Ha szétszakad a budai Várhegy, ők előre szóltak + Videó

Egyre-másra omlanak be, szakadnak le, csúsznak szét részek a budai Várban. A BME kutatócsoportja tudja, miért. A fejlesztések most indulnak, dr. Hajnal pedig ébresztőt fúj.

2012. 01. 27. 19:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Úgy tűnik, mintha hiányos volna a budai Várhegy hosszú távú fejlesztési koncepciója, legalábbis egy fontos szempont biztosan nem szerepel benne elég nagy hangsúllyal, méghozzá a városrész geológiai szerkezete. A Műegyetem kutatói – oktatók és hallgatók – csütörtökön bemutattak egy könyvet (Mérnöki kutatások a budai Várhegyen), amelyben részletes mérésekkel bizonyítják, hogy a várnegyed támfalrepedései, pinceüreg-beszakadásai, vízelöntései nem elszigetelt jelenségek, egységes folyamatként az évszázadok óta zajló falcsúszásokkal átgondolásra kell, hogy kényszerítsék a városrész fejlesztési elképzeléseit. Röviden: számtalan ponton folyamatosan omlik befelé a Várhegy, s nem lehet pusztán építészeti kérdésnek tekinteni a terület rehabilitációját. Dr. Hajnal Géza, a vízépítési és vízgazdálkodási tanszék docense pénteken az MNO-nak részletesen is elmagyarázta és meg is mutatta, mi zajlik a vári „paplan” alatt.

Titkos térképekbe botlottak

– Húsz éve foglalkozom mérnöki kutatói szinten azzal, ami a felszín alatt történik a Várban, de mivel most már közbeszerzést is kiírtak a Várkert bazárra, az építőiparban nagyon sokakat elkezdett érdekelni ez a terület, és szerzőtársaimmal mi is összeállítottuk a kiadványt – indokolja dr. Hajnal Géza a munka időzítését. A kezdetek kezdetén, közvetlenül a rendszerváltozás hajnalán még olyan akadályokkal is szembe kellett nézni, hogy a Vár gyomrában titkosítottak voltak azok a helyek – például a nagy labirintus –, ahonnan a legértékesebb mérések elvégezhetők voltak, de Hajnalék éppen így tettek szert értékes térképekre, no meg olyan, számukra kevésbé fontos dokumentumokra, amelyek az egykori katonai kiképzőközpont működését, a NATO moszkvai bombázásának lehetőségét, illetve egy atomtámadás elleni védekezés mikéntjét tartalmazták…

Dr. Hajnal Géza – MNO-fotó

A papírok valahogy azóta tőlük is elkerültek, de a mérnökcsapat figyelmét ez nem tántorította el eredeti céljától: feltérképezni ezt a zegzugos hegyi gyomrot az Ördög-árok és a Duna közében.

– Gazdag irodalma van annak, hogy miért volt ez annyira kedvelt élőhely az Árpád-kor óta. IV. Béláról tudjuk, hogy miért telepítette ide a palotát a Táncsics utca területére; volt ivóvíz, barlangi kutakból nyerték az itt lakók. Celebi, a török utazó mintegy 150 ilyen kútról tesz említést ezen a részen. Mi tizenegyet is megvizsgáltunk ezek közül.

Hosszanti repedés, futni kell

Dr. Hajnal Géza hosszan sorolta azokat a rendszerváltozás óta történt beszakadásokat, amelyek ráirányíthatták volna a döntéshozók figyelmét arra, hogy itt nem csak építészetileg van mit átgondolni.

– A Táncsics Mihály utcában 1994-ben szakadt be egy üreg, mészkőtömbök csúsztak el, az utcai támfal szétrepedt. Később is egyre-másra tapasztaltunk átvizesedett üregeket, elöntéseket, és a nagy labirintus tömbjéből is kivált egy nagyobb mésztömb. Ez sem történhetett mástól, csakis a víztől. A legnagyobb bajt a függőleges repedések okozzák, statikából is tanuljuk, hogy ha ilyen van, futni kell – sorolta tényszerűen a szakember, aki a Várhegy keletkezését egy paplan felfektetéséhez hasonlította, ami alatt ott a levegő, jelen esetben egy mésztufa-üregrendszer. – A hévíztevékenység a hegy létrejötte után sem állt le, így keletkeztek ezek a nagy üregek, barlangok, repedések, és bizony így jöttek mozgásba a lejtők a Várhegy csaknem minden oldalán – figyelmeztet Hajnal.

