Az elmúlt évet Schiffer András úgy jellemezte, mint egy olyan esztendőt, amelyikben az Orbán-kormány „bevégezte az alkotmányosság felszámolását”, amelyet 2010-ben kezdett el és egy olyan centralizált demokráciát hozott létre, ahol nincsenek ellensúlyok.
A politikus szerint 2011-ben az is világossá vált, hogy csődöt mondott a Fidesz gazdaságpolitikája, mert nem létező számokra építettek légvárakat.
A kormányzásról kijelentette, hogy a Fidesz intézkedései a munkavállalókat a munkaadóknak, a polgárokat a hatalomnak, az országot pedig a nemzetközi pénzpiacoknak szolgáltatták ki. Szerinte az elmúlt másfél évben kiderült, minden kormányzati bejelentésnek a fordítottja igaz, ezért amikor a kabinet gazdasági szabadságharcot hirdet, valójában a külföldi pénzpiacoknak adja át az irányítást.
Alternatíva a Fidesszel szemben
Saját tevékenységük értékelésére áttérve elmondta, hogy új parlamenti pártként a szavazótáboruk stabilizálását tekintették első számú feladatnak.
Kitért arra is, hogy világossá akarják tenni és az országjárásaik során be szeretnék mutatni, hogy az LMP megvalósítható alternatívát, zöld fordulatot ajánl fel a Fidesz politikájával szemben.
Az LMP ellenfelei bent ülnek a parlamentben, annak pedig az ellenzéki párt örül, ha a társadalom „megpezsdül”; az LMP szeretné, ha Magyarországon is friss új szereplők, politikai nézetrendszerek jelennének meg, miközben erős lenne a szakszervezeti mozgalom is – reagált arra, hogy az elmúlt időszakban több civil szerveződés is a nyilvánosság elé lépett, és ezek között olyan is található, amelyik már bejelentette, hogy párttá fog alakulni.
…akkor el fog bukni a vád
Schiffer András a december 23-i utcai megmozdulásaik közvetlen kiváltó okaként nevezte meg a házszabály módosítására vonatkozó kormánypárti bejelentést, az új szabályok ugyanis szerintük „bábszínházzá silányítják a parlamentet”. Szavai szerint a bejelentés spontán felháborodást okozott az LMP frakciójában és a választmányban is, ez után döntöttek a demonstrációk mellett, amelyet polgári engedetlenségnek tart. A személyi szabadság megsértésének vádját abszurdnak nevezte és kijelentette, hogy ha az előállításokat bírósági eljárás követi, akkor biztos benne, hogy a vád el fog bukni.
Hangsúlyozta, hogy a továbbiakban is hasonló akciókkal készülnek majd, mert pártjuk „hidat akar képezni az utca és a parlament között”. Hozzátette, eközben viszont mérlegelniük kell, hogy hogyan tudják egyensúlyba hozni a parlamenti és az állampolgári közösségekben való részvételt.
A zöld pólus
A frakcióvezető szerint parlamenti munkájuk nem most kamatozik, hanem majd 2014-ben, amikorra az LMP kormányképes, önálló pólusképző erővé akarja kinőni magát. Hangsúlyozta: a következő választások után „vissza akarják csinálni” azokat a kétharmados rendelkezéseket, amelyek véleményük szerint rombolják a demokráciát.
Schiffer András közölte, bízik abban, hogy a választópolgárok „egyharmad alá küldik a Fidesz-t 2014-ben”, de ha ez nem valósulna meg, akkor a jelenlegi kormányoldalon belül lesznek olyan képviselők, akik segítenek majd a mostani „alkotmányellenes intézkedések” eltörlésében.
Ellenkező esetben „el fogunk menni a falig, akár alkotmánysértésre is készek leszünk”, mert a Fidesz rendelkezései, konkrétan az egykulcsos adórendszer lecserélhetetlensége, sérti az emberek választási szabadságát; erre a Fidesz nem kért és nem kapott felhatalmazást 2010 tavaszán – fogalmazott Schiffer András.