Kétoldalú tehertételek nélkül látnánk neki a nagy feladatnak

A kulturális sokszínűség megőrzése címmel közölte kedden bécsi tudósítója cikkét a Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) a januárban kezdődő magyar EU-elnökség súlypontjairól.

MNO
2010. 12. 14. 14:38
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A részben Prőhle Gergely külügyi államtitkárral folytatott beszélgetésre, részben a nemrég Budapesten rendezett konferencián elhangzottakra támaszkodó írásban Reinhard Olt kiemeli az európai energiabiztonságnak, a roma kisebbség integrációjának, valamint a Duna-térségre vonatkozó európai stratégiának a fontosságát. Emellett Budapest szívesen látná, ha a magyar EU-elnökség ideje alatt lezárulnának a Horvátország uniós csatlakozását előkészítő tárgyalások.

A szerző szándékosnak nevezi, hogy a magyar elnökség napirendjére fölkerült a kisebbségi politika is, még ha „A kulturális sokszínűség szavatolása és védelme” címszóval sikerült is kevésbé kényes megfogalmazásba csomagolni a témát. Noha a határokon kívül élő magyarságért érzett felelősség az egyik pillére a magyar külpolitikának, Budapesten tudják, hogy tisztességes ügynökként Magyarország nem állhat elő saját érdekeinek deklarálásával. Trianonról pedig mint „a magyarok közös traumájáról” különösen nem akar senki sem beszélni vagy hallani.

Ennélfogva a budapesti konferencia pozitív példákkal szolgált a magyar kisebbségek és a többségi nemzetek közötti konfliktusok enyhülésére – mutatott rá a FAZ tudósítója, hozzáfűzve: Budapest e reményteljes perspektívákkal igyekszik meggyőzni európai partnereit arról, hogy a közösség aktív kisebbségi politikája még akár erősíthetné is az Európai Uniót mint egészet.

A német tudósító a továbbiakban megállapítja, hogy a kisebbségi kérdés terén enyhülés következett be Magyarország és szomszédai viszonyában. Ukrajna nemrég azt ígérte, hogy hivatali nyelvként el fogja ismerni a mintegy 250 ezer kárpátaljai magyar anyanyelvét azokban a régiókban, ahol a népesség tíz százaléka beszél magyarul. Romániával, ahol a legnagyobb lélekszámú (1,5 milliós) magyar kisebbség él, „negyven éve nem volt ilyen jó a viszony, mint ma” – idézte Olt a budapesti külügyminisztérium álláspontját. Ausztriával és Horvátországgal, ahol összesen mintegy százezer magyar él, valamint Szlovéniával, ahol 8500-an vallják magukat magyarnak, amúgy sincsenek problémák.

Nem úgy Szlovákiával, amelynek tavaly hozott államnyelvtörvényét Budapest a félmilliós magyar kisebbség elleni merényletnek tekinti. Pozsonyban azonban küszöbön áll a törvény átdolgozása. Ennek nyomán a jogszabály egyaránt fogja védeni az államnyelvet és szavatolni a kisebbségeket sújtó értelmetlen korlátozások megszüntetését. „Magyarország szemmel láthatóan azon fáradozik, hogy kétoldalú tehertételek nélkül lásson neki január 1-jén a közös európai feladatok ellátásának” – zárta írását a FAZ bécsi tudósítója.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.