– Őszinte és nyitott szellemben tárgyalhattunk a fontos kérdésekről alkancellár úrral, aki találkozónk előtt Martonyi Jánossal külpolitikai szakkérdésekről egyeztetett – mondta a tájékoztatón a miniszterelnök, hangsúlyozva, hogy „mi Magyarországon nagy tisztelői vagyunk Ausztriának, akinek köszönjük, hogy támogatta csatlakozásunkat az Európai Unióhoz”, és hogy meghatározó partnerei a Duna menti együttműködésnek.
Orbán a találkozón ismertette hazánk gazdasági helyzetét, s elmondta Spindeleggernek, honnan indult a kormányzás 2010-ben, s hogy a szokványos válságkezelési eszközökön túl miért kellett innovatív eszközökhöz, a bankadókhoz és a válságadóhoz nyúlni, és hogy a nyugdíjrendszer átalakítása sértett bizonyos érdekeket. – Világosan elmondtam elnök úrnak, hogy a válságadókat 3 évre vezettük be, és 2013. január 1-jén kivezetjük, és le fogjuk építeni a bankadót is.
A magyar kormányfő hangsúlyozta, hogy 1000 milliárd forintot vontak be a költségvetésbe az említett területekről, ezt a pénzt azonban nem lehetett elvenni a nyugdíjasoktól és a munkavállalóktól, mert őket már többször „megskalpolták”, és a további sarcokba „belerokkantak volna”.
Kijelentette: az az ország, amely ilyen mély átalakításokat hajt végre, okkal tart igényt a nemzetközi érdeklődésre, „erre a nagy átalakításra büszkék vagyunk, minden intézkedés mögött komoly érvek húzódnak meg”. Arra kérte tárgyalópartnerét, hogy ne csak Magyarországot támogassák, hanem azokat az értékeket is, amelyeket hazánk is képvisel.
Kérdésre válaszolva kérte, mindenki higgadtan nézzen rá arra a statisztikára, hogy mely országokkal szemben hány uniós eljárás zajlik, nálunk ez a szám majdnem a legalacsonyabb. Nulla szám nincs, még a kiváló jogkövető magatartást bemutató Ausztriában sem. Nincs abban semmi különleges, hogy folyik 3 eljárás hazánk ellen. Most ilyen felfokozott helyzetben vagyunk – mondta Orbán, hozzátéve, olyan pont miatt is eljárást indítottak, amit 20 évig toleráltak, mint például hogy a kormány tagja részt vesz a monetáris tanács ülésén.
– Mi nem akarunk az osztrákok pénzén élni, senki másén sem – szögezte le az IMF-tárgyalások kapcsán a kormányfő. „Ebben a pillanatban nem kérünk kölcsön még az IMF-től sem. Elővigyázatossági megállapodást szeretnénk kötni. A sors különös fintora, hogy az IMF pénzt akar adni, de nem fogunk félreugrani” – fejtette ki, hozzátéve, „mi a piacon akarunk maradni, nem akarunk olyan ország lenni, amely nem tesz meg mindent, és a más pénzén él, és ezt nem csak nemzeti büszkeségből mondom”. Aláhúzta: aki a pénzpiacokról kijön, az hosszú évekig nem tud oda visszamenni.
Az APA osztrák hírügynökség korábban arról számolt be, hogy az Osztrák Néppárt alelnöke, a tavaly április óta alkancellári posztot is betöltő Michael Spindelegger külügyminiszter látogatásának középpontjában az áll, hogy az Európai Bizottság kedden három ügyben is kötelezettségszegési eljárást kezdeményezett Magyarország ellen. Az eljárások egyike a jegybank függetlenségét érintő szabályozással kapcsolatos, egy másikat a bírói tevékenység felső korhatárára vonatkozóan, a harmadikat pedig az adatvédelmi hatóság függetlenségére vonatkozó szabályokat érintően indítottak.
Fontos, hogy tisztázzák
Michael Spindelegger osztrák alkancellár szerint jó jel, hogy a magyar kormány nyitott a párbeszédre és az Európai Bizottság által kedden felvetett kifogások tisztázására. Az osztrák politikus – az MTI tudósítása szerint – azt mondta, az a „sok törvény”, amelyet Magyarországon az elmúlt időben elfogadtak, kérdéseket vetett fel, és fontos, hogy ezeket „tárgyszerűen és politikamentesen” tisztázzák. Hozzátette: nem vesz részt „Magyarország gyötrésében”.
Mint közölte, az Európai Unió törvénykezése világos irányt szab, és ehhez valamennyi tagországnak tartania kell magát, hiszen mindannyiuk közös értékrendjét tartalmazza. Az alkancellár közölte: Orbán Viktor tájékoztatta arról, hogy a jövő héten tárgyal José Manuel Barrosóval, a bizottság elnökével az uniós végrehajtó intézmény által megfogalmazott kifogásokról. Véleménye szerint az a helyes, ha a szomszédos országok nem a médián keresztül üzengetnek, hanem közvetlenül, „egy asztal mellé ülve” beszélnek egymással, ezért jött ő is Budapestre, ahol Orbán Viktortól első kézből kapott információt a helyzetről. „Szomszédként, partnerként érkeztem” – tette hozzá.
Már látják, hogy Ausztria miként támogathatja Magyarországot
Michael Spindelegger arról is beszámolt, hogy a miniszterelnökkel folytatott tárgyalásán a két ország kapcsolatáról is beszéltek. Fontos, hogy a Magyarország és Ausztria közötti együttműködés gazdasági szempontból is hatékony legyen, hogy az osztrák cégek előszeretettel válasszák Magyarországot beruházási célpontként – mondta, hozzáfűzve: a két országnak a kölcsönös gazdasági érdekek alapján kell építeniük a jövőt.
A Nemzetközi Valutaalappal és az Európai Unióval folytatandó tárgyalásokkal összefüggésben az alkancellár azt mondta, Orbán Viktor világosan vázolta előtte Magyarország legfontosabb céljait, és már látják, hogy Ausztria miként támogathatja Magyarországot. Michael Spindelegger, aki egyúttal országa külügyi tárcáját is vezeti, korábban találkozott Martonyi János külügyminiszterrel is, akivel főként európai és kétoldalú, kormányközi kérdésekről egyeztetett.