„Jelenleg folynak a tárgyalások a Magyar Tudományos Akadémiához tartozó 59 költségvetési szerv vezetőivel” – mondta az MTA elnöke, aki egyelőre nem kívánt részletekbe bocsátkozni, mivel az érintett intézmények vezetőit is arra kérte, hogy a tárgyalások befejezéséig ne nyilatkozzanak.
Sajtóhírek szerint bizonyos kutatóintézeteket összevonnak, lesznek, amelyeknek megszűnik önállóságuk. Ez elbocsátásokkal is járhat.
Pálinkás József az MTA májusi rendes közgyűlésén, újraválasztása után jelentette be az Akadémia intézményrendszerének átalakítását a nagyobb hatékonyság érdekében. Mint az MTA elnöke a közgyűlésen kifejtette, nagyon széttagolódott a Magyar Tudományos Akadémia kutatóhálózata, amelynek sokkal kisebb számú, ám hatékonyabban működő költségvetési intézményekre van szüksége.
Az MTA kutatóhálózatában vannak egészen kicsi, tanszékméretű kutatóintézetek, ahogy nagy, nemzetközi mércének megfelelő kutatóközpontok is. A cél, hogy az MTA intézetrendszere nemzetközi színtéren „erősen megjelenő és ott elismert” kutatóhálózattá váljon.
Közgyűlési beszédében Pálinkás József hangsúlyozta, hogy Magyarországon ezer fő lakosra kevés kutató jut. Így szó sincs a kutatói létszám csökkentéséről.
„Növelni kell a kutatók számát, de sokkal korszerűbb, hatékonyabb szervezeti struktúra keretein belül” – emelte ki májusi beszédében Pálinkás József, aki december 5–6-ra összehívta az MTA rendkívüli közgyűlését, amely az átalakításokkal kapcsolatos végső döntést hozza meg.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.