Másodfokúra emelkedett a készültség a Fertő tó menti belvízvédelmi szakaszon; a Homok-sarródi szivattyútelepet éjjel-nappali üzemben tartják – közölte az Észak-dunántúli Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság kedden.
A közlemény szerint hasonlóan másodfokúra nőtt a készültség a Kapuvár-hansági belvízvédelmi szakaszon az Ikva árhulláma miatt. A magas vízállások miatt zárni kellett a Hanság főcsatorna királytói főgyűjtő torkolatánál lévő zsilipet, ezért a vizet csak mobilszivattyú telepítésével tudják átemelni – áll a közleményben.
Mint írták: a Duna alsó-ausztriai szakaszán lassú apadás kezdődött; Nagybajcsnál kedd reggel 30 centimétert apadt a Duna a hétfői értékekhez viszonyítva. Komáromnál a kedd reggel mért vízállás stagnáló, alig változó jelleget mutat. Hozzátették, hogy a Rába a teljes magyar szakaszon és a Marcal teljes hossza apad. Az osztrák prognózis a következő 48 órára is további apadást jelez – olvasható a közleményben.
758 centiméteres vízállással tetőzött a Tisza Dombrádnál
Bár az észak-magyarországi folyók jelentős része már apad, a Tiszán most érkező árhullám miatt harmadfokú árvízvédelmi készültséget rendeltek el a Tiszacsermely és Tiszakeszi közötti szakaszon; másodfok van érvényben Zemplénagárd és Tiszacsermely, illetve Tiszakeszi és Sarud között – közölte az Észak-magyarországi Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság árvízvédelmi osztályvezetője kedden.
Csont Csaba kifejtette: a Tisza keddre virradóra Dombrádnál 758 centiméteres vízállással (harmadfokú készültséget 750 centiméternél rendelnek el) tetőzött, azóta ott megkezdődött az apadás. A Dombrád alatti szakaszon a folyó továbbra is árad. A számítások szerint Tokajnál szerdán, illetve csütörtökön tetőzhet a folyó 850 centiméter körüli értékkel (harmadfok 800 centiméter). Hozzátette: a Bodrog Felsőbereckinél lassan, de folyamatosan apad. Sárospatak térségében a Tisza árhullámának hatása miatt még további kismértékű vízszintemelkedés várható. Itt 680 centiméter körüli vízszinttel tetőzik a folyó (harmadfok 650 centiméter).
A szakember beszámolt arról, hogy a Takta a taktaföldvári szelvényben lassan apad, az apadás üteme óránként egy centiméter. A kesznyéteni árvízkaput hétfő délután bezárták, mert az árvízkapu mindkét oldalán további vízszintemelkedések várhatók.
A Sajó Sajópüspöki és Ládpetri közötti szakasza folyamatosan apad. A vízszintek egy-két napon belül a teljes szakaszon készültségi szint alattiakra csökkennek. Sajószentpéter térségében a Bódván érkező vízmennyiség miatt nehezen apad a folyó, a vízállások ezért még meghaladják az elsőfokú készültségi szintet. Ebben a térségben továbbra is lassú vízszintcsökkenés várható. Az alsó szakaszon a Tisza árhullámának visszaduzzasztó hatása miatt további vízszintemelkedésre is számítani lehet.
A Bódva teljes hosszban folyamatosan apad. A Hernád teljes hazai szakaszán készültségi szint alatti vízállásokat észleltek. Az alsó szakaszon továbbra is lassú apadásra kell számítani. Az igazgatóság működési területén a készültségben lévő árvízvédelmi szakaszok összes hossza mintegy 450 kilométer: elsőfokú készültség van 68 kilométeren, másodfokú a riasztás 141 kilométer hosszon, míg harmadfokú több mint 241 kilométer hosszon – közölte Csont Csaba.
A tiszai árhullám egyre jobban érezteti hatását a folyó középső szakaszán
A jelenleg Dombrádnál tetőző tiszai árhullám egyre jobban érezteti hatását a folyó középső szakaszán is, ezért több helyen megemelték az árvízvédelmi fokozatot – közölte a területi vízügyi igazgatóság védelemvezetője.
Lovas Attila vízügyi igazgató elmondta: a Közép-Tiszán folytatódik a lassú áradás, amelynek várható napi üteme 10–15 centiméter között lesz. A vásárosnaményi adat alapján a folyó december 21-én Tiszafürednél 740–780, december 23–24-én Szolnoknál 845–885 centiméter közötti tetőzik majd. Ezeket időpontokat és értékeket a tokaji adat ismeretében pontosítják.
