A közpénzek elherdálása miatt ügyészséghez fordul az ÉRV Zrt.

Az ügyészséghez fordul az Észak-magyarországi Regionális Vízművek (ÉRV) Zrt. új vezetése a közpénzek elherdálása miatt – jelentette be a társaság vezetése hétfőn Kazincbarcikán sajtótájékoztatón.

MNO
2011. 05. 09. 13:45
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A menedzsment közlése szerint több mint félezer oldalt tesz ki az az átvilágítási jelentés, amely az észak-borsodi, kazincbarcikai székhelyű ÉRV Zrt. korábbi gazdálkodását vizsgálja. A tucatnyi szakértő kétszáz esetben talált valamiféle hibát vagy szabálytalanságot, az ezekkel okozott kár pedig akár a másfél milliárd forintot is elérheti, emiatt a cég az ügyészséghez fordul.

Ritter Géza, a társaság vezérigazgatója elmondta: a komplex átvilágítási folyamatot a tulajdonosi jogokat gyakorló Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) Zrt.-vel karöltve végezték. Emlékeztetett arra, hogy tavaly október 15-i kinevezése után azonnal elrendelte az átvilágítást, amellyel egyrészt felmérhető a társaság jogi és gazdasági helyzete, másrészt megfogalmazhatóak azok a feladatok, amelyeket az új vezetésnek meg kell oldania a kormányzat által megfogalmazott új szerepnek megfelelően.

Utalt arra, hogy ő korábban a szikszói vízmű ügyvezetőjeként már szakmai kapcsolatban volt az ÉRV-vel. „Sejtettem, hogy találunk majd rendellenességeket a cég működésében, azonban a feltárt visszaélések nagyságrendje és azok változatos formái mindenkit megdöbbentettek” – tette hozzá Ritter Géza. Véleménye szerint most az a feladatuk, hogy felszámolják a visszaéléseket, és felkészüljenek arra a szerepre, amelyet a vízügyi kormányzat nekik szán. A felelősök személyének megállapítása az ügyészség dolga lesz – mutatott rá a vezérigazgató.

Szabó Iván, az átvilágítást vezető ügyvéd azt mondta: az átvilágításon 5 ügyvéd mellett külön könyvszakértő, közbeszerzési szakértő, valamint egy speciális közmű-műszaki tanácsadó cég – összesen 12 szakértő – is dolgozott. Ennek eredményeként állt össze a mintegy 600 oldalnyi átvilágítási jelentés. A vizsgálat során az átvilágítók mintegy 200 esetben találtak hibákat a cég működésében, amelyek a legkisebb adminisztrációs szabálytalanságoktól kezdve a komoly gazdasági bűncselekmények gyanúját felvető esetekig terjednek. Becslése szerint a feltárt visszaélésekkel okozott kár mértékét ma még nehéz lenne pontosan meghatározni, de valószínűleg bőven meghaladja a másfél milliárd forintot.

A dolgozónak megszorítás, a vezetőnek luxusautó

Kiemelte: az iratok tanúsága szerint az előző vezetés tevékenységét szinte teljes kontroll nélkül végezte, ez vezethetett a visszaélések lehetőségéhez. Példaként említette, hogy miközben az egész országot súlyosan érintette a gazdasági válság, és a vállalat dolgozóit egyre súlyosabb megszorítások érték, addig a cég tízmilliókat áldozott a felső vezetők luxusautóira. Ráadásul ezeket a gépkocsikat a vállalat az egyik kizárólagos beszállítójától szerezte be, jóval a piaci ár felett bérelte. Az ügyvéd említett egy megkérdőjelezhető tisztaságú pályázati projektügyet, megfogalmazása szerint gyanús körülmények merültek fel a lázbérci és a putnoki beruházások kapcsán is.

Kitért arra, hogy ezekben az ügyekben az átvilágítást követően 10-12 nagy jelentőségű esetet tárnak az ügyészség elé a felelősség megállapítása érdekében. Ezenkívül kilenc ügyben fognak polgári peres eljárást indítani amiatt, hogy a társaságot ért kárt enyhítsék. Jelezte: ehhez az MNV Zrt. állásfoglalása is szükséges lesz.

Több rendellenességet fedeztek fel egyébként a társaság ingatlangazdálkodásában is: Bánhorvátiban és Hajdúszoboszlón például nagy értékű ingatlanokat adtak el úgy, hogy előzetesen semmilyen értékbecslés nem történt. Előfordult olyan eset is, amikor egy nagy értékű ingatlant olyan gazdasági társaságnak adtak el, amelyet az adásvételi szerződés megkötésekor még meg sem alapítottak. Az új vezetés arról is beszámolt, hogy azok a munkavállalók, akiket felelősség terhel a történtekért, már nincsenek a társaságnál. A vezérigazgató az átvilágítást követően létrehozott egy munkacsoportot, amelynek feladata a feltárt hiányosságok kijavítása.

Az öt állami tulajdonban lévő víziközmű társaság közül az ÉRV-nél került sor utoljára vezetőcserére. A vállalat vezetése a sajtótájékoztatón jelezte: az új víziközműtörvény hatályba lépésével a térség vezető víziközmű-szolgáltatójává kíván válni.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.