslat közül.

„Az emelést abban a reményben hagyta jóvá a közgyűlés, hogy a következő években már ne kelljen az infláción túl árat növelni. Most a csepeli víztisztító rendszerbe épülése okozza a drasztikus emelést. Tavaly, az előző városvezetés harminchét százalékos növelést kívánt elfogadtatni, mi akkor erre nemet mondtunk” – ismertette a hátteret a főpolgármester-helyettes.

„Az emelésre az Európai Unióval kötött támogatási megállapodás miatt van szükség – eszerint ugyanis a csatornázási díjakba be kell építeni a csepeli tisztító megtérülési költségeit, enélkül az uniós támogatást nem is vehettük volna igénybe az építéshez” – emlékeztetett a várospolitikus.

A másik, jóval az infláció felett dráguló tételnél, a kegyeleti díjak esetében, a Budapesti Temetkezési Intézet Zrt. jelenlegi pénzügyi helyzete tette szükségessé a „sajnálatos, 9,6 százalékos emelést” – hangzott el a beszélgetésben.

György István kijelentette: nem engedhető meg, hogy összeomoljon ez a közszolgáltatás, melynek az egész struktúrája afelé mozdult el az elmúlt években, hogy a főváros oldalán keletkeztek a költségek, a nyereségek pedig a vállalkozói oldalon realizálódtak.

Új szerepbe lép a főváros – újratárgyalnak szerződéseket

„Ezt a folyamatot szeretnénk megfordítani. Szeretnénk visszavenni mindazon közszolgáltatásokat, amelyek a főváros számára is eredményt termelhetnek. A díjakban pedig – még ebben a ciklusban – olyan szerkezetet kívánunk kialakítani, ami a szolgáltatást igénybe vevők számára a megfizethető kategóriában marad” – szögezte le György István.

A főpolgármester-helyettes kijelentette azt is: a következő fél évben minden közszolgáltatás díját tételenként felülvizsgálják. Erre a következő négy esztendő díjstratégiájának a megalkotásához van szükség. A díjak mellett az ezeket megalapozó szerződéseket is áttekintik – ahogy azt már jó előre bejelentették. Azokra a szolgáltatásokra is igaz ez, amelyeket a városvezetés 1997-ben, huszonöt évre privatizált – tette hozzá György István. Kijelentette: a város kemény tárgyalópartnere lesz a külföldi tulajdonosoknak.

„Bár a realitásokat nem lehet teljesen figyelmen kívül hagyni, ezeknek a partnereknek is tudomásul kell venniük, hogy mi szeretnénk a várost minél erősebb pozícióba helyezni. A korábbi vezetéstől eltérően azt valljuk, hogy a fővárosnak meghatározott időn belül vissza kell szereznie a lehető legerősebb tulajdonosi pozíciót. A külföldi tulajdonosoknak ugyanis a tőke természetéből adódóan elemi érdekük kivinni a nyereséget a rendszerből. A közszolgáltatások legnagyobb körében viszont ez nem megengedhető, mert a nyereséget a szolgáltatás fejlesztésére, és a megfizethető díjak fenntartására kell fordítani” – nyilatkozta György István.

(Duna TV)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.