Befejezik a rekultiválást

Az időjárás függvényében januárban befejezik a vörösiszap-katasztrófa sújtotta térségben azoknak az átrakóknak a rekultiválását, amelyekbe a vízfolyások kotrásából származó szennyező anyagot vitték, mielőtt azt az ajkai timföldgyár területén kijelölt lerakóba szállították – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivője.

WA
2012. 01. 19. 6:49
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Petróczi Tímea tájékoztatása szerint a katasztrófavédelem munkája befejeződött a helyszínen; a magántulajdonú ingatlanokat lebontották, és a törmeléket elszállították. A Torna patak és a Marcal folyó kisvízi medrének kotrása lezárult, mindkét vízfolyás esetében elvégezték a meder megerősítését is. Az átrakóhelyek rekultivációja, a humuszolás az időjárás függvényében januárban elkészül, a fásítás tavasszal történik meg – tette hozzá.

A szóvivő összegzése szerint a bel- és a külterületek mentesítését, fertőtlenítését a katasztrófavédelem szervezésében több munkaterületen végezték el: Devecser, Somlóvásárhely, Somlójenő, Tüskevár, Apácatorna, Kisberzseny és Kamond településeken.

A külterületek mentesítése a vidékfejlesztési miniszter által kinevezett miniszteri megbízott irányításával 2010. november 23-án kezdődött meg. Tavaly december 30-ig a külterületekről 1 091 343 köbméternyi szennyezett anyagot, a bontási területekről 164 743 köbméter bontási törmeléket szállítottak be – mondta Petróczi Tímea.

Közlése szerint az ajkai timföldgyár területén lévő VI-os és VII-es kazetta északi falánál elkészült a megtámasztás, és a kazetták északi oldalán az övárokrendszer. A VI-os, a X-es és a X/A kazetták körül összefüggő árokrendszert alakítottak ki a csurgalékvizek összegyűjtésére és a leszivárgó lúgos víz kezelésére, így a semlegesített víz és a csurgalékvíz szétválasztása megtörténik.

A szóvivő emlékeztetett arra, hogy a katasztrófavédelem koordinálásával a szálló por napi átlagkoncentrációját folyamatosan, napi mintavételezéssel mérték, és a kiértékelt mérési adatokat közzétették. A vörösiszap-szennyezés által érintett területeken az ivóvíz mindvégig biztonságosan fogyasztható volt, azt a Vízügyi és Környezetvédelmi Központi Igazgatóság, az Országos Műszaki Irányító Törzs és az ÁNTSZ szakemberei ellenőrizték.

Petróczi Tímea kiemelte, hogy a kormány a károkozó felelősségétől függetlenül döntött az állami kárenyhítésről: a károsultak számára összesen 111 új ingatlan épült, 129 használt lakást vásároltak. Készpénzben kártalanítottak 72 családot, és helyreállítottak 53 lakóházat.

A katasztrófavédelem adatai szerint a gátszakadás miatt csaknem hétszáz embert kellett kitelepíteni, a károsultak száma 731 volt, a mezőgazdasági területeken 1017 hektárt árasztott el az iszap. A Magyar Alumíniumtermelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. Ajka melletti tározójából 2010. október 4-én kiömlő vörösiszap három települést öntött el: Kolontárt, Devecsert és Somlóvásárhelyet. A katasztrófa következtében tíz ember meghalt, több mint százhúszan megsérültek, több száz ház vált lakhatatlanná.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.