Együttműködési megállapodást írt alá Tarlós István főpolgármester és Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke hétfőn Budapesten. A határozatlan időre szóló megállapodás kiterjed a szakpolitikai döntések szakmai-tudományos megalapozására, a tudománydiplomáciai együttműködés kiszélesítésére, a hatékony országimázs-formálási együttműködésre, a Budapesti Tudományos Világfórumon (World Science Forum in Budapest – WSF) történő közös fellépésre, illetve minden olyan kérdésre, amely a felek számára kiemelkedően fontos.
Az ünnepélyes aláíráson Pálinkás József és Tarlós István is hangsúlyozta, hogy régi adósságot törlesztenek a megállapodással, mivel az elmúlt húsz évben gyakorlatilag semmiféle kapcsolat nem volt az MTA és a Városháza között. Az Akadémia elnöke ígéretet tett arra, hogy a főváros támaszkodhat az intézmény szaktudására a közlekedésszervezéstől kezdve a szociális területig mindenben.
Tarlós arról számolt be: közös munkabizottságot hoznak létre, amely a tervek szerint szeptembertől dolgozik „a főváros nyomasztó problémáinak megoldásán”.
„Ha hajlandók a szerelvények kijavítására van miről beszélnünk”
Ha az Alstom első számú vezetője elfogadja a budapesti városvezetés meghívását, akkor „nyitva marad a kapu”, ellenkező esetben nem marad más hátra, mint az új tender kiírása – jelentette ki Tarlós. Tarlós hangsúlyozta: a szerelvények ügyében mással már nem tárgyal, csak a francia cég első emberével. Hozzátette: hétfőn azt a visszajelzést kapta, hogy két napon belül választ adnak a meghívásra. A főpolgármester úgy fogalmazott, hogy ha az Alstom hajlandó a szerelvények kijavítására, illetve a vasúthatósági engedély legális megszerzésére, akkor „van miről beszélnünk”.
Lapunk hétfőn számolt be arról, hogy Tarlós Budapestre hívta az Alstom vezetőjét. A BKV a gyártónak már átutalt ötven százalék előleget, mintegy 30 milliárd forintot, míg az Alstommal szemben legfeljebb tízszázalékos kötbérköveteléssel élhet.
Értelmetlen erről tárgyalni
Tarlós szerint értelmetlen az MSZP fővárosi szervezetének egészségügyi koncepciójáról tárgyalni, mert a kormány már döntött a fővárosi kórházak állami gondozás alá vételéről. A főpolgármester hétfőn, az MSZP korábbi nyilatkozatára reagálva az MTI érdeklődésére úgy fogalmazott: „az a látszólag jelentéktelen oka van annak, hogy különösebben nem kívánjuk a jelenlegi szocialista frakció még előző ciklusban kiagyalt, de saját maguk által sem letisztázott koncepcióját tárgyalni, mert közben a kormány döntött a fővárosi kórházak állami gondozás alá vételéről”.
Tarlós szerint ezek után nincs értelme annak, hogy a Fővárosi Közgyűlés tárgyalja azt a koncepciót, „amit egyébként az előző ciklusban a szocialista – szabad demokrata frakciók egymás között sem tudtak tisztázni, és nem voltak képesek nemhogy megvalósítani, de megkezdeni sem”. Mint hozzátette, ezzel együtt Horváth Csaba anyagát kiküldték a képviselőknek, akik szerdán dönthetnek úgy, hogy mégis napirendre veszik a javaslatot.
Horváth Csaba, az MSZP fővárosi frakciójának a vezetője korábban súlyosan jogsértőnek nevezte, hogy a Fővárosi Közgyűlés nem veszi napirendre a fővárosi önkormányzati fenntartású egészségügyi intézmények szerkezetátalakításáról szóló javaslatot. Az MSZP álláspontja szerint az önkormányzat szervezeti és működési szabályzatával és az önkormányzati törvénnyel is ellentétes, hogy nem veszik napirendre az előterjesztést.
(MTI, MNO)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.