Scheiring Gábor (LMP) arról beszélt, hogy Magyarországon a versenyszférában tömegesek a leépítések, a fizetésképtelen cégek száma folyamatosan nő, a negatív folyamatokat pedig az állam nem mérsékli, hanem fokozza például a pedagógus-, a katasztrófavédelmi vagy a honvédségi leépítésekkel. Mindezt szerinte egy hibás elképzelés rossz végrehajtása miatt: ugyanis a kormány az adóversenyre épít a munkahelyteremtés területén, de „ott képtelenség Ázsiával felvenni a versenyt”. Az LMP szerint ezzel szemben a kormánynak csökkentenie kellene az adóterheket, és célzottan csökkentenie kellene a járulékokat az alacsony végzettségűek és a leghátrányosabb kistérségek esetében, valamint azonnal vissza kellene állítani a progresszív adózást. „Mikor veszik már észre, hogy kivéreztetik az országot?” – tette fel a kérdést Scheiring Gábor.
Czomba Sándor államtitkár válaszában leszögezte: 2011 utolsó negyedévében 46 ezerrel dolgoztak többen mint egy évvel korábban és a regisztrált álláskeresők száma is csökkent. A szaktárca pedig a munkahelyteremtés és megőrzés területén is pályázatok kiírásával és a támogatási összegek növelésével kívánja legalább a válság előtti állapotot megőrizni. Hozzátette: nem lehet azért bírálni a kormányt, mert semmit nem tett, bár „tény, hogy komoly erőfeszítések kellenek az eddigi pozíciók megtartásához is”. Scheiring Gábor nem fogadta el a választ, de az Országgyűlés 195 igen és 85 nem szavazattal megtette azt.
Negyedévente új gyógyszer
Tukacs István (MSZP) a szervátültetett betegekről beszélt. Nekik, mint mondta, precíz gyógyszeres kezelésre van szükségük a műtétek után, és ezt veszélyeztetheti, hogy gyógyszereik az úgynevezett „terápiás fix” csoportba kerültek, ahol a termékek árát negyedévente szabják meg „vaklicittel”, és akár az is előfordulhat, hogy a betegeknek negyedévente új gyógyszerre kell átállniuk. A szocialista politikus azt kérdezte a szaktárcától, hogy veszélyezteti-e a gyógyszerellátásukat ez a változás?
Halász János államtitkár válaszában hangsúlyozta: az előző kormányok idején sokkal rosszabb volt a helyzet és a kormány most ezt próbálja helyrehozni. Hozzátette: a negyedéves árversenyt az előző kormány vezette be, a mostani kormány csak ezt változtatta meg fél évre, ami kedvezőbb a betegek számára.
Tukacs István válaszában leszögezte: az államtitkár nem válaszolt az általa feltett kérdésekre, így a választ nem fogadta el. Az Országgyűlés ezzel szemben 193 igen 94 nem szavazattal megtette azt.
Ki kellett volna állnia
Rozgonyi Ernő (Jobbik) arról beszélt, hogy szerinte a nemzetgazdasági miniszternek posztjából adódóan politikai és erkölcsi felelőssége is van a Malév csődjével kapcsolatban. Szerinte Németh Lászlónénak a légitársaság leállása után ki kellett volna állnia a nyilvánosság elé és meg kellett volna magyarázni a történteket, vázolnia kellett volna az elképzeléseiket, „esetleg le kellett volna mondania”, de a tárcavezető ezzel szemben „eltűnt”.
Németh Lászlóné nemzetgazdasági miniszter válaszában ismertette a Malév csődjéhez vezető döntéseket és okokat. Hangsúlyozta: mivel ő csak tavaly decemberben lépett hivatalba, ezért szerinte „nem túl méltányos”, hogy a jobbikos politikus őt hibáztatja a Malév leállásért.
Hangsúlyozta: a minisztérium jelenleg egy olyan intézkedéscsomag kidolgozását végzi, amely az ország és az utasok számára a legkevésbé hátrányos, másrészt pedig egy új, budapesti központú légitársasághoz keres tőkeerős befektetőt az európai bizottság követelményeinek szem előtt tartása mellett. Szerinte ugyanis mindenképpen szükség van egy kizárólag üzleti alapon szerveződő, de a nemzeti érdekeket szem előtt tartó légitársaságra. Rozgonyi Ernő a miniszteri választ nem fogadta el, de az Országgyűlés 196 igen, 90 nem, és 8 tartózkodó szavazattal igen.
Csökken az újszülöttek száma?
Z. Kárpát Dániel (Jobbik) felszólalásában arról beszélt, hogy a kormány kommunikációjával szemben egyre csökken a magyarországi újszülöttek száma: 2011 első negyedévében 36 ezerrel kevesebb gyermek született, mint egy évvel korábban, ez pedig 2,8 százalékos fogyás. Szerinte ennek az is lehet az oka, hogy a kormány a tehetősebbeket támogatja a szegényebbek és a középosztály helyett.
Szatmáry Kristóf államtitkár válaszában hangsúlyozta: a születő gyermekek száma igenis növekszik, a gyermekvállalási kedv nő 2010 közepe óta, ez pedig 2011 közepétől a születésszámban is látszik. Hozzátette: a 10 év alatt egymillió új munkahely mintájára 10 év alatt egymillió újszülöttet szeretne a kormány.
Z. Kárpát Dániel nem fogadta el az államtitkári választ. Az Országgyűlés 201 igen 96 nem ellenében igen.