Jó pár CD-t magával vitt az SZDSZ-es trubadúr

A poraiból újjáéledni kívánó SZDSZ hamvazószerda esti vendége Bródy János liberális dalnok volt, a Sas utcába ráadásul az MNO-t is meghívták – nem hagytuk ki.

2012. 02. 23. 9:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bolgár György és Bródy János rajongótábora között vagy nagyon kicsi az átfedés, vagy a zenész kedvéért lemondtak félórányi Megbeszéljükről azok a szabadelvűek, akik pontban 6-kor már ott igyekeztek az utolsó ülőhelyekért a Belvárosi Liberális Klubban. Már az ajtón nehéz volt bejutni, no nem a sok ember miatt – éppen ötvenen voltak –, hanem mert az SZDSZ-es trubadúr friss, ropogós CD-jét (figyelem: a 7. héten a 33. helyen járt a Mahasz slágerlistáján, közvetlenül a Magyarország kedvenc gyermekmeséi kiadvány mögött!) egy odatolt asztalon árulták nagy halmokban. Készülve arra, hogy esetleg a múltkorában megeresztett SZDSZ-elnöki MNO-interjú után nem látják az embert szívesen, a tudósító emlékeiből előkotort egy kopottas sztorit, miszerint testvérhúga szerepelt Bródy Vannak még rossz gyerekek című dalának klipjében, de Bródy a felvétel utóélete iránt érdeklődő elektronikus levélre mindez idáig nem válaszolt. Szerencsére a gyermekkori sérelmek felhánytorgatására nem került sor, illemtudóan köszöntöttük egymást Tarján Andrással, az Országos Ügyvivői Testület tagjával, valamint magával a pártelnökkel, Szabadai Viktorral is, akit a végén még megállítottunk egy szóra.

Az MNO-nak már csak a kinyitható pótszékekből jutott, de nem volt az sem kényelmetlen, sőt úgy szépen, liberálisan előre lehetett vele jutni a szorosra vont sorok mentén. Majdnem ott sem volt már hely, mert mindenképpen fel kellett jegyezni az előtérben a pártirodalom mellett elhelyezett táblácska tartalmát: az óbégató nyelvhelyességű szavak szerint a Beszélő „politikai és kultúrális folyóirat”. A kollektív tegeződést kérő Tarján aztán gyorsan belekezdett.

Koncz Zsuzsival a györöki mólón

– Nekem ő Tini. Köszöntöm Micimackót, csak kicsit kevés itt a Zsebi baba – utalt a hallgatóság soraiban helyet foglaló kevés fiatalra rögtön, majd átmenet nélkül Bródynak szegezte a kérdést: mi volt Szörényi Levente gitárjával, nem volt neki? De Tini igyekezett ezt rövidre zárni azzal, hogy az Illés frontembere a kezdetek kezdetén egyszerűen nem hozott magával gitárt, azzal játszott, amit kapott, ezt követően pedig elárulta, hogy a gitáros Farkas Ádám egyetemi elfoglaltságai miatt keveredett ő tulajdonképpen bele ebbe az egészbe annak idején, és hogy fontos momentum volt még Koncz Zsuzsival zenélgetni a györöki mólón… Hogy még erősebb nosztalgiába verje a megjelenteket, lefiatalozta az összes hölgyet, majd lezseren bedobta a kulcsszót: „rédió láxembörg”.

A jegyzettömbben ekkor kezdődött a harmadik lapocska, amire a tudósító mellett üldögélő, kék poliészter pólós, Népszabadságot és Hócipőt egymáshoz szorító ürge minduntalan próbált rálátni, annál is inkább, mert Bródy még mindig Szörényi fiatalkori teljesítményénél tartott. Tarján próbált is lendíteni a beszélgetésen meg nem is, mindenesetre egy talán érdekes kérdésbe megpróbált belemenni: Vitray Tamásról szól-e a „Ne gondold” kezdetű Illés-nóta. „Nem, de valószínűleg van valami köze hozzá” – kezdte a válaszadást a dalnok, s hogy teljes legyen a kör, így folytatta: Levente akkor mondta el, hogy a ’67-es Táncdalfesztiválra nem küld dalt, valószínűleg azért, mert a ’66-ost nem a zenekar nyerte.

Ki emlékszik még Kovács Pistire? Ez onnan ugrott be, hogy a helyszínen kiderült: „vannak még rossz gyerekek” – egy nem is olyan kicsi (talán) fiú szivárványszínű pólóban egy idő után már kissé zavaróan ügetett fel-alá a székoszlopok között, így csak nehezen lehetett érteni, amikor arról beszélt Bródy János, hogy a Táncdalfesztiválon eléggé nagy volt a demokrácia. Mindenesetre jött megint egy Tarján-kérdés: „Te is úgy élted meg, hogy jó volt a hetvenes évek?” Miután jött a határozott igen, azonnal röhögésben tört ki mindenki, így aztán a szomszéd Hócipője értelemszerűen kinyílt, amikor a következő huszárvágással már Tini műszaki pályájára került a szó – biztosan sok dallal szegényebb lenne a popkultúra, ha elsődleges célját nem feledve menő fejlesztő kutatómérnök lesz.

