A versenyképesség növelésének záloga a tehetségek kiemelése

A tehetségek felkutatása és gondozása a legfontosabb feladat, s ebben egészen új szerep hárul a Tudományos Ismeretterjesztő Társulatra (TIT) – hangsúlyozta Vizi E. Szilveszter akadémikus, a TIT elnöke.

MNO
2011. 05. 31. 18:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az akadémikus annak kapcsán nyilatkozott, hogy A tehetséggondozás szerepe a tudományos kutatói utánpótlásban címmel tart előadást a TIT csütörtöki budapesti tanácskozásán. Mint kifejtette, a tudás négy-öt év alatt feleződik meg, a tudomány, a technológia gyors fejlődése a munkavállalókat folyamatosan új kihívások elé állítja, amelyeknek csak állandó képzés, átképzés, egy életen át való tanulás révén tudnak megfelelni.

„Olyan gyors a fejlődés, hogy akárcsak egy kis elmaradás is hátrányosan érinti a gazdaságot, amelynek fejlődését a szellemi tőke határozza meg” – fogalmazott Vizi E. Szilveszter. Hozzátette: gyorsan átalakuló világunkban át kell alakulnia a TIT-nek is, amely különleges szerepet tölt be, hiszen ez Magyarország egyetlen, az ismeretterjesztéssel hivatásszerűen foglalkozó szervezete. Az akadémikus szerint a TIT előtt álló egyik nagy kihívás az információs forradalom, amelynek eszközrendszerét fel kell tudni használni az ismeretek továbbadásában. Példaként a TIT készülő új internetes portálját említette, ahol az összes új tudományos eredményhez hozzá lehet majd férni.

A másik kihívás az idegen nyelvek oktatása, hiszen a magyarok kontinensünk kevéssé „nyelvtudó” nemzetei közé tartoznak. „Az idegen nyelvek ismerete létfontosságú a munkavállalás, a gazdaság, a kereskedelem szempontjából” – mondta az akadémikus, rámutatva, hogy formájában és tartalmában egyaránt megújult a TIT nyelvoktatási és -vizsgáztatási rendszere. A társulat TELC-programja keretében egész Európában érvényes nyelvvizsga-bizonyítvány szerezhető meg a négy nagy világnyelvből – angolból, franciából, németből és oroszból. Tavaly decemberben köszöntötték a TIT-TELC nyelvvizsgarendszer kétszázezredik vizsgázóját.

A Tudományos Ismeretterjesztő Társulat elnöke kitért arra is, hogy óriási a „szellemi kiáramlás” az országból, tehát fel kell gyorsítani a tehetségek felkutatását, gondozását, a kutatói utánpótlás kinevelését, s ebben is fontos szerepet játszik a TIT. „A Magyar Tudományos Akadémia megvalósította a Lendület-programot, amelynek keretében tehetséges kutatóknak biztosít lehetőséget önálló kutatócsoport létrehozására, a TIT pedig a Kárpát-medence magyar középiskolái számára rendez hatalmas sikerrel versenyeket matematikából, fizikából, történelemből. Ezekben több ezren vesznek részt, s a legkiválóbb szakemberek bírálják el a versenyzőket. Nagyon fontos feladatunk a képesség- és kompetenciafejlesztő tanfolyamot szervezése a legkülönbözőbb témakörökben. Az ország versenyképessége megtartásának, növelésének záloga a tehetségek kiemelése. A gyerekekkel meg kell szerettetni a gondolkodást, a tudást. Az Európai Unióban ez egy kiemelt program” – összegezte Vizi E. Szilveszter.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.