Egy különleges könyv, amelyből majdnem minden kiderül

Ez a mű Magyarország olyan átfogó bemutatása, amelyhez az MTA közfeladatai révén hozzájárul, hogy minél többet tudjunk az országról – hangsúlyozta a Magyarország térképekben című könyv bemutatóján Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke kedden. A most megjelent mű 200 térkép, ábra és 57 táblázat segítségével mutatja be hazánk földrajzát.

Kovács András
2011. 06. 07. 11:54
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ennek a könyvnek a megjelenésével egy teljesen más atlaszt vehetünk kézbe, mint amit gyermekkorunkban megszokhattunk – mondta el Pálinkás. Többek között nagyon megragadott a tehetségföldrajzról szóló rész, mert korábban nem készült ilyen feldolgozás – tette hozzá. Pálinkás szólt arról is, hogy különleges munkával állunk szemben, amit örömmel ajánl a döntéshozóknak is. „Ez a mű Magyarország olyan átfogó bemutatása, amelyhez az MTA közfeladatai révén hozzájárul, hogy minél többet tudjunk az országról.” Az MTA elnöke bízik benne, hogy a döntéshozók az ábrákat és térképeket megismerve képesek lesznek arra, hogy a következő ilyen kötet megjelenésében már másmilyen adatokat lássunk.

Az MTA támogatása nélkül nem jelenhetett volna meg ez a könyv, amely „Magyarország névjegye” – mondta el Kocsis Károly, az MTA Földrajztudományi Kutatóintézetének igazgatója. A mostani változat a másfél évvel ezelőtt megjelent angol nyelvű kiadás aktualizált verziója – tette hozzá. Kocsis rámutatott arra, hogy a magyar térképészet nagy múltra tekint vissza, de ennek ellenére a rendszerváltás óta nem sikerült elkészíteni a nemzeti atlaszt. A kutató külön kiemelte hazánk földrengéstérképét, amely világosan mutatja, hogy Paks milyen biztonságos helyre épült.

200 térkép és 57 táblázat

Az ország magyar nyelvű „névkártyájának” is tekinthető atlasz olyan időszerű, társadalmunk egészét foglalkoztató témákat mutat be 200 térkép, ábra és 57 táblázat segítségével, mint az állami és etnikai terület stabilitása és változásai; a természeti veszélyek, földrengések elleni védekezés; az árvízvédelem és a vízgazdálkodás; kiemelkedő nemzeti kincsünk, a különféle talajfajták megóvása és termőképessége; a természetvédelem; a hazai és a nemzetközi környezeti konfliktusok; a népességcsökkenés és az elöregedés; a munkanélküliség; a növekvő bevándorlás; a cigányság és a határainkon túli magyarok, valamint a hazai kisebbségek kérdése, a népesség politikai, választói magatartása; az egyes tájak tehetségeket kibocsátó és megtartó képessége; az urbanizáció trendjei; a piacgazdaságra való átállás gazdasági és társadalmi problémái, a privatizáció, a külföldi tőke beáramlása és a magyar tőkeexport, az energiaellátás és a villamosenergia-termelés kihívásai; a szolgáltatási ágazatokban megfigyelhető növekvő területi koncentráció; a turizmus nemzetközi versenyképessége és vonzótényezői.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.