Noha október 1-je óta tilos a dohányzás a Gödörben, még mindig érezhető a sokévi „nazális” szennyeződés, ami a nem dohányzók védelméről szóló törvény életbe lépéséig, január 1-jéig már biztosan nem szűnik meg. Nem baj, a füstmentességet vállaló klubnak is kedvez az áprilisig tartó türelmi idő, ameddig a brutálisan szigorú törvény (lásd keretes írásunkat) megszegését nem követi büntetés. De akkor aztán… A drákóira módosított dohányzási törvényről éppen az Erzsébet téri helyen tartott sajtótájékoztatót Szócska Miklós, a Nefmi egészségügyi államtitkára, valamint Demjén Tibor, a Dohányzás Fókuszpont vezetője.
Szócska büdösnek érezte magát
Négy hónapos kampányt indítunk a mai nappal, most már a közvélemény-kutatások is azt mutatják, mögöttünk van a többség – kezdte Szócska a sajtótájékoztatón, amit csak alátámaszt, hogy a több százezres látogatói forgalmat bonyolító klub vezetője bár maga is dohányzik, melléállt annak, hogy már a szigorú törvényi módosítás életbe lépése előtt kiűzzék a füstöt. – Nem tiltási mániákusok vagyunk, csak fel akarjuk hívni a figyelmet arra, hogy senki ne kezdje el a dohányzást, a többiek meg tegyék le. Mindig elmondjuk a számokat, hogy 18 percenként meghal egy ember a dohányzás következtében, naponta 70, évente harmincezer. A prevenciós kampánnyal több életet menthetünk meg, mint bármilyen egészségügyi kezeléssel – húzta alá Szócska, hozzátéve még, hogy a tüdőrák kialakulásáért 95 százalékban, az összes rákos megbetegedésnek pedig harmadáért felel a dohányzás. – A felnőtt férfiak harmada, a nők negyede szív el évente 2000 szálat, és egyre fiatalabb korban kezdik el; nem a tiltás öröme vezérel minket, ezért nem január 1-jétől fogjuk büntetni a szabályszegőket, hanem csak áprilistól – magyarázta. Szócska utoljára 2010 nyarán volt itt egy rendezvényen, de amikor hazaindult, egyből rohant a zuhany alá, annyira büdösnek érezte magát.
Januártól a kijelölt helyek kivételével nem szabad dohányozni közforgalmú intézmény nyilvánosság számára nyitva álló helyiségeiben, közösségi közlekedési eszközön, munkahelyen, a gyalogosforgalom számára nyitva álló aluljárókban és egyéb, zárt légterű közforgalmú közlekedő, összekötő terekben, valamint közterületi játszótereken, továbbá a játszóterek külső határvonalától számított 5 méteres távolságon belül. Ugyancsak tilos lesz rágyújtani a vasúti pályaudvarok utasok által használt területein, így például a peronokon, vasúti aluljárókban, továbbá a busz-, villamos- és trolibuszmegállókban és várakozóhelyeken, valamint azok 5 méteres körzetében. Nem lehet dohányzóhelyet kijelölni közforgalmú intézmények és munkahelyek zárt légterű helyiségeiben, tömegközlekedési eszközökön, de vonaton sem. Közoktatási, gyermekjóléti és gyermekvédelmi intézményben, továbbá az egészségügyi szolgáltatóknál, így például a háziorvosi és szakorvosi rendelőkben, kórházakban még nyílt légtérben sem jelölhető ki dohányzóhely. A börtönökben és pszichiátriai betegek számára kijelölhető viszont dohányzóhely. Azokon a munkahelyeken, amelyeket a munkáltató nem nyilvánított nem dohányzó munkahellyé, nyílt légterű dohányzóhelyet kell kijelölni. A közös használatú, zárt légterű helyiségben való dohányzás tilalma a társasházakra, lakásszövetkezetekre is kiterjed, ha az összes tulajdonos vagy lakásszövetkezeti tag legalább négyötöde másként nem dönt. Újdonság az úgynevezett szivarszoba, amely a vendéglátóhelyeken, szállodákban a most elfogadott módosítás hatálybalépésekor már működő, engedélyezett zárt légterű dohányzóhely lehet. Itt azonban étel vagy ital nem szolgálható fel. A büntetésekből befolyó összegeket egészségügyi célokra használhatja fel a kormányzat. A nem dohányzók védelméről szóló törvényt 84 százalékos többséggel szigorította az Országgyűlés, még áprilisban.
Hogy mennyire a megelőzés széjjelkürtöléséről fog szólni a következő négy hónap, az is bizonyítja, hogy már működik az ingyenes, leszokásban segítő telefonszám – 40/200-493 –, és él a Neszivj.postr.hu honlap is, ahol a dohányzásról lemondó politikusok és celebek mondják el történeteiket.
Két tévéreklám, 4500 ellenőr
Demjén Tibor, aki Szócskával együtt volt ösztöndíjas Amszterdamban 1990-ben, elmondta, hogy a törvénymódosítás hatályba lépése után gyakorlatilag nem lehet majd zárt légtérben dohányzásra helyet kijelölni – mint mondta, a dohányzásnak nincs biztonságos, minimális szintje. Elmondta azt is, hogy csak a módosításra vonatkozik a türelmi idő, az eddig is létező szabályok szellemében el fognak járni a hatóságok.
Az áprilisig terjedő időszak úgy fog kinézni, hogy társadalmi célú hirdetésként kedden elindul és tavaszig megy a tévékben két rövid reklámfilm – amiről Szócska azt mondja, több energia van benne, mint valamennyi népegészségügyi kampányban a rendszerváltozás óta –, a tiltott helyeken dohányzók, de még inkább az azt engedélyező szórakozóhelyek pedig brosúrákat kapnak arról, hogy hol szabad füstölni és hol nem. Ebben 4500 népegészségügyi szakember lesz a szaktárca és a hivatal segítségére; ahol április után fennáll a szabályszegés ténye, a dohányzók akár 50 ezres, a sörözők és diszkók egy-másfél millió forintos büntetésre számíthatnak, de a szakik nem győzik eléggé hangsúlyozni: áprilisig a tolerancia, a megértés és a befogadás lesz terítéken.
Kérdésre, hogy nem okoz-e bevételkiesést a költségvetésnek a dohányzás visszaszorítása, Szócska államtitkár úgy felelt, hogy nem, ugyanis a fogyasztás várható csökkenését ellensúlyozza a jövedéki adó megemelése – mindehhez Demjén Tibor még hozzátette, hogy „mindig a dohányzás kerül a legtöbbe”. A tájékoztatón Filep Ákos, a Gödör vezetője azt fájlalta, hogy október eleje óta jelentősen megcsappant a forgalmuk, őt viszont azzal próbálta megnyugtatni az egészségügy-politika első embere, hogy esélyegyenlőséget teremtenek azzal, hogy sehol sem lehet majd dohányozni, a Gödör látogatói pedig vissza fognak találni.