A várólistára kerülés után egy héttel már új szervhez is jutott egy 8 éves magyar kislány. Erre esélye sem lett volna, ha a hosszadalmas és jóval kisebb felépülési eséllyel kecsegtető műszívterápia vágányára kerül. A lány az első haszonélvezője annak a november 3-i aláírásnak, aminek köszönhetően hazánk 2012-vel csatlakozott az Eurotransplanthoz, s így már külföldről is sokkal könnyebben és „szervezettebb” módon lelhet donorszervre az, aki átültetésre vár.
– Ezzel a sikerrel nem szabad hivalkodni, mint a hegyi beszédben is olvassuk. Mindannyian tudjuk, hogy valaki elveszítette az életét azért, hogy másvalaki megnyerje. Két üzenete van annak, hogy most ez a kis szív így érkezett ide: az Eurotrasplanthoz való csatlakozással nőttek a betegek gyógyulási esélyei; amikor én hivatalba léptem, még egy bonyolult eljárás volt, hogy valaki külföldről jusson a szükséges szervhez, most már ennek a viszonyai rendezettek. A másik üzenet, hogy ha magyar szakemberek lehetőséget kapnak, világszínvonalon képesek teljesíteni – mondta a transzplantációs „rendszerváltozás” első, kézzel fogható eredményének ünnepén Szócska Miklós, a Nefmi egészségügyért felelős államtitkára.
Szimbolikus is, hogy éppen egy gyermek kapott új szervet. Erről már Ofner Péter, az Országos Kardiológiai Intézet főigazgatója beszélt, aki szerint a hazai donációs helyzet mindig jól megmutatkozott a gyermektranszplantációs állapotokon. Azt, hogy a kislány ilyen gyorsan megfelelő szervhez jutott, „donorszervezési kérdésnek” nevezte, aminek részleteibe már Mihály Sándor, az Országos Vérellátó Szolgálat szervkoordinációs irodájának vezetője avatott be.
49 perc alatt dőlt el
– A november 3-i aláírást követően január elsején 12-en kerültek várólistára, 3 felajánlás történt, 3 esetben pedig műtét is zajlott. A 8 éves kislány szíve először egy háttérfelajánláson keresztül futott be, s ahogy helyzetbe kerültünk, 49 percen belül elfogadtuk a szívet úgy, hogy közben elvégeztünk minden szükséges vizsgálatot és egyeztetést. 40 órán belül úton volt az orvoscsoport, hogy elhozza a szívet – sorolta a meghökkentő részleteket Mihály doktor.
Az adományozott szívről minden adatot hétpecsétes titokként kezelnek, és a nyilatkozó szakemberek is mind arra kérték a sajtó munkatársait, hogy legyenek tekintettel arra a családra, amelyikben a tragédia előzőleg megtörtént, és ha hallottak is valamit, legyenek szívesek elfelejteni. A titkolózás ilyenformán tökéletesen érthető, mint ahogy az is, hogy hazánk a belépéssel nem csupán előnyöket élvez, kötelezettséget is vállal: minden egyes szerv, amit kapunk, azonnali kötelezettséget jelent a következő donorszerv beadására a „közösbe”. De azzal, hogy minden egyes, itthon be nem ültethető magyar szervet fel tudunk ajánlani, nagy lehetőségek nyílnak meg a hazai gyógyászat előtt is.
Az Eurotransplant kötelékében eddig egyetlen szervet ajánlott fel Magyarország, míg 7 gyermek vár vesére, 1 szívre (azért nem kettő, mert akár naponta változhat egy beteg állapota „transzplantálhatóság” szempontjából), 2 felnőtt pedig szintén szívre. Amit viszont ma a kardiológián ünnepeltek, hogy nyertünk egy életet.