Hadd szóljon

Már több mint egy óra eltelt a beszélgetésből, mire Tarján érzékelte, hogy lassan a CD-reklámnak kellene következnie – ezt úgy vezette föl, hogy bevallotta, ő bizony az Illés-korszakért odavolt, a Fonográfért nem, de amikor Bródy saját lábára állt, az volt aztán számára a csúcsok csúcsa, főként a bölcs szövegkompozíciók miatt. (A beszélgetés lüktetése miatt még gyorsan rendeztek egy adósságot, Tini egy 1973-as miskolci színpadi „balhéját” elevenítették fel, ami után hét év letöltendő fegyházat kapott volna Bródy, ha nincs résen az akkoriban még jogi pályára készülő Koncz Zsuzsi.) Play gomb benyom, nóta: „Romokban minden, ami kedves volt nekünk”; „Jöjj hát, és hazudd azt, hogy nincs veszve még” – taps.

Tarján a jó kis áthallásos szövegek hallgatása közben már ki is gondolta a következő kérdését („Mire gondolsz, ’93 és 2012 között mi történt?”), melyet úgy vezetett föl, hogy 1994-ben elindult lejtőn az SZDSZ. Bródy eleinte tartózkodott attól, hogy egy, a liberális párt porrá válásáért felelős konkrét időpontot megnevezzen. Szerinte a rendszerváltozáskor nem volt felkészülve senki a szocializmus összeomlására, az SZDSZ tábora pedig sokszínű volt, amit mintha nem akart volna feldolgozni a pártvezetés. Az első ciklusban, mint fogalmazott „kiderült, hogy a párt távol áll attól a közegtől, ami rá szavazott”. Bródy úgy emlékszik, hogy ő mindig hajtotta az SZDSZ-t arra, hogy rakjon ki magyar zászlót a sajtótájékoztatókon, hisz ő éppen az István, a király városligeti előadásából tudja, milyen fontos az. No, itt a hallgatóság egy része nemtetszésének adott hangot, úgyhogy Bródy már csak egy mondatot vesztegetett az egyébként – kijelenthetjük – történelmi jelentőségű rockoperára: mindenkinek az elismerését kiváltotta, csak a demokratikus ellenzékét nem.

A hajrához közeledve még adott egyet az MSZP-nek is, aminek szerinte egyedüliként volt népszervezési tapasztalata a rendszerváltozás utáni években, miközben a szabadelvű pártot „megbolondította az első választás”, s mivel nem voltak gyakorlatiasak a vezetők, „egy indokolatlanul nagy siker tönkretette a tehetséget”. Némi elégedetlenség ütötte fel a fejét a klubban, ezért Tarján DJ betolta a következő számot „Az Illés szekerén”-ről. (Erre ébredt fel a Hócipő-olvasásba belealudt szomszéd, akinek nemcsak a pólója volt figyelemre méltó, de a fekete kordbársony nadrágja és fekete cipője között kivillant fehér sportzoknija is.)

Vajon kik a seggnyalók?

A zene („Ezek ugyanazok” – haladni kell a korral, az egyik rím a címadó sorra a kisípolt seggnyalók szó…) után Bródy János vidáman mesélte, hogy ő voltaképpen nem is látott túl sok kommunistát maga körül az évtizedek során, így talán nem is volt annyira érthető, hogy mégis kik azok az „ugyanazok”; az „ezekről” persze mindenki tudta, hogy a galád Orbán-kormány kétharmados sleppje – hiszen erről szólt a zárófordulóban hifibe nyomott „Lesz még Magyar Köztársaság” is.

Nem árt, ha magától a szerzőtől tudjuk: István király nagysága éppen abban rejlik, hogy félre tudta tenni az addigi dolgokat, és egy, a környező népekkel békében élő országot teremtett meg. Ha ő mondja… Ja igen, majd elfelejtettük: Tarján az egyik kérdés alkalmával utalt rá, hogy a Belvárosi Liberális Klubnak vége. Emiatt azonnal az SZDSZ-elnökhöz fordultunk tájékoztatásért, aki elmondta, ezt a helyiséget márciusban visszaadják a belvárosi önkormányzatnak, és az Andrássy útra teszik át székhelyüket, az írók boltja mellé. A Sas utcai otthontól egy március 8-ai rendezvénnyel búcsúznak, ahová szeretettel meghívták az MNO-t is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.