A mellékfolyók közül a Hármas-Körös jelenleg Gyoma térségében tetőzik, Szarvasnál a maximumot 755–780 centiméter között december 15–16-án várják. A Hortobágy-Berettyó teljes szakaszán árad, az alsó részén a Hármas-Körös visszaduzzasztása miatt igen intenzíven, napi 20-25 centiméter közötti értékkel.
A Tisza emelkedő vízállása miatt keddtől elsőfokú készültséget rendeltek el a Tisza-tó körül. Másodfokúra emelték a készültséget a Tisza jobb partján a Kiskörétől Dobáig, valamint a bal parton Pusztataskony és Fegyvernek között. A Hortobágy-Berettyó emelkedő vízszintje miatt pedig már harmadfokú készültség van érvényben Karcag és Kisújszállás között.
A Közép-Tisza vidékén a vízügyesek összesen 640 kilométernyi töltés és part mentén védekeznek, ebből harmadfokban 53 kilométeren. Az emelkedő vízállás miatt megjelentek a töltések mentett oldalán az árvízi jelenségek: a Tápió jobb partján talpszivárgást, a Tisza bal parti töltésénél fakadóvizet észleltek a vízőrök mintegy 300 méter hosszon. Az árvíz elleni védekezésben az elmúlt 24 órában 198 ember vett részt.
A belvíz miatt az igazgatóság valamennyi szakaszán védelmi készültséget tartanak fenn. A veszélyeztetett lakott területek, tanyák védelme érdekében soron kívül folyamatosan kotorják a befogadó csatornákat, és tisztítják a szivattyúkhoz közeli helyeket a vízelvezetés megkönnyítéséért. A hideg, csapadékos idő hatására az elöntött területek nagysága az elmúlt 24 órában tovább nőtt, jelenleg 465 négyzetkilométeren áll a víz. A befogadókba 38 stabil és 13 mobil szivattyúval összesen mintegy 2,7 millió köbméter vizet emeltek vissza. A belvíz elleni védekezésben 137-en dolgoztak.
Pincék víz alatt
Több mint száz pincét öntött el a belvíz Szurdokpüspökiben, a faluban folyamatosan végzik a szivattyúzást – tájékoztatta a Nógrád Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője.
Az igazgatóság három mobil szivattyút biztosított az önkormányzatnak a belvízvédelmi feladatokhoz – mondta Szeles Péter. A szóvivő elmondta: Nógrád megyében a belvíz nem okozott fennakadást a közlekedésben, és közüzemi szolgáltatás sem maradt ki.
Hozzátette: a mátraverebélyi és a maconkai víztározó apadóban van, ugyanakkor a megyében jelenleg csaknem 130 négyzetkilométernyi területet borít belvíz, illetve mintegy 200 négyzetkilométer károsan átnevesedett. Ezen a területen semmilyen mezőgazdasági művelés nem végezhető – mondta Szeles Péter.
Harminc lakóház veszélyben
A magas talajvízszint mintegy harminc lakóházat veszélyeztet jelenleg Nyíregyházán – közölte Bodnár Mihály, a nyírségi nagyváros polgármesteri hivatalának polgári védelmi munkatársa kedden.
A házak pincéi víz alatt vannak, s a talajviszonyok miatt nem ajánlott a szivattyúzás, mert nagyobb mértékűvé és gyorsabbá válik a víz visszapótlása – emelte ki. Kovács Ferenc, Nyíregyháza fideszes polgármesterének tájékoztatása szerint ezt a település talajösszetétele váltja ki, az ugyanis nagyrészt finomszemcsés kőzetliszt és durva szemcséjű homok keverékéből áll, s ha a talajvizet szivattyúzással távolítják el, akkor azzal együtt a finomabb szemcsék is távoznak. Hozzátette: a megmaradó durva szemcsés talaj még jobban átengedi a talajvizet, így az eredeti vízhozam a többszörösére nő.
A polgármester közölte: az elöntött pincék tulajdonosait arra kérték, hogy tartózkodjanak a folyamatos vízszivattyúzástól. Értékeiket vigyék biztonságos helyre az érintett pincékből, s amennyiben ott korábban a lakások fűtésére kazánt állítottak be, annak áthelyezéséről is gondoskodjanak.
Bodnár Mihály elmondása szerint Nyíregyházán jelenleg az elöntött pincéjű lakások mellett további 120 házat veszélyeztet a belvíz. A múlt héten még kétszáz otthon volt veszélyben, de a folyamatos védekezés és a hideg idő hatására javult a helyzet.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.