A Fidesz–KDNP-frakciószövetség jövő heti, háromnapos, kihelyezett frakcióülésén konkrét döntéseket hoz a devizahitelesek védelme érdekében. A miniszterelnök szóvivője az MTI kérdésére elmondta: ha a frakciók olyan döntéseket hoznak, amelyekhez törvényeket kell alkotni, akkor a kétharmados parlamenti többség ezt szeptember végére meg fogja tenni. Szijjártó nem árult el konkrét lépéseket az esetleges új intézkedések közül, de leszögezte: minden megoldás csak az állam, a bankok és az emberek közös szerepvállalásával jöhet létre.
A miniszterelnök szóvivője emlékeztetett rá, hogy az államnak is van felelőssége a devizahitelezések kapcsán, hiszen „amikor a devizahitelezés elszaladt, akkor a kormány és a PSZÁF nem tudott hatékonyan fellépni és az embereket hatékonyan figyelmeztetni a devizahitelezés kockázataira.” Hozzátette: ugyanakkor a „bankok akciói és szándéka nélkül sem tudott volna elharapózni a devizahitelezés”.
Egyszerűbb lesz a Fészekrakóknak
A kormány pénteken benyújtotta javaslatát a parlamentnek a devizakölcsönök törlesztési árfolyamának rögzítéséről és a lakóingatlanok kényszerértékesítésének rendjéről szóló törvény módosítására. A javaslat célja az árfolyamrögzítés lehetőségének kiterjesztése a 2015. január 1-jét megelőzően lejáró kölcsönökre, valamint annak egyértelművé tétele, hogy a törvény olyan devizakölcsönökre is alkalmazandó, ahol a fedezet egy része nem lakóingatlanon alapított jelzálogjog, hanem állami kezesség.
Az árfolyamgát bevezetése óta több lakossági jelzés érkezett azzal kapcsolatban, hogy a bankok az államilag támogatott Fészekrakó programot fizetéskönnyítő eljárásnak tekintik, ezért visszautasították a hozzájuk forduló ügyfeleket. Ha a javaslatot az Országgyűlés elfogadja, a törvény egyértelműen és kétséget kizáróan ki fogja mondani, hogy olyan devizakölcsönökre is alkalmazható az árfolyamrögzítés, ahol a fedezet egy része nem jelzálog, hanem állami kezesség.
A kormányzati portálon közzétett adatok szerint a mintegy harmincezer Fészekrakó-hitelszerződésből 19 235 svájcifrankalapú és 555 darab euróalapú, ennyi családnak nyílik meg a lehetőség az árfolyamrögzítésre mint a devizahiteleseket segítő kormányzati intézkedés egyikére. A törvénymódosítás lehetővé teszi azt is, hogy azon hiteladósok is kezdeményezhessék az árfolyamrögzítést, akiknél a devizakölcsön végső lejárata 2015. január 1-jét megelőző időpont.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.