68 üreg

Hogy kell ezt elképzelnünk? 68 különálló üreget számláltak meg a mérnökök, ennek összterülete körülbelül 4 ezer négyzetméter, a nagy labirintus 18 ezer négyzetmétere ehhez jön hozzá. Az, hogy az ember elkezdte az üregek egy részét pinceként és egyéb célokra használni, sok gubancot okozott, mert beleavatkozott a természet rendjébe. A létrejött kamrák, termek folyamatosan beáznak és omlanak össze. A földfelszín alatti omlásveszély – mint Hajnal rámutat – főként a Várhegy északi oldalán van jelen.

– Folyamatos állékonysági problémák vannak. A Bécsi kapu téri evangélikus templom alatt is korrodálódott a pince, folyamatos karbantartást igényel. Ami vizsgálatokat mi el tudtunk végezni, az az úgynevezett víztelítés-vizsgálat, a nyomó- és húzóvizsgálat, valamint a pontszilárdság-vizsgálat. Sajnos ma általában, ha omlást tapasztalnak, hívnak egy statikust, aki berakat egy pillért, de ezek a megerősítések a mélyebb gondok áttekintése nélkül esetlegesek.

A szakemberek felismerték, hogy ha „beköltöznek” valahova, eljuthatnak addig nem feljegyzett földtani eredményekre is. A Mátyás-templomhoz közeli Hadik-szobor alatt elhelyezkedő Mamutfogas teremre esett a választás az úgynevezett numerikus modellezés elvégzésére. Részletes méréseket még a Táncsics utca 17–21. alatti, különálló üregben és két támfalponton is végeztek a Fehérvári-rondellánál, illetve az Ellyps-támfalon.

Minden hasznosítható

– Annyit tudtunk, hogy komolyan mérni a 70-es években kezdték a vízviszonyokat. Kiderült, hogy annyi víz jut be az üregekbe, amennyi természetes úton nem is képződik. Aztán az áramlással is foglalkoztunk, egy nem fertőző, színes anyag segítségével következtettünk a víz útjára – adott ízelítőt a munka gyakorlati részéből a docens.

Hogy mit kellene szerinte szem előtt tartani, mielőtt bármit megépítenek, helyrehoznak a Várban, arra már nyújtja is a receptet.

Lapozzon tovább!
---- Oldal címe ----

– Nyitottá kell tenni mindent, ne legyen semmi sem hozzáférhetetlenül lezárva. A másik, hogy a veszélyeztetett helyeknek is lehet funkciót találni. A Mátyás-templom pincéje például szintén vizes, viszont urnatemetőnek megfelelő lenne, és a régi polgári családok szívesen temetkeznének oda.

Dr. Hajnal Gézának – így, az első konkrét vári fejlesztés kezdetén és egy nagyobb, 25 éves renoválási időszak elején – nem volna ellenére, ha összeállna egy olyan grémium, amely a várnegyed állapotát minden szakma vonatkozásában áttekintené. A világörökség ugyanis nem arról szól, hogy van valamink, és vigyáz rá a világ. – Azt is egy kicsit veszélyesnek tartom, hogy most csak a Várkert bazárral foglalkozunk, és közben a mellette lévő támfal összedől – jegyzi meg halkan.

Sokszereplős történet

A várnegyed speciális világörökségi terület a docens szerint, hiszen idegenforgalmi (vendéglátó-ipari, múzeumi) központ és lakónegyed egyszerre. A már napvilágot látott Várkert bazár tervek közül – meglátása szerint – mind Potzner Ferenc, mind Zoboki Gábor elképzelései nyitottak a hidrogeológiai szempontokra, és a vári fejlesztésekért felelős kormánybiztos, Zumbok Ferenc is ismeri a BME-s csapat munkáját. Ha említettek összehangolják „hangszerüket” a Műegyetem által vert dobbal, akkor már csak a várnegyed tulajdoni, kezelési viszonyait kell majd minél gyorsabban rendbe tenni; a vidékfejlesztési tárca alá tartozó Duna-Ipoly Nemzeti Park, a magyar állam fejlesztési terveit vivő Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, valamint az I. kerület és a főváros önkormányzata kell, hogy közös nevezőre jusson. Az okos ember házát sziklára építi – nem mindegy, milyenre.

Képek: Mérnöki kutatások a budai Várhegyen – Görög Péter, Hajnal Géza (szerk.), Hantken Kiadó, 2012.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.