Ma megtörtént az első egyeztetés a szakmai, egészségügyi szervezetekkel – fejtette ki Szócska Miklós csütörtöki sajtótájékoztatóján. Első körben a szakmai szervezetekkel tárgyaltunk. Nemcsak az állam, hanem a menedzsment is rengeteget tud tenni a munkaerő megtartásáért – tette hozzá.
A Nefmi egészségügyért felelős államtitkára elmondta, az egészségügyben keletkező 65,5 milliárdos pluszforrásoknak köszönhetően sok problémára megoldás születhet. A korábban meglévő 64,1 milliárdhoz a mentőautókra fordítható 1,4 milliárd forint jött még hozzá. A 27 milliárdos, kórházak részéről fennálló beszállítói tartozás volt az utolsó komoly törleszteni való összeg, innentől a jelszó ténylegesen is „mindent a bérekre„ – hangsúlyozta. Fenntartható, beépülő bérmegoldásokat szeretnénk találni. Az egészségügybe bekerülő összeg elosztása teljesítményarányos volt – válaszolta kérdésre Szócska Miklós.
A három hónapos türelmi idő után végre elkezdődhettek a tárgyalások a kríziskezelésről. Az egyeztetés alapszabályait tisztáztuk, a következő találkozóra jövő hét szerdán kerül sor – mondta el csütörtökön az egészségügyi államtitkár. – Ami megtehető, minél hamarabb meg kell tenni. Lesz olyan része a megbeszéléseknek, melyekre csak hosszú távon tudunk megoldást találni. Az orvosokat és szakdolgozókat is megkértük, hogy segítsék munkánkat az előkészítésben. A tárgyalások alatt a részletekről nem fogok beszélni, erre kértem a partnereket is, tette hozzá.
Ez egy nagyon fontos lépés, a teremben ülő orvosok, szakemberek is egyetértettek azzal, hogy egy csónakban evezünk. A népegészségügyi termékadóból származó 15 milliárd, az Új Széchenyi-terv forrásai – 15,6 milliárd – és a hatékonyságnövelésre felhasználható 10 milliárd forint szintén rendelkezésünkre állnak. Jól látható, mozaikokból építkezünk – emelte ki Szócska Miklós.