A MÁV semmit sem tesz, a BKV bevasalná a lelépési pénzeket

A MÁV nem perelt, a BKV viszont igyekezett jogi úton visszaszerezni az esetenként több tíz millió forintos végkielégítéseket. Azt, hogy a fővárosi közlekedési társaság próbálkozása milyen eredménnyel járt, nem tudni, mert a BKV részleteket nem közölt a perek állásáról. A menedzserszerződések alapján kifizetett, aránytalanul nagy összegű lelépési pénzek visszamenőleges bevasalását az Alkotmánybíróság sem kifogásolná, de ennek lehetőségét a hétfőn módosított törvény nem teremtette meg.

MNO
2011. 05. 11. 18:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Április közepén hallgatta meg a MÁV elmúlt nyolc évét vizsgáló parlamenti albizottság az állami vasúttársaság egykori vezérigazgatóját. Mándoki Zoltánt 2005 októberében állította fel a székből Kóka János akkori gazdasági miniszter. Sajtóhírek szerint 80 milliós végkielégítés járt volna neki, amit 10 millióra alkudtak le a hivatalos közlés szerint. Hogy ténylegesen mennyi pénzzel távozott, ma sem tudni.

Mándoki Zoltánt is érintette volna a 98 százalékos különadó. Vele együtt több száz volt MÁV-dolgozó lélegezhetett fel múlt héten, amikor az Alkotmánybíróság megsemmisítette a törvény visszamenőleges hatályát 2005-ig. „A kimutatások szerint – amelyet egyébként márciusban küldtünk meg az adóhatóságnak – 819 fő részesült 3,5 millió forintot meghaladó végkielégítésben. Ez nagyságrendileg 1,8 milliárd forint befizetendő összeget jelent. Az új törvény szövegének ismeretében – amint azt megkapjuk – megvizsgáljuk ennek a szükségességét, illetve a lehetőségét” – nyilatkozta Hackl Mónika, a MÁV Zrt. szóvivője.

31 eljárást indítottak

A végkielégítésekről elhíresült másik közpénzből működő társaság, a BKV viszont már 2009-ben elkezdte visszaperelni a „jó erkölcsbe ütköző” összegeket. Harmincegy eljárást indítottak, jelenleg 3 van folyamatban, de a perek állásásáról hallgat a cég. Annyit viszont közölt a BKV, hogy tavaly tízen távoztak három és fél millió feletti végkielégítéssel. Nekik már adózniuk kell a felvett összeg után.

A BKV egykori humánpolitikai igazgatója, Szalainé Szilágyi Eleonóra ugyan 2009-ben távozott a vaskos lelépési pénzzel, de a pénzt csaknem teljes egészében bevasalhatnák tőle. „A törvényhozónak van lehetősége arra, hogy tisztességtelenül kifizetett végkielégítéseket visszaszerezze akár az elmúlt öt évre is visszamenőleg. Erre az alkotmánynak a különadóval egyidejűleg tavaly elfogadott új közteher-viselési szabály alapján van lehetőség, de ehhez azonban az Országgyűlésnek törvényt kell módosítania, vagy új törvényt kell alkotnia” – mondta Sereg András, az Alkotmánybíróság szóvivője.

Ez a módosítás azonban nem került bele a különadóról szóló törvény legutóbbi változatába. A jogszabály egyik előterjesztője azt mondta: nem feledkeztek meg az Alkotmánybíróság adta lehetőségről, de szerintük túl hosszadalmas és költséges lenne egyesével pereskedni. „Ez az Alkotmánybíróság által most felvillantott lehetőség egy rendkívül bizonytalan dolog. Meg fogjuk nézni, hogy jogilag, jogtechnikailag reálisan kivitelezhető-e, és ha igen, akkor milyen törvénymódosítás szükséges hozzá. Ha lesz értelme, akkor nyilvánvalóan meg fogjuk ezt lépni” – fogalmazott Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője.

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal adatai szerint eddig 1 milliárd 800 ezer forint különadót fizettek be.

(hírTV)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.