Így csinálta a nagy tesó

Válság ide vagy oda, a most is 4 százalékkal dübörgő lengyelek simán elcipelték a választás és az EU-elnökség egyidejű terhét. A budapesti nagykövet nem is szégyellt sok mindent a félév hétfői értékelőjekor.

2012. 01. 09. 19:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Unalmas leszek, ez a félév egyrészt nagyon bonyolult volt, másrészt csak sikerekről fogok beszélni – kezdte mondandóját szinte makulátlan magyarsággal a diplomata, aki őszintén megmondta: az EU tanácsának elnöke, még ha 40 milliós ország is, túl nagy befolyást nem tud gyakorolni a legjelentősebb folyamatokra, inkább arra koncentráltak, a feladatokat elvégezve milyen nyomot hagynak maguk után, illetve hogyan tudják kihasználni a pár hónapot hazájuk megismertetésére, megszerettetésére. – Sikerült magunkat olyan országként bemutatnunk, mint amelyiknek fontos az unió egysége és az Európához tartozás kifejezése.

Köszönet Magyarországnak

A lengyelek három prioritást vittek az elnökség során, ezek közül a legfontosabbnak a hangzatos „integritás mint a növekedés forrása” címszót adta az előadó, ehhez pedig kulcs volt a magyar elnökség által is hangsúlyosan kezelt „hatos csomag” elfogadása, ami az EU-s országok gazdaságpolitikáját hangolja össze.

– A decemberi tanácsülésen sikeresen kerültük el, hogy elmélyüljön a törésvonal az eurót használó és az önálló fizetőeszközzel rendelkező tagállamok között – büszkélkedett tovább Kowalski, említve még, hogy döntéseket készítettek elő a görög válság megoldásához, „a bankok feltőkésítésének útján”.



Bővebben beszélt a Keleti Partnerség szeptemberben kicsúcsosodó folyamatáról is, ahol a részt vevő, az EU keleti peremén kívül lévő országok integrációja felé történtek lépések (Ukrajna társulási megállapodást írt alá, s Moldova, valamint Montenegró is elindult a csatlakozás felé vezető hosszú úton), amihez a nemzetközi szövetség kétmilliárd eurót társított. Köszönetet mondott hazánknak a horvát tárgyalások lezárásáért – de magának beírt egy piros pontot a „csatlakozási szerződés aláírása” rubrikába, s mint mondta, ők adtak lendületet az Izland–EU tárgyalásoknak, hat fejezetet zártak le a pár hónap alatt, két szót szólva még Szerbia most valósággá vált tagjelölti státuszáról.

Az arab tavasz után

– Számunkra nagyon fontos volt, főként az arab tavasz után a biztonság kérdése, ezért párbeszédet kezdtünk Tunéziával és Marokkóval, de igazán a líbiai forradalom világított rá arra, hogy szorosabbra kell venni az együttműködést biztonsági téren, ezzel a francia, a spanyol, a német és az olasz diplomaták is egyetértettek – húzta alá Kowalski, aki szerint Lengyelország szívén viselte a kábítószer-bűnözés visszaszorításának és az élelmiszerek megbízhatóbb jelölésének ügyét.

Lapozzon tovább!
---- Oldal címe ----

Noszogatni sem kellett, a mérleg másik serpenyőjébe is beletett: környezetvédelmi tekintetben például kudarcnak élte meg az elmúlt hónapokat, és a lengyelországi gondok – nyugdíj-, oktatás- és egészségügyi rendszerbeli, foglalkoztatási számok – megoldása sem mozdult el a megoldás irányába, a forintot pedig a zloty sorstársának nevezte, igaz, a romló fizetőeszköz esélyt ad az exportnak. Azon Kowalski egyébként nem lepődött meg, hogy Fehéroroszország integrációját nem sikerült gyorsítani.

Részletesebben beszélt az uniós oktatásügyi problematikáról, amihez a tudományos irányelvek következtetéseiként jutottak el a szövetség vezetői; a felsőoktatási intézményeknek muszáj lesz követni a munkaerő-piaci folyamatokat, „szükség van az európai intellektuális tőke jobb kihasználására” – vélekedett Kowalski, elújságolva, hogy az Erasmus pályázatokba hamarosan a Keleti Partnerség államainak hallgatói is bekapcsolódhatnak.

Az elnökség számokban

Lengyelország népszerűsítésére azért maradt erő: 4000 koncertet, kiállítást és más művészeti eseményt rendeztek, köztük az Európai Kulturális Kongresszust, ami kísérőrendezvényeivel együtt ezreket vonzott. 400 olyan programot rendeztek meg, amelyeknek különböző fővárosok adtak otthont – Minszktől Tokióig és Madridtól Pekingig; levezényeltek például egy olyan koncertsorozatot, ahol a Keleti Partnerség valamennyi országából érkezett zenészek muzsikáltak együtt. – A lengyel elnökség kulturális arcéllel rendelkezett. Öt régióra osztottuk az országot, és minden hónapban hangsúlyosabban jelenítettük meg az egyiket. Igen jó volt a nemzetközi sajtóvisszhang. Az eseményeinkre 2100 újságíró akkreditált, ehhez persze meg kellett tenni az elnökségi flottának egymillió kilométert – sorolta Kowalski.

Lapozzon tovább!
---- Oldal címe ----

Az 1200 munkatárssal megoldott lengyel elnöklés alatt 53 jogszabályt fogadtak el, úgynevezett következtetésekből pedig mintegy még kétszer ennyit; a 450 találkozón kívül 20 informális tanácsülést vezényeltek le, miniszteri csúcsból pedig harmincat. Félmillió netes felhasználó 3 millió alkalommal kattintott a hivatalos lengyel weboldalra, a YouTube csatornát pedig 300 ezren látogatták. Kowalski szerint viszont nem véget ért egy szakasz azzal, hogy Dániának átadták a stafétát, sőt a 2012-es foci-Eb-n szerinte erősödhet is a két ország kapcsolata.

Történelem: újraválasztották a sikeres kormányt

Lengyelország nem kapott könnyű félévet, és nem csak azért, mert az első két hónap Strasbourgban is vakáció volt, valamint karácsonykor már szintén nem volt akkora munka odakint; erre az időszakra estek ugyanis a választások, amikor is a rendszerváltozás óta először választottak újra kormányt, aminek hátteréről szintén beszélt: – Négyszázalékos a növekedésünk, ami a rendszerváltozás óta mindig egyre nagyobb volt – ma a technológiai ágazat és az agrárium exportja húzza. Egyre gyarapszik a belső fogyasztás is, már hatvan százaléka az uniós számnak, és a közbizalom is nagyon megerősödött. Amikor csatlakoztunk, sokan féltek attól, hogy majd jönnek a németek és felvásárolnak mindent, de a rémhírekből semmi nem igazolódott be, a lengyelek veszik a házakat és a földeket. Az EU-val kapcsolatos korábbi tartózkodás mára 80 százalékos szimpátiába csapott át, a gazdálkodók is megnyugodtak. Persze mindig lesznek politikai erők, akik ezt másképp látják, de hát szólásszabadság van. Infrastrukturális hiányunk persze van; autópályája még kilométer szerint is több van Magyarországnak, mint nekünk, kíváncsi is leszek, milyen változás áll majd be, ha ebben európai segítség érkezik – gondolkodott hangosan Roman Kowalski. Érdekes adat, húsz éve még élelmiszersegély érkezett hazájába, ma meg már ott tartunk, hogy az IMF alapjába 6 milliárdos felajánlást tett...

Egy fontos kritikát is igyekezett alaptalanítani azzal, hogy elmondta: az eurózóna válságtanácskozásáról nem azért küldték ki annak idején a magyar és a lengyel főtárgyalót, mert felkészületlennek tartották. – Az eurózóna válságát nekik kell megoldaniuk. Az egy másik kérdés, hogy mi milyen eurózónába fogunk majd belépni – vélekedett a diplomata, aki úgy értékelt, hogy a lengyel elnökség próbálta lassítani az EU kétsebességessé válását, de annak is örülni kell, hogy „még mindig együtt vagyunk”.

„Drukkolok a magyaroknak”

És hogy mit gondol a Magyarország ellen irányuló támadásokról? – Kicsi ország, de egy nagy szerkezetnek a része. A gép néha megáll amiatt, mert egy apró része nem működik, elég, ha csak a kerekében nincs levegő. Én drukkolok a magyaroknak.

Ha már újfent vendéglátóiról mondott jót, kapott egy szúrósat a mellette ülő Zákonyi Botondtól, a külügyi intézet vezetőjétől: mintha a lengyelek nem vették volna túlságosan komolyan az elnökségi trióval való együttműködést (Lengyelország, Dánia, Ciprus). Erre Kowalski úgy reagált, hogy „pragmatikus módon kezeltük a szembejövő problémákat”, és különben is, szerencsés kumuláció volt ez így a lengyelek számára, hogy Jerzy Buzek éppen ebben az időszakban tölti be az Európai Parlament elnöki tisztségét. Kowalski szemére hányta egy kérdező azt is, hogy mintha a tanácsi elnökség idején megfeledkeztek volna a kisebbségről; a litvániai lengyelek névhasználatáért is markánsabban küzdöttek korábban a magyarok. – Elnökségben kevesebbet lehet, mint azon kívül. Negyvenmillióan vagyunk, határon túl még húszmillióan, és a litvánokkal egyébként is jó a kapcsolatunk, államfői és miniszteri szinten is találkozunk velük. A névhasználatkor mindeközben be kell tartani az európai normákat, reálisan kell értékelni, mennyire tudjuk befolyásolni a folyamatokat. Megmondom őszintén, a magyar–szlovák kérdésben sem tudnék állást foglalni – mondta diplomatikusan a rendezvény végén Roman Kowalski, aki egyetért az Európai Uniónak hosszabb távon a föderális átalakításával: -–Ebben a termékeny vitában mi részt akarunk venni, nem kimaradni belőle; ne próbáljanak dönteni Lengyelországról a lengyelek nélkül. Nem akarunk sem orosz-, sem német-, sem Európa-ellenes politikát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.