Komoly támogatás a lemorzsolódás csökkentésére

A kormány az érintettek saját teljesítményéhez kötné a szegregáltan, elsősorban romatelepeken élők lakhatási feltételeinek javítását – mondta Balog Zoltán társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár szerdán, kormányszóvivői sajtótájékoztatón. • „Nem maradhat, hogy öntjük a pénzt egy alj nélküli zsákba”

MNO
2010. 12. 15. 15:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az államtitkár szerint a kormány jövőre két konkrét vállalkozással is be kívánja mutatni Magyarország romastratégiában való elkötelezettségét. Balog Zoltán hangsúlyozta: a korábban romatelepek felszámolása néven ismert, a hátrányos helyzetűek lakhatási feltételein javítani kívánó programban a támogatásra jelentkezőknek a munkában, az iskolában, illetve más közösségi tevékenységekben meg kell mutatniuk a segítség igénybevételére való alkalmasságukat.

A kabinet emellett egységesíti a roma ösztöndíjprogramokat, így a nehéz helyzetben lévő költségvetés ellenére is rekordnagyságú, összesen mintegy 3 milliárd forintos támogatás jut például az iskolai lemorzsolódás csökkentésére – fűzte hozzá.

A mentorok is kapnak támogatást

Balog Zoltán később a Magyar Tudományos Akadémián a romák társadalmi felzárkózásáról tartott szimpóziumon bejelentette, a lakhatási feltételek javítására 4,6 milliárd forintos kerettel indul program hazai és uniós forrásból.

A konferencián bővebben szólt az oktatási programról: az Út a középiskolába projektre 700 millió, az Út az érettségihez ösztöndíjra 584, az Út a szakmához programra 450 millió forint keretösszegű támogatást biztosítanak, az iskolahálózatra pedig – amelyben olyan mentorok kapnak majd támogatást, akik három gyermekkel foglalkoznak – 1,2 milliárd forint áll majd rendelkezésre – mondta Balog.

A norvég kormány is segít

A Norvég Királyság nagykövete, Siri Ellen Sletner az egész napos tanácskozás végén az MTI-nek elmondta, hogy a norvég kormány a következő öt évben is támogatást nyújt Magyarországnak a hátrányos helyzetű emberek és közösségek támogatására. A 150 millió eurós támogatás keretéről már megszületett a megállapodás, de a konkrét, támogatandó programokról még tart az egyeztetés a két kormány között, amely jövő év tavaszára lezárulhat.

A Norvég Alap az elmúlt öt évben is jelentősen hozzájárult a gazdasági és kulturális különbségek csökkentéséhez, főként a kisebbségek helyzetének, életminőségének javításához – tette hozzá, megjegyezve, hogy számos projektet támogattak a roma felzárkóztatásában, ezen belül is kiemelte a 2011 nyarán Felsőörsön induló Európai Roma Zenei Szakkollégiumot, amelynek művészeti igazgatója a Berlinben élő világhírű gitárművész, Snétberger Ferenc lesz